گل و گیاه

گیاه زاموفیلیا و روش نگهداری و پرورش

پرورش گیاه زاموفیلیا

اگر به دنبال یک گیاه مقاوم و خیلی خاص برای نگهداری داخل منزل خود هستید، زاموفیلیا گیاهی خاص و مقاوم است. این گیاه با برگ‌های سبز و ساقه‌های کلفت، ظاهری متفاوت به دکوراسیون می‌بخشد. باتوجه‌به سازگار بودن این گیاه با شرایط محیطی مختلف، برای هر مکانی مناسب خواهد بود. زاموفیلیا در مکان‌های مختلف همانند: ادارات، بانک‌ها، شرکت‌ها و غیره نگهداری می‌شود. اگر شما هم طرفدار این گیاه خاص هستید و قصد خرید آنلاین گل و گیاه در اصفهان را دارید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شرایط نگهداری و پرورش گیاه زاموفیلیا را برای شما شرح دهیم.

درباره زاموفیلیا

زاموفیلیا یا زامیفولیا متعلق به آفریقای شرقی بوده و از اعضای خانواده گیاهان آراسه می‌باشد. این گیاه دوست داشتنی و زیبا با گیاهانی همانند اسپاتی فیلوم و آگلونما در یک خانواده قرار دارد. طول شاخه‌های این گیاه به ۱۲۰ سانتی‌متر می‌رسد و دارای جفت برگ‌های چرمی می‌باشد که در دو طرف شاخه می‌روید. این گیاه به ندرت دچار خزان می‌شود.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد زاموفیلیا

زاموفیلیا تمام ویژگی‌ها و صلاحیت‌های گیاه آپارتمانی را با هم داشته و می‌تواند یک انتخاب بسیار مناسب برای منزل شما باشد. به طوری‌که همین ویژگی‌ها باعث خاص بودنش شده است. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • عدم نیاز به نور زیاد
 • رشد کم دردسر و آسان
 • نیاز بسیار کم به آب
 • مقاوم در برابر شرایط محیط داخلی
 • صبور بودن در برابر خشکی
 • تحمل کم توجهی و عدم رسیدگی مرتب
 • داشتن برگ‌های سبز رنگ درخشان
ویژگی های زاموفیلیا

ویژگی های زاموفیلیا

بهترین شرایط نگهداری و  پرورش گیاه زاموفیلیا یا زامیفولیا

نحوه نگهداری از زاموفیلیا در منزل علی‌رغم راحت بودن، نکات مخصوص به خود را دارد. بسیاری از افراد که گلدانی از این گل در خانه دارند، با مشکلاتی هنگام تکثیر و نگهداری آن مواجهه می‌شوند. این مشکلات عمدتاً در اثر عدم آشنایی با شرایط نگهداری از این گیاه و جوانه‌های آن در آپارتمان است.

خاک مناسب

خاک گیاه زاموفیلیا محیط مناسبی جهت رشد ریشه و منبعی برای تغذیه آن است. فرقی نمی‌کند که گیاهی برای کاشت در باغچه دارید یا آنها را در گلدان پرورش می‌دهید، باید مراقب تغذیه آن باشید. در همین زمینه یکی از نکات مهم در نگهداری این گیاه، تهیه خاک مناسب برای آن است. بهترین خاک برای این گیاه خاکی است که به خوبی زهکشی شود و آب اضافی را از خود عبور دهد تا موجب گندیدگی گیاه نشود. بهتر است از خاک مخصوص کاکتوس برای آن استفاده کنید. ازآنجایی که این گیاه نسبت به آبیاری حساس بوده و خیلی سریع آسیب می‌بیند، در نتیجه خاک منتخب برای آن باید دارای زهکشی عالی باشد‌. گلدانی که زاموفیلیا را در آن می‌کارید، باید سوراخ باشد تا آب اضافی را رد کند.

آبیاری متعادل از شرایط مهم پرورش گیاه زاموفیلیا

گیاهانی که برگ‌ها و ساقه‌های گوشتی دارند، میزان بیشتری از آب را در خود ذخیره می‌کنند و به آب کمتری نیاز خواهند داشت. زاموفیلیا نیز جزء این دسته از گل‌ها خواهد بود. بنابراین یکی از مشکلات بزرگ نگهداری از آن، آبیاری بیش از حد آن است که موجب پوسیدگی ریشه‌ها و از بین رفتن آنها می‌شود. سعی کنید در فصل‌های گرم ۷ تا ۱۰ روز یکبار به گلدان‌ها آب دهید و در فصل‌های سرد سال دو هفته یکبار آن را آبیاری کنید. یکی از راه‌های دیگر آن است که به میزان کافی به گلدان آب دهید و هر چند روز یک بار خاک را چک کنید. در صورت خشک بودن می‌توانید مجدد به آن آب دهید. ازآنجایی‌که خشکی زیاد باعث ریزش برگ‌ها می‌شود، سعی کنید در انجام این کار تفریط نکنید.

شرایط نگهداری زاموفیلیا

شرایط نگهداری زاموفیلیا

نوردهی مناسب

زمانی که زاموفیلیا در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد، خیلی زود از بین خواهد رفت. این گیاه در محیط تاریک هم دوام می‌آورد و رشد آن متوقف نخواهد شد. با مشخص کردن محل تاریک برای نگهداری از گل زاموفیلیا در منزل، شاهد رشد بی‌نظیر آن خواهید بود. بنابراین سعی کنید تعادل را در این زمینه نگه داشته و ساعتی از روز را که نور خورشید شدت کمی دارد، گلدان را پشت پنجره بگذارید. باقی روز می‌توانید زاموفیلیا را در محیط روشن و به دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید.

کوددهی از نکات مهم در پرورش گیاه زامیفولیا

همانند دیگر نیازهای این گل، کوددهی به زاموفیلیا را باید در حد تعادل نگه داشت. چراکه به دلیل رشد نسبتاً خوب و پر شاخ و برگ بودن، باید با کودهای شیمیایی تقویت گردد. بهترین زمان برای کود دادن به آن، نیز فصل تابستان است. در این فصل می‌توانید ماهی یک بار به آن کود دهید. همچنین بهتر است از کودهای کامل استفاده کنید.

رطوبت مورد نیاز

با توجه به برگ‌های زیبای این گیاه، متوجه براق و چرمی بودن آن خواهید شد. این شکل از برگ نشان می‌دهد که تبخیر رطوبت گیاه از طریق برگ‌ها بسیار کم است. شرایط مراقبت و نگهداری از جوانه گیاه زاموفیلیا در تابستان ایجاب می‌کند که کمی محیط را برای آن مرطوب کنید. چراکه به طور معمول از دست رفتن رطوبت گیاه در فصل‌های گرم، بیشتر خواهد شد.

تعویض گلدان برای پرورش گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا جزء آن دسته از گیاهانی است که برای مدت طولانی در یک گلدان به راحتی زندگی می‌کند، بدون آنکه نیاز به تعویض داشته باشد. اگر در طول نگهداری از این گیاه نیاز به تعویض گلدان بود، بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید.

 • برای تعویض گلدان زاموفیلیا در بهار اقدام نمایید.
 • گلدانی را انتخاب کنید که یک سایز از گلدان فعلی شما بزرگتر باشد.
 • مطمئن شوید که گلدان جدید حتماً دارای حفرات زهکشی متعددی است.
 • برای پر کردن گلدان از خاک با کیفیت بهره ببرید.
 • کف گلدان را با خاک گلدان پر کنید.
 • گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید.
 • گیاه را در گلدان جدید درست روی خاک بگذارید.
 • بعد از قرارگیری گیاه در گلدان، فضای خالی گلدان را با خاک پر کنید. بعد از اینکه گلدان پر شد، خاک را فشار ندهید و آن را متراکم نکنید.
 • سپس گیاه را به خوبی آبیاری نمایید تا جایی که آب اضافی از زیر گلدان خارج گردد.
 • اجازه دهید آب‌های باقیمانده در خاک از طریق حفرات زهکشی خارج شوند.
 • گیاه را به مکان اصلی خود برده و دور از نور مستقیم نگهداری کنید.
تعویض گلدان زاموفیلیا

تعویض گلدان زاموفیلیا

نحوه تمیز کردن برگ‌های زاموفیلیا

زاموفیلیا از گیاهان تصفیه کننده هوا است اما باید خودش را هم تمیز نگه دارید. برگ‌های سبز این گیاه به طور طبیعی، براق و درخشان هستند. پس برای تمیز کردن آنها نیازی به هیچ‌گونه محلول درخشان کننده‌ای ندارید. در طول مدت نگهداری از زامیفولیا، هر یک یا دو هفته یک بار با یک پارچه نرم و مرطوب، گرد و غبار سطح برگ‌ها را تمیز کنید. این کار به گیاه کمک می‌کند تا تمام نور موجود را دریافت کرده و بتواند تنفس کند.

بیماری‌ها و آفات زاموفیلیا

گیاه زامیفولیا تقریباً بدون آفت است و تنها چند آفت می‌تواند به او حمله کند. علاوه بر این موضوع، نگهداری نادرست نقش بسیار مهمی در بیماری‌های گیاه دارد و بر پرورش گیاه زاموفیلیا تاثیر منفی می‌گذارد. در ادامه به مهمترین بیماری‌های این گیاه اشاره می‌کنیم.

زرد شدن برگ زاموفیلیا

زرد شدن برگ این گیاه علل متعددی دارد. از مهم‌ترین آنها عدم تعویض گلدان یا خاک، آبیاری بیش از نیاز گیاه، عدم حضور مواد مغذی و پوسیده شدن ریشه است. این موارد از جمله علل زرد شدن برگ‌های این گیاه هستند. برای درمان این مشکل می‌توانید نحوه نگهداری از آن را به درستی رعایت کنید.

خم شدن ساقه گیاه زاموفیلیا

کمبود نور، آبیاری بیش از نیاز و کوچکی گلدان برای خم شدن ساقه زاموفیلیا کافی هستند. برای درمان این مشکل می‌توانید محل گیاه را عوض کنید و نکات مهم را رعایت نمایید.

بیماری‌ها و آفات زاموفیلیا

بیماری‌ها و آفات زاموفیلیا

کنه عنکبوتی

برای درمان این مشکل از سم‌کش یا آفت‌کش استفاده کنید تا از این وضعیت نجات پیدا کنید. همچنین می‌توانید از محلول آب و صابون رقیق برای درمان خانگی نیز استفاده کرد.

حضور شته در گیاه

آب و صابون را رقیق کرده و با پارچه نرم آن را به برگ‌های گیاه آغشته کنید تا بیماری گیاه برطرف شود. همچنین برای درمان این تارهای سفید و چسبناک می‌توانید از آفت کش استفاده کنید تا نگهداری زاموفیلیا را مجدد از سر گیرید.

علت قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های گیاه زاموفیلیا

اگر در زمان پرورش گیاه زاموفیلیا متوجه قهوه شدن نوک برگ‌ها شدید، بهتر است رطوبت مورد نیاز را مهیا نمایید تا حال گیاه بهبود یابد.

کمرنگ و نازک شدن برگ‌ها

در طول رشد ممکن است این مشکل پیش بیاید، دلیل آن می‌تواند به علت کمبود نور باشد. برای درمان این مشکل از نورهای مصنوعی استفاده کنید یا گیاه را به محیطی با نور بیشتر ببرید.

جمع‌بندی نهایی

بعد از خواندن این مطلب دریافتیم که زاموفیلیا گیاهی بسیار مقاوم است که تمام افراد از پس نگهداری آن برمی‌آیند. این گیاه با برگ‌های کوچک و زیبای خود به یک همدم بی‌نظیر برای شما تبدیل شده و در کنار خواص بی‌نظیر، سالیان سال را با شما سپری می‌کند. حال که با تمام نکات نگهداری زاموفیلیا آشنا شدید، اگر قصد خرید آن را دارید، ما به شما گل فروشی آنلاین نیکراه را پیشنهاد می‌دهیم. این گل فروشی با مشاوران برجسته و کاربلد، به شما در خرید گیاه زاموفیلیا کمک می‌کند.

دیدگاهی در مورد “گیاه زاموفیلیا و روش نگهداری و پرورش

 1. Sadegh گفت:

  به نکات خوبی ارشاره کردین،وزاموفیلیا ،گیاهی بسیار مقام،که هم درمنزل وادارات بسیار استفاده میشود…وروش تکثیرش به چع صورت هستش

  1. admin-gol گفت:

   سپاس از توجه شما دوست عزیز

 2. رویا کرمی گفت:

  من زامفولیا راخیلی دوست دارم چون زیبایی خاصی داره

  1. admin-gol گفت:

   سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *