گل و گیاه

نگهداری و پرورش پرنده بهشتی

پرورش گیاه پرنده بهشتی

امروزه گل‌های فراوانی در طبیعت وجود دارند که هر کدام زیبایی بی‌نظیر و فوق العاده‌ای را به نمایش می‌گذارند. در میان آنها گل پرنده بهشتی به زیبایی خودنمایی می‌کند، البته آن را جزء معروف‌ترین گل‌ها جهت هدیه دادن می‌شناسند. به دلیل ویژگی‌های خاص و گلبرگ‌های زیبایش که همانند بال‌های پرنده در اوج هستند، این گیاه به شهرت رسیده است. به همین دلیل این گل‌ خاص برای خرید تاج گل اینترنتی در اصفهان و یا انواع باکس گل و سبد گل گزینه مناسبی محسوب می‌گردد. نکته جالب توجه آنکه پرنده بهشتی در دسته گل‌هایی است که به صورت گلدانی هم قابلیت نگهداری دارد. به طوری که بتوان در همه اوقات از زیبایی آن لذت برد. در این مقاله همراه با ما باشید تا نکات مهمی را در مورد نگهداری و پرورش گیاه پرنده بهشتی در اختیار شما قرار دهیم.

معرفی گل پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی یا استرلیتزیا از گل‌های مناطق آفریقای جنوبی به حساب آمده که در شرایط معتدل رشد می‌کند. از نظر ظاهری دارای گلبرگ‌های سبز با رگه‌های بنفش است که گلبرگ‌های نارنجی و متمایل به آبی در وسط آن می‌درخشند. از جهت گلدهی، فصل مناسب برای آن زمستان بوده و حتی تا آخر بهار هم ادامه پیدا می‌کند. هنگامی که گلبرگ‌های گل پرنده بهشتی باز می‌شوند، شبیه یک پرنده هستند که قصد پرواز دارد. به همین خاطر این نام را بر روی آن گذاشته‌اند.

شرایط نگهداری و پرورش گیاه پرنده بهشتی

این گل زیبا و دوست داشتنی برای طول عمر بالا و مفید به شرایط نگهداری مطلوبی نیاز دارد که در ادامه آنها را شرح می‌دهیم.

پرورش گیاه پرنده بهشتی

شرایط نگهداری پرنده بهشتی

نوردهی

از نظر نورردهی و نیاز به نور، پرنده بهشتی، نور متوسط تا زیادی را می‌طلبد. در صورتی که میزان نور دریافتی آن کم باشد، ممکن است گلدهی آن با مشکل مواجه گردد. همچنین میزان فتوسنتز دریافتی از نور خورشید برای او کاهش پیدا می‌کند. اگر نور طبیعی در دسترس نبود، می‌توان از نور مصنوعی هم برای آن بهره برد. البته بهتر است از قرار دادن آن در معرض مستقیم نور خورشید جدا خودداری گردد.

آبیاری

پس از نوردهی حال وقت آبیاری آن است. همانطور که این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد، آبیاری زیادی را هم می‌طلبد. به گونه‌ای که نباید به هیچ عنوان خاک آن بی‌آب باشد و همیشه رطوبتی را به همراه داشته باشد. در مرداد ماه نیاز به آبیاری شدید نیست. چرا که پرنده بهشتی در این فصل استراحت می‌کند. در صورتی که آبیاری در این ماه بیشتر گردد، قطعاً ریشه‌های گیاه از بین می‌روند.

رطوبت لازم برای پرورش گیاه پرنده بهشتی

همانطور که پیشتر اشاره کردیم گل گل استرلیتزیا به آبیاری و رطوبت بالا علاقمند است. به همین خاطر شرایطی را فراهم کنید تا رطوبت متناسب با آن تامین گردد. شما می‌توانید در کنار آن کمی آب قرار دهید تا با تبخیر آب، رطوبت حاصل گردد.

دما

تغییرات دمایی جزء آن دسته از مواردی است که در شرایط نگهداری گل پرنده بهشتی باید به آن دقت شود. زیرا این گل در برابر سرمای بالا و انجماد بسیار حساس بوده و ممکن است آسیب ببیند. در صورت آمدن فصل زمستان بهتر است مراقبت شما از آن بیشتر گردد. این گل شرایط آب و هوایی معتدل را می‌پسندد. به همین خاطر در مناطق شمالی کشور رشد بهتری خواهد داشت.

کاشت پرنده بهشتی

خاک مناسب برای پرنده بهشتی

خاک مناسب برای پرورش پرنده بهشتی

پرنده بهشتی در هر نوع خاکی رشد نمی‌کند، بلکه خاک قلیایی مناسب آن است. زیرا این گیاه ریشه بسیار پهناوری داشته به طوری که ۵۰ سانتی‌متر خاک، ریشه‌های آن را پوشش می‌دهد. اصولاً برای خرید خاک مناسب بهتر است از گل فروشی‌ها به خصوص گل فروشی نیکراه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

کوددهی

کوددهی پرنده بهشتی از دیگر مواردی است که باید به آن دقت شود. به همین خاطر بهتر است که در فصل بهار و تابستان کوددهی آن را فراموش نکنید. چرا که این فصول زمان گلدهی آن به شمار می‌آیند، اما بالعکس در فصل زمستان و پاییز کوددهی باید به حداقل‌ترین‌ برسد و یا حتی متوقف گردد.

گلدهی

همانطور که پیشتر گفته شد، پرنده بهشتی در تمام فصول گلدهی نداشته بلکه با کاهش دما به راحتی گل‌های زیبای آن نمایان می‌شوند. به همین خاطر است که در فصل زمستان می‌توانید از زیبایی آن بیشتر لذت ببرید. نکته جالب توجه آنکه گل پرنده بهشتی هر چقدر افزایش سن داشته باشد، گل‌های بیشتری را هم تولید خواهد کرد. به همین خاطر گل‌های پرنده بهشتی با سن بالا محبوب‌تر هستند.

بیماری های گیاه پرنده بهشتی

آفات و بیماری‌های گیاه پرنده بهشتی

آفات مخصوص پرنده بهشتی

گل‌های پرنده بهشتی جزء آن دسته از گل‌ها بوده که مقاومت بالایی در برابر بیماری‌ها و آفات از خود نشان می‌دهند و خیلی کمتر از دیگر گل‌ها دچار بیماری می‌گردند، اما ممکن است دچار آفت شوند. در ادامه این آفات و بیماری‌ها را معرفی می‌کنیم.

  • شبنم منجمد شده
  • آبیاری بیش از حد نرمال
  • شپشک آرد آلود
  • فلس‌های پنهان شده
  • سوختگی جزئی برگ

بهترین کاربرد گیاه پرنده بهشتی

ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که پرورش گیاه پرنده بهشتی چه کاربرد و یا استفاده‌هایی دارد. یکی از مناسب‌ترین و بهترین موارد کاربرد آن می‌توان به یک وسیله تزیینی در منزل و یا محل کار اشاره نمود. در بسیاری از کشورها نظیر کالیفرنیای جنوبی و فلوریدا آن را به عنوان یک گیاه زینتی می‌شناسند. به خاطر طول عمر بالای پرنده بهشتی، از آن در تزیین تاج گل‌ها، سبد و دسته گل‌ها استفاده می‌شود.

نحوه تکثیر پرنده بهشتی از طریق کاشت بذر

بسیاری از افراد به پرورش گیاه پرنده بهشتی علاقه خاصی نشان داده و به دنبال تکثیر آن هستند. برای تکثیر آن روش‌های متعددی در نظر گرفته شده است که یکی از آنها استفاده و به کارگیری از بذر می‌باشد، البته ناگفته نماند که تکثیر به وسیله بذر کمی دیرتر به نتیجه می‌رسد. به طوری که ۴ تا ۷ سال طول می‌کشد تا گلدهی داشته باشد. هر گل تولید شده از پرنده بهشتی دارای ۵۰ بذر بوده که به وسیله تلقیح مصنوعی می توان تکثیر را انجام داد.

انواع گل پرنده بهشتی مناسب پرورش

برای پرورش پرنده بهشتی بهتر است انواع مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید. گل استریلیتزیا یا پرنده بهشتی در انواع گونه‌های مختلف موجود می‌باشد و یکی از بهترین گل ها برای روز پدر و سایر مناسبت‌ها است. در ادامه به معرفی چند نمونه از این گل زیبا می‌پردازیم.

انواع پرنده بهشتی

انواع گل پرنده بهشتی

استرلیتزیا سفید  (Strelitzia Nicolai)

این گل مخصوص مناطق سواحل شرقی آفریقای جنوبی است که تا ۶ متر رشد دارد، اما رشد همین گونه و نوع در ایران حداکثر ۱.۵ متر خواهد بود. از خصوصیات بارز این نوع پرنده بهشتی سرعت رشد خیلی کم آن است. اما به صورت گلدانی قابل استفاده می‌باشد، برای نگهداری مناسب باید دمایی حدود ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته شود.

استرلیتزیا رجینا  (Strelitzia reginae)

این گونه از استرلیتزیا را جزء گیاهان در خانواده موز می‌شناسند که فقط یک گونه از آن به پرنده بهشتی رجینا معروف است. این گیاه بومی جنوب آفریقا بوده که قد آن حدود یک متر می‌باشد و دارای گلبرگ‌های نسبتاً چرمی، روشن و تخم مرغی شکل بوده که ظاهری بی‌نظیر را خلق می‌کند.

استرلیتزیا پروليفرا  (Strelitzia Prolifera)

استرلیتزیا پرولیفرا از نظر ظاهری با دیگر گونه‌های پرنده بهشتی فرق دارد. چرا که دم برگ‌های آن شکلی طویل و دراز دارد و گل‌های آن دارای دو اسپات هستند.

استریلیتزیا پومیلا  (PumilaStrelitzia)

این گونه، گیاهی کوتاه قامت بوده که گل‌هایش از کاسبرگ‌هایی به رنگ نارنجی تند برخوردار هستند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا راهنمای خوبی برای شرایط نگهداری و پرورش گیاه پرنده بهشتی باشیم. حال که با این گیاه آشنایی کامل دارید، با خیال آسوده می‌توانید بذر این گیاه را از سایت نیک‌راه خریداری کنید و آن را در محیط‌های آپارتمانی و یا باغچه منزل بکارید. در صورت سوال می‌توانید از مشاوران گلفروشی آنلاین نیک‌راه کمک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *