گل و گیاه

گل اسپاتی فیلوم، گیاهی ساده اما جذاب

نگهداری اسپاتی فیلوم

بسیاری از مردم به وجود گل‌ها و یا نگهداری آنها علاقه نشان می‌دهند، اما علاقه آنها به نگهداری اسپاتی فیلوم بسیار زیاد است. دلایل دوست داشتن این گیاه، بسیار واضح و مشخص می‌باشد. این گل، نگهداری آسان و راحتی داشته و در تصفیه و فیلتر هوا عالی عمل می‌کند. به دلیل ارزشمند بودن این گل، تصمیم گرفتیم به بررسی آن و نکات مربوط به نگهداری آن بپردازیم تا اگر قصد خرید این گیاه زیبا از گل فروشی اصفهان و یا هر فروشگاه گل و گیاه دیگری را داشتید، تردید را کنار بگذارید. امیدواریم که این مطالب، مفید واقع گردد.

آشنایی با گل اسپاتی فیلوم

این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری است که با سوسن صلح نیز معروف می‌باشد. البته در ایران با نام گل چمچه‌ای هم آن را می‌شناسند. این گل به دلیل رشد راحت و نیازهای کم، جزء گیاهان آپارتمانی پرطرفدار است. اسپاتی فیلوم، همیشه سبز بوده و در محیط جنگلی با نور و رطوبت زیاد هم رشد می‌کند، اما بیشتر آنها کوتاه قد بوده و ۴۰ سانتی‌متر قد دارند. از آنجا که این گیاه بومی مناطق جنوب آمریکا است، در آن مناطق بسیاری از این گل‌ها را یافت می‌کنید. برگ‌های گل اسپاتی فیلوم نوک تیز و سبز بوده و قابلیت تصفیه فوق العاده هوا را دارند.

نحوه نگهداری اسپاتی فیلوم

با رعایت نکات مربوط به نگهداری از این گیاه، شرایط ویژه‌ای را برای افزایش عمر آنها فراهم می‌کنید. بعلاوه، تازگی و طراوت گل‌ها را هم حفظ می‌نمایید. در ادامه مطلب تلاش کردیم تا نحوه نگهداری این گیاه و نکات مهم آن را به شما عرضه کنیم.

نور مورد نیاز

گل اسپاتی فیلوم یا سوسن صلح، سایه دوست است و بیشتر به سایه علاقه نشان می‌دهد تا نور خورشید، اما بهتر است آن را از وجود نور پنجره و یا لامپ بی‌بهره نکنید. چرا که در صورت عدم دسترسی به نور کافی، این گیاه، دچار کمبود گلدهی و یا پژمردگی می‌شود. علت بیش از حد زرد شدن رنگ برگ‌های آن را هم می‌توان به کمبود نور نسبت  داد.

پرورش اسپاتی فیلوم

نکات مهم نگهداری از اسپاتی فیلوم

آبیاری مناسب برای نگهداری اسپاتی فیلوم

به طور معمول اسپاتی فیلوم به محیط مرطوب و خیس بسیار علاقه نشان می‌دهد و بهتر است هیچ وقت آن را خیلی خشک نگذارید. چرا که از خشک بودن بیش از حد خاک آزار می‌بیند. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که آب اضافی از گلدان را خارج کنید. چرا که ماندن بیش از حد آب موجب پوسیده شدن ریشه‌ها خواهد شد. این گیاه جزء آن دسته از گیاهانی است که با کمبود آب به راحتی کنار می‌آید، اما ترجیحاً بهتر است به طور منظم مراقب آبیاری آن باشید.

خاک غنی

برای مراقبت و نگهداری اسپاتی فیلوم ، خاک غنی از مواد غذایی مورد نیاز است. ذکر این نکته لازم است که خاک آن باید زهکشی مناسبی داشته باشد. همچنین ترکیب خاک برگ و پیتماس هم می‌تواند گزینه مطلوبی برای آن به شمار آید. علت عمده پژمرده شدن و یا زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم، عدم وجود مواد مغذی کافی در خاک آن است.

نحوه کوددهی اسپاتی فیلوم

حال که با نحوه آبیاری، خاک و نور مورد نیاز اسپاتی فیلوم آشنا شدید، بهتر است نحوه کوددهی آن را هم بدانید. این گیاه به کود دهی سنگین و یا شدیدی نیاز نداشته و با یک بار کوددهی در ماه، نیاز آن مرتفع می‌شود. سعی کنید از کودی استفاده کنید که دارای منیزیم و آهن بوده و رشد گیاه را تضمین کند. به این نکته توجه داشته باشید که کوددهی به مقدار زیاد موجب قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه شده و یا آن را به نابودی می‌کشاند.

دمای مناسب برای نگهداری اسپاتی فیلوم

برای نگهداری این گیاه بهتر است بهترین دما را در نظر بگیرید. دمای ۱۹ الی ۲۳ درجه سانتی‌گراد دمای مطلوب برای آن است. حداقل دمایی که اسپاتی فیلوم تحمل می‌کند، حدود ۱۳ درجه و حداکثر دمای مناسب، ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. هر چقدر دما بالاتر رود، باید میزان آبیاری و رطوبت محیط هم افزایش پیدا کند تا گیاه دچار مشکل نشود.

تکثیر اسپاتی فیلوم

روش تکثیر اسپاتی فیلوم

روش تکثیر اسپاتی فیلوم

بسیاری از افراد نحوه تکثیر گل اسپاتی فلیوم را جزء شرایط نگهداری گیاه نمی‌شناسند، اما بهتر است این مورد را در دسته‌بندی روش نگهداری در نظر گرفت. برای اینکه چند گیاه از گل اسپاتی فیلوم را پرورش دهید، بهتر است روش تکثیر آن را هم بدانید. این گیاه به وسیله کاشت بذر یا تقسیم بوته تکثیر می‌گردد و به عنوان هدیه ارزشمند تقدیم عزیزان می‌شود. برای تکثیر، بهتر است در زمستان یا پس از پایان گلدهی گیاه اقدام گردد.

مزایای پرورش و نگهداری اسپاتی فیلوم

این گیاه جذاب و دوست داشتنی، بسیار پرطرفدار است. به همین خاطر افراد، تمایل فراوانی به نگهداری آن دارند. از دلایل مهم برای نگهداری این گیاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

زیبایی و جذابیت

اسپاتی فیلوم، دارای برگ‌های بزرگ، ضخیم و سبز روشن است که بسیار چشم‌نواز هستند. همچنین گل‌های سفید یا صورتی روشن این گیاه که در بالای ساقه ظاهر می‌شوند، بسیار زیبا و دلنشین‌اند. اسپاتی فیلوم می‌تواند به عنوان یک گیاه تزیینی داخل خانه مورد استفاده قرار گیرد و با زیبایی و طراوتی که به فضا می‌بخشد، محیط زندگی را برای ساکنان آن دلپذیرتر کند. پس، از نظر زیبایی و جلب توجه، کمتر گیاهی به پای اسپاتی فیلوم می‌رسد.

پاکسازی هوا

اسپاتی فیلوم جزء گیاهانی است که دارای قابلیت جذب آلاینده‌های موجود در هوا مثل فرمالدئید، بنزن، ترکیبات آلی فرار و گاز CO2 می‌باشد. این گیاه از طریق برگ‌های خود این مواد سمّی را جذب کرده و اکسیژن تولید می‌کند. بنابراین با نگهداری اسپاتی فیلوم در منزل یا محل کار، می‌توان به طور موثری کیفیت هوا را بهبود بخشید. توصیه می‌شود چند شاخه از این گل زیبا در اتاق‌های مختلف نگهداری شود تا هوای پاک و سالم برای تنفس وجود داشته باشد.

مزایای نگهداری از اسپاتی فیلوم

مزایای نگهداری از اسپاتی فیلوم

رطوبت دهندگی

اسپاتی فیلوم دارای برگ‌های بزرگ و سبز است که تعداد زیادی روزنه دارد. این گیاه از طریق روزنه‌های برگ، آب فراوانی را تعرق می‌کند. بطوریکه در یک روز تابستانی می‌تواند تا 400 میلی‌لیتر آب را از دست بدهد. تعرق آب توسط برگ‌ها، باعث افزایش رطوبت هوای اطراف گیاه و محیطی که در آن قرار دارد، می‌شود. بنابراین نگهداری اسپاتی فیلوم می‌تواند بویژه در فصل زمستان، وقتی که هوا خشک است، کمک شایانی به رطوبت‌بخشی فضای داخل ساختمان کند.

سهولت در نگهداری اسپاتی فیلوم

این گیاه نسبتا به راحتی قابل نگهداری است و نیاز به مراقبت ویژه‌ای ندارد. به همین خاطر تمامی افراد به خصوص افراد مبتدی هم می‌توانند آن را در محل کارخانه و یا اتاق خواب خود نگهداری کنند.

ارزان قیمت بودن

تهیه نهال و نگهداری از این گیاه هزینه زیادی نداشته و افراد با هر بوجه می‌توانند اقدام به خرید آن کنند. به ویزه که این گیاه یکی از گیاهان مناسب برای تولد تیر ماهی ها است و می‌توانید آن را به عزیزان خود که در ماه تیر متولد شده‌اند هدیه دهید.

جمع‌بندی نهایی

شما می‌توانید با خرید گل اسپاتی فیلوم در محل کار و خانه خود، روحیه خود را طراوت ببخشید. این گل با ترکیب برگ‌های زیبا و براق به رنگ سبز، جذابیت خاصی به محیط می‌دهد. شرایط نگهداری این گیاه بسیار خاص بوده و تمام نکات در مراقبت و نگهداری آن باید رعایت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *