انتخاب گل و گیاه مناسب, گل و گیاه

 همه چیز درباره هنر گل آرایی

هنر گل آرایی

از زمان‌های گذشته تاکنون گل‌ها نقش بسیار موثری در بازسازی مراسم‌های مختلف داشته‌اند. هنر گل آرایی با طرح‌های زیبا و منحصربه‌فرد، باعث به وجود آوردن ظاهر جذاب و فضای دلچسب در خانه‌ها، ساختمان‌ها و مکان‌های دیگر می‌شود. گل‌آرایی شامل روش‌های گوناگونی است که شناخت آنها بسیار کارآمد است. در این مقاله به مفهوم گل‌آرایی، اصول آن، شناخت مراحل یادگیری این هنر، سبک‌های پرطرفدار و ابزار مورد نیاز برای شروع این حرفه می‌پردازیم. با کمک این مطلب به سادگی مهارت را در پیش گرفته و با پر و بال دادن به آن، از طبیعت در کنار خود بهره‌مند شوید.

هنر گل آرایی چیست؟

گل‌آرایی هنر به کار بردن و چیدمان گل‌ها است. این هنر به گونه‌ای است که توجه شما را از یک تصویر ساده به اثر هنری بسیار خلاقانه و زیبایی  هدایت می‌کند. ممکن است حداقل یک بار و معمولا پس از خرید گل طبیعی آنلاین در اصفهان پیش خود فکر کرده باشید که سر و کله زدن با انواع گل می‌تواند برای شما لذت بخش باشد و در کنار آن شما را به درآمد دلخواهتان برساند.

تاریخچه هنر گل آرایی

تاریخچه هنر گل آرایی

تاریخچه هنر گل آرایی

بدون شک قدمت استفاده از گل‌ها توسط انسان به زمان‌های دور برمی‌گردد، حتی در دوران پارینه سنگی هم آثاری در مورد استفاده انسان از گل وجود دارد. باستان شناسان اسکلت‌هایی را در کشور عراق کشف کرده‌اند که کنارشان گل‌هایی قرار داشت. با بررسی قبرهای مربوط به عصر چهارم زمین شناسی، به این نتیجه رسیدند که احتمالاً انسان‌ها روی قبرها گل‌های خاصی قرار می‌دادند. در نتیجه این احتمال وجود دارد که انسان‌ها در آن زمان هم برای نشان دادن احساساتشان و یا زیباتر کردن محل زندگی و یادبود از گل‌ها استفاده می‌کردند.

اولین تاریخ مکتوب استفاده از گل‌ها توسط انسان، به ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد و به کشور مصر برمی‌گردد. استفاده از گل در مصر باستان بیشتر جنبه سنتی داشته و اغلب برای رویدادهای خاص در معابد و دکوراسیون اشراف، برای زیبایی آیین‌های مذهبی بوده است.

اهداف متنوع آراستن گل‌ها

امروز گل‌آرایی با اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از موارد استفاده آن می‌توان به دکوراسیون منزل، تزئین دسته گل‌های مناسبتی، دکوراسیون تالارها برای عروس خانم‌ها، عروسی‌ها و تشریفات اشاره کرد.

اصول اساسی در هنر گل آرایی کدامند؟

اصول گل‌آرایی از ابتدایی‌ترین مواردی است که برای شروع این حرفه باید بیاموزید. این اصول شامل ۴ دسته اصلی است که به شما کمک می‌کند که این هنر را بهتر درک کنید. در ادامه با این چهار اصل آشنا می‌شوید.

اصل تناسب

بدون شک هنگامی که به یک اثر هنری ساخته شده از گل‌های طبیعی نگاه می‌کنیم، میزان استفاده از عناصر تعیین کننده حسی است که درون ما شکل می‌گیرد. اگر نسبت گل‌ها به برگ‌های تزیینی، بیش از حد زیاد یا کم باشد، این حس و اصل از بین خواهد رفت. در نهایت حس غیرحرفه‌ای بودن گل‌آرا و عدم توجه در ما شکل می‌گیرد. پس توجه به تناسب را در گل‌آرایی جدی بگیرید.

اصول گل آرایی

اصول گل آرایی

اصل توازن

بحث توازن که به میان می‌آید، اهمیت تقارن و نحوه چیدمان گل پررنگ می‌شود. شما حتی اگر انسانی را ببینید که در تمام اجزای صورتش تقارن و تناسب رعایت شده باشد، آن را زیباتر و دلنشین‌تر خطاب می‌کنید. پس در هنر گل آرایی نیز باید به این نکته توجه داشته باشید.

اصل ریتم

نقطه مرکزی و اصلی طراحی و گل‌آرایی، اولین چیزی است که توجه بیننده را به خود جلب می‌کند. ریتم تعیین کننده مسیر حرکت چشم، پس از دیدن حاصل گل‌آرایی است.

اصل تسلط

همه ما به خوبی معنی سلطه را می‌دانیم، اما در گل‌آرایی تسلط دو معنی متفاوت دارد. اولین نوع تسلط در گل‌آرایی، تسلط گل‌آرا بر محصول است. یعنی شخص گل‌آرا بتواند به تمام زوایای محصول هدف دسترسی مناسبی داشته باشد و دید کافی را برای خود به وجود آورد. با رعایت این نکته، خریدار به سادگی از مرحله شک و تردید در خرید گل و یا دیگر محصولات عبور می‌کند. و گل‌آرایی شما با هدف رسیدن به مشتری، بی‌نتیجه نمی‌ماند. منظور از تسلط گل در محصول آن است که کدام گل در محصول نمایان باشد و نقطه عطف محصول شما باشد. این عامل را می‌توانید با ابعاد گل و یا تعداد آنها در محصول پیاده سازی کنید.

سبک و طرح‌های مختلف هنر گل آرایی

در گل آرایی از سبک‌ها و طرح‌های مختلفی کمک گرفته می‌شود که در ادامه مطلب به بررسی آنها می‌پردازیم.

طرح مثلثی

چیدمان مثلثی یک قله و پایه دارد که اغلب برای تقویت گل‌ها و برگ‌های نامناسب استفاده می‌شود. به عنوان مثال گل آفتابگردان آرایشی مثلثی دارد.

سبک های گل آرایی

سبک‌های گل آرایی

طرح عمودی گل آرایی

از این طرح برای برجسته سازی شکوفه‌های گل از ارتفاع استفاده می‌گردد که باعث افزایش قد و ظرافت در گلدان‌های بلندتر خواهد شد. در آرایش عمودی، کف به دو لایه تقسیم شده و از گل‌های کوچک‌تر برای تزیین پایه ظرف استفاده می‌گردد.

طرح افقی

چیدمان افقی اغلب برای جشن بهار و با استفاده از سبدها و جعبه‌های چوبی افقی مورد کاربرد است. در چیدمان افقی از چند نوع گل با رنگ‌های مکمل استفاده می‌شود و همچنین قرار گرفتن ساقه‌های برگ‌دار در اطراف سبد، سبزی را به آرایش سبد اضافه می‌کند.

تاج گل

خرید اینترنتی تاج گل در اصفهان معمولاً برای مراسم‌های ترحیم، افتتاحیه و مناسبت‌های مختلف رواج دارد. این تاج‌های گل دارای گل‌ها، رنگ‌ها و سایزهای گوناگونی هستند. همچنین تاج گل‌ها اغلب متناسب با هر فصل طراحی می‌شوند.

وسایل مناسب گل‌آرایی

این تجهیزات شامل ابزارهایی است که برای اطمینان از ایجاد نظم و چیدمان مناسب استفاده می‌گردد. به عنوان مثال سطل، قیچی، چاقو، قوطی، آبپاش، سیم‌چین و غیره هر کدام از آنها در ادامه توضیح داده خواهند شد.

قیچی

یکی از مهمترین ابزارهای گل‌آرایی است که باید لبه‌های تیز و دسته‌های بزرگ داشته باشد. برای بریدن ساقه‌های ضخیم و چوبی از قیچی استفاده می‌شود.

سیخ چوبی برای هنر گل آرایی

خلال دندان یا سیخ چوبی برای ایجاد سوراخ‌هایی در فوم گل‌آرایی کاربرد دارد.

لوازم گل آرایی

لوازم گل آرایی

ماده نگهدارنده گل شاخه بریده

یک باکتری کش است که به صورت پودر یا مایع برای جلوگیری از ایجاد لجن و بو در آب گلدان به اضافه شکر استفاده می‌شود. با افزودن ۳ قاشق چای‌خوری شکر و یک قطره سفید کننده به نیم لیتر آب، می‌توان یک ماده نگهدارنده در خانه تهیه نمود.

پایه‌ها

به جسمی که در زیر ظرف قرار می‌گیرد تا از سطح تکیه‌گاه محافظت کند یا به زیبایی نمایشگر بیفزاید، پایه نامیده می‌شود. به عنوان مثال: حصیر رومیزی، برش تنه درخت، پایه چوبی، پایه سنگی و پایه‌های سبک گل‌آرایی شرقی از این نوع هستند.

ظروف گل آرایی

این‌ ظروف آرایش و چیدمان گل را نگه می‌دارند. آنها ممکن است توسط اجزای گیاهی پنهان شوند یا نشوند. ظروف باید ضد آب باشند و در رنگ‌های خنثی مانند: خاکستری ملایم، قهوه‌ای مات، سفید یا خاکی بهترین خواهند بود. زیرا نامحسوس بوده و توجه را از گل‌های نمایش داده شده کم نمی‌کنند. در انتخاب طرح ظرف باید موضوع سادگی را در نظر داشت.

اسفنج از ابزار مهم در هنر گل آرایی

در کل دنیا سه نوع قالب اسفنج داریم که بهترین نوع آن اسفنج آبکش است و در چیدمان گل‌های طبیعی بهترین بهره‌وری را دارد. چون هم آب را جذب می‌کند و هم در خود نگه می‌دارد. همچنین باعث طول عمر گل می‌شود. بافت آن به نوعی است که گل راحت در آن فرو می‌رود.

چسب محکم

از دیگر ابزارهای مهم هنر گل آرایی ، چسب‌های محکم و مقاوم هستند. به جز چسب نواری، چسب حرارتی و مایع هم برای پیشبرد کار گل‌آرایی ضروری است.

نحوه تمرین جهت حرفه‌ای شدن در آرایش گل‌ها

هیچ چیز مانند تجربه و تمرین موفقیت شما در زمینه‌های مختلف تضمین نمی‌کند. هر روز یک سبک گل‌آرایی را هدف خود قرار دهید .درباره آن مطالعه کنید. نمونه‌های مختلف را بررسی نمایید و دست به کار شوید. تا زمانی که خودتان شروع به گل‌آرایی نکنید و زیر و بم این حرفه را نیاموزید، قطعا موفق نخواهید شد. مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

یادگیری هنز گل آرایی

یادگیری گل آرایی

با یاد خدا شروع کرده و طرح مورد نظر خود را طراحی کنید و با کمک ابزار تهیه شده یک نمونه از آن را خلق نمایید. در مرحله بعد به خوبی محصول خلق شده را بررسی کنید تا نقاط قوت و ضعف خود را بیابید. لیستی از قوانین و اصول تهیه کرده و هر کدام را در محصول خلق شده ببینید تا راهنمایی برای بهتر شدن داشته باشید. با استفاده از گل های ارزان برای گل آرایی در ابتدای کار می‌توانید گل‌های بیشتری را با هزینه کمتری تهیه کنید و پس از حرفه‌ای شدن به سراغ گل‌های گران‌قیمت‌تر بروید.

معانی گل‌ها

شناخت گل‌ها و معانی آنها به شما کمک‌ کرده که به بهترین شکل از این مهارت استفاده کنید. برای مثال هیچ‍‌گاه نمی‌توانید از رز قرمز برای مراسم ترحیم استفاده نمود. زیرا این گل به عنوان نماد عشق و حال خوب شناخته می‌شود.

شناخت گل و برگ‌های پرمصرف

گل‌ها و برگ‌های پرکاربرد و پرمصرف را بشناسید. بهتر است لیستی از آنها را تهیه کرده و مدام مطالعه کنید و بر اساس آن برنامه‌ریزی نمایید.

شیوه برش گل‌ها و انواع ساقه‌ها

جالب است بدانید که شیوه برش زدن ساقه گل‌ها نیز می‌تواند در سرعت و کیفیت هنر گل آرایی شما موثر باشد. به همین دلیل است که تمامی ریز نکات و ظریف کاری‌ها را باید جدی گرفت. برای مثال هنگامی که قرار است گلی را در اسفنج فرو کنید و گل‌آرایی شما بر روی اسفنج باشد، تا انتهای ساقه‌ها را به صورت مورب برش دهید.

جمع‌بندی نهایی

گل آرایی هنر به کار بردن زیبایی شناختی، مهارت و ترکیب چیدمان گل است که با هم در آمیخته شده و با خلاقیت و ذوق شما گسترش پیدا می‌کند. این هنر راه و رسم، قوانین، قواعد و اصول مخصوص به خود را دارد که با آگاه شدن به آنها می‌توانید بسیار سریعتر به بازار کار وارد شوید. جالب است بدانید که گل‌آرایی همانطور که سبک‌های مختلفی دارد، گل‌ها، علایق و سلیقه‌های متفاوتی را هم شامل می‌شود. پس برای شناخت و آموزش گل‌آرایی تنها نیاز است تا اصول اولیه را بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *