گل و گیاه

 گل رز سیاه، انواع آن و روش تولید آن

انواع گل رز سیاه

در این مقاله قصد داریم تا در مورد یکی از خاص‌ترین گل‌های دنیا یعنی انواع گل رز سیاه  و روش کاشت و تکثیر آنها با شما صحبت کنیم.
گل‌ها همیشه وسیله‌ای عالی برای بیان احساسات و نشان دادن عباراتی هستند که کلمات نمی‌توانند آنها را ادا کنند. آنها از قدیم الایام برای انتقال احساسات بدون کلام استفاده می‌شدند. در میان میلیون‌ها گل در این طبیعت، گل رز از زمان‌های بسیار قدیم توجه انسان‌ها را به خود جلب کرده است. هیچ گل دیگری به اندازه گل رز نمی‌تواند ابراز علاقه و عشق کند و هیچ هدیه‌ای زیباترین از خرید آنلاین باکس گل رز برای معشوق نیست. با این حال گل رز را می‌توان در رنگ‌های متنوعی یافت و هر رنگ معنا و نماد خاص خود را دارد.

بسیاری از ما به سمت رنگ سیاه جذب می‌شویم که احتمالاً به دلیل رمز و راز ناشی از آن است. این گل، گیاهی افسانه‌ای و متحیر کننده است که برای افراد خاص‌پسند انتخابی استثنایی به شمار می‌آید. اگر شما هم جزء افراد علاقمند به رز مشکی هستید، در این مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی آن و روش‌های کاشت و تولید آن بپردازیم.

تاریخچه گل رز سیاه

در سال ۲۰۱۳ ویدیویی از یک گونه رز سیاه در ترکیه وایرال شد. این گل نایاب که به اسم کاراگول یا همان گل سیاه شناخته می‌شد، در یکی از روستاهای ترکیه به نام خلفتی رویش یافت. در این ویدیو ادعا شد که این گل در ابتدا با رنگ قرمز بسیار تیره جوانه زد و به مرور زمان به سمت رنگ سیاه مخملی تغییر رنگ داد. گل رزی که از روستای خلیفتی خارج شد و در جای دیگر رشد پیدا ‌کرد، همان گل رز قرمز معمولی بود و خبری از رنگ سیاه نبود. برای این مسئله ادعا شد که این رنگ سیاه به خاطر اندازه ph خاک خلفتی و آبی بوده که از رودخانه فرات گرفته می‌شد.

این ماجرا بسیار مشکوک بود. زیرا تمام عکس‌های آنلاین این گل بیش از حد ویرایش شده بودند و نمی‌شد برای تحقیق به آن اطمینان نمود. امروزه روستای خلفتی به خاطر شکستن سد زیر آب رفته و دیگر آثاری از آن وجود ندارد. گمان می‌رود تمام این ماجرا یک حقه برای جذب توریست بوده باشد. زیرا هیچ‌گاه مدرک محکمی برای وجود این گل در خلفتی وجود نداشت.

معرفی کامل رز مشکی

بدون تردید یکی از نادرترین انواع گل رز در جهان، گل رز سیاه است که در هر جای دنیا نمی‌روید. این گل شبیه تمام گل‌های رزی است که تاکنون دیده‌اید. با این تفاوت که گلبرگ‌های آن به رنگ سیاه می‌باشد. آیا گل رز سیاه وجود دارد؟ در وهله اول هر کس این گل را ببیند تصور می‌کند که توسط انسان‌ها رنگ شده و یا به صورت ژنتیک دستکاری شده است. اما واقعیت امر آن است که این گل کاملاً طبیعی و مشکی می‌باشد. با وجودی که این گل در ابتدا سیاه رنگ نشان می‌دهد، اما در واقع قرمز بسیار تیره است که به صورت موسمی تنها در فصل تابستان و در نوعی خاک خاص رشد می‌یابد. با کمال تاسف این گل، همانند بسیاری از پدیده‌های کمیاب و نادر جهان، در معرض انقراض است.

نماد انواع گل رز سیاه

رنگ مشکی در بسیاری از تعابیر، معنا و مفهوم خوبی ندارد و گویی به نیستی و عدم، تعبیر می‌شود. معنی گل رز سیاه هم به علت رنگ متفاوتی که دارد، به تعابر سوگ و غم اشاره دارد. این گل معانی و نماد مختلفی دارد. از گل رز سیاه معمولا در مراسم شادی استفاده نمی‌شود.  رز سیاه نماد تباهی، مرگ و در عالم سیاست نماد آنارشیسم و انقلابی‌گری است. این گل در ادبیات، هم معنای عشق تراژیک می‌باشد.

اگر دسته گل رز مشکی ۲۰ شاخه‌ای از کسی هدیه گرفتید، به معنای عشق دروغین است. اگر قصد دارید وفاداری و تعهد خود را به همسر خود نشان دهید، هفت شاخه گل رز سیاه به او هدیه دهید. هدیه دادن سه شاخه گل رز سیاه به این معنی است که فرد مورد نظر برای شما بسیار خاص است. گل رز مشکی برای تسلیت، انتخاب درست و مناسبی خواهد بود. زیرا نشان دهنده غم و از دست دادن می‌باشد. اعداد در کنار گل‌ها بسیار تاثیرگذارند. پس قبل از خرید گل رز سیاه در مورد آن به خوبی تحقیق کنید. بعلاوه، ممکن است تفاوت های گل رز ایرانی و هلندی نیز برایتان جالب توجه باشد.

انواع گل رز مشکی

انواع گل رز سیاه

انواع گل رز سیاه

رنگ اصلی این گیاه مشکی نیست، ولی شباهت بسیار زیادی با مشکی دارد. به همین علت در دسته گل‌های رز سیاه به حساب می‌آید. در ادامه چند مورد از انواع رز مشکی را نام می‌بریم تا به خوبی با این گیاه آشنا شوید.

باکارای سیاه

باکارای سیاه گیاهی بدون بو است. ساقه‌های با کارا بسیار بلند بوده، به همین علت به عنوان گیاهی شاخه بریده بسیار کاربرد دارد. رنگ گلبرگ‌های این گیاه ترکیبی از آبی و قرمز تیره است. به همین علت جزء نزدیک‌ترین گل‌ها به رز مشکی می‌باشد. یکی از مشخصه‌های اصلی این گیاه، ماندگاری بالای آن است. این نوع رز در واقع یک رز دو رگه چای است که گلبرگ‌های تیره قرمز رنگی دارد.
بخش داخلی گلبرگ‌های این گیاه به دلیل وجود پلارگونین رنگدانه قرمزی دارد و بخش بیرونی گلبرگ‌های گیاه به دلیل وجود سیانین، رنگدانه‌های آبی دارد که گلبرگ را تیره می‌کند. این گل بو ندارد، اما ساقه‌های بلند و شکوفه‌هایی ماندگار دارد که آن را تبدیل به یک گل شاخه بریده محبوب می‌کند.

رز تابو

یکی از انواع گل رز سیاه است که در سال ۱۹۸۸ معرفی شد. گیاه تابو بوی بسیار خوش و زیادی هم دارد. رشد گیاه بالاست و رنگ گیاه تابو قرمز و مخملی تیره است که زیبایی این گیاه را چندین برابر می‌کند. تابو انتخاب مناسبی برای هدیه دادن خواهد بود. قد این گیاه حداکثر تا ۲ متر رشد می‌کند.

یشم سیاه

یشم سیاه نوعی  رز مشکی است که در داخل خانه و در گلدان رشد می‌کند. این رز در سال ۱۹۸۵ توسط فرانک بهناردلا در آمریکا معرفی شد. این گیاه گل‌های قرمز تیره، با برگ‌های سبز درخشان و رشدی بوته مانند دارد. نگهداری و کاشت این نوع گل خیلی آسان است و در واقع ، جزء گل‌های گلدانی و گل‌های آپارتمانی است.

رز جزر و مد از انواع گل رز سیاه

حداکثر رشد این گیاه ۲ متر و به رنگ بنفش تیره است. کاشتن گل رز مشکی کار سخت و دشواری خواهد بود. زیرا باید تمام اصول و قوانین مورد نیاز رعایت شود.

انواع رز سیاه

انواع رز مشکی

رز ایب تاید

ایب تاید گلی معطر به رنگ ارغوانی است که با رشد بیشتر، به سمت بنفش تیره می‌رود. این گیاه که می‌تواند تا ۲ متر رشد کند، توسط تام کاروس در سال ۲۰۰۱ معرفی شد. توانایی پرورش رز سیاه چیزی است که نیاز به سال‌ها تجربه و مهارت دارد و چیزی نیست که به راحتی آن را انجام داد.

زیبای سیاه

رز زیبای سیاه نیز گونه‌ای از رز دو رگه چایی است که تا ۱ متر رشد می‌کند. این گل با بوی کمی که دارد، در سال ۱۹۹۸ توسط ویلیام کوردس معرفی شد. گلبرگ‌های سرمه‌ای تیره با لبه‌های تقریباً مشکی که به صورت بوته رشد می‌کنند، از مشخصه‌های این گیاه است.

رز نیگرت از انواع گل رز سیاه

این نوع رز سیاه در سال ۱۹۳۴ توسط مکس کرائوس معرفی شد. روز نیگرت گونه‌ای از رز دورگه چای است که گل‌های معطر با گلبرگ‌های نرم دارد و در اوایل تابستان گل می‌دهد. این گیاه می‌تواند تا ۱ متر رشد کند و بارها گلدهی را تکرار کند.

نحوه تولید گل رز سیاه

از نظر علمی وجود رنگدانه سیاه در گیاهان بسیار نادر است. در واقع این موضوع توسط گل‌کاران ایجاد می‌شود. رز سیاه نیز همین‌طور است. این گونه رز تنها توسط باغبانان حرفه‌ای و با تکنیک‌های خاصِ تکثیر به وجود می‌آید. البته باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که گیاه، گل‌های سیاه رنگ دهد. روش دیگر برای داشتن این نوع رز خاص، استفاده از رنگ سیاه بر روی رز معمولی است.

کاشت و تکثیر گل رز مشکی

انواع گل رز سیاه از جذاب‌ترین و خیره کننده‌ترین گل‌های رز به شمار می‌آیند. تکثیر و کاشت این گیاه کار سخت و دشواری است و نیازمند داشتن علم و تجربه است. برای کاشت و تکثیر گل رز مشکی باید شرایطی را مهیا کنید که در ادامه به این شرایط اشاره می‌کنیم.

برای کاشت آن به خاکی با زهکشی مناسب و کمی اسیدی نیاز است. قطر مناسب محل کاشت رز مشکی باید بین ۳۸ الی ۴۵ سانتی‌متر باشد. گیاه را در عمق ۱۸ سانتی‌متری خاک بکارید. پس از کاشت از کود استفاده نمایید. دما تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر محیط خنک باشد، در تیره شدن گلبرگ‌ها تاثیرگذار است. بسیاری از کشاورزان کاربلد، پس از کاشت گل رز، هنگام آبیاری از رنگ مشکی استفاده می‌کنند تا رنگدانه‌ها تحریک شوند. روش دیگری هم برای کاشتن گل رز مشکی وجود دارد و آن هم رنگ کردن گیاه است.

مرحله اول کاشت رز سیاه

بهترین زمان برای کاشت گل رز، حدود یک ماه مانده به اتمام زمستان است. جوانه زنی بذرها ممکن است یک تا ۱۰ هفته زمان نیاز داشته باشد.

کاشت گل رز سیاه

مراحل کاشت رز مشکی

مرحله دوم

دقت داشته باشید که برای کاشت این گیاه لازم است تا بذر آن در داخل ظرفی با کود گیاهی قرار گیرد. سپس آن را داخل یخچال بگذارید تا به مدت ۶ تا ۱۰ هفته درون یخچال با دمای دو درجه باشد. این کار موجب شده که شکستِ خواب بذر انجام شده و بذر آماده برای جوانه زنی شود. بعد از اینکه بذر آماده جوانه زنی گردید، آن را درون ظرفی مسطح قرار داده که حداکثر عمق ظرف ۳ سانتی‌متر باشد. همچنین اطمینان حاصل کنید که آب از این ظرف به راحتی عبور کند.

مرحله سوم کاشت رز مشکی

در این قسمت باید خاک گیاه را آماده کرده و برای خاک از نیمی ورمیکولیت و خاک استریل شده استفاده نمایید. قبل از اینکه گل را داخل این خاک قرار دهید، نیاز است تا مقداری هورمون ریشه زنی را به آن اضافه کنید. سپس ظرفی که می‌خواهید گیاه را در آن بکارید، پر از این ترکیب خاک نمایید.

بررسی خاک گیاه

برای تولید انواع گل رز سیاه می‌بایست خاک محل استقرار زهکشی مناسبی داشته باشد. گیاه را در سطح خاکی بکارید که حداکثر ۶ میلی‌متر عمق داشته باشد و بعد روی آن را به آرامی با خاک بپوشانید. اگر چندین بذر را در خاک کاشته‌اید، حتماً بین آنها فاصله در حدود ۵ سانتی‌متر در نظر بگیرید. خاک رز سیاه باید مرطوب باشد. یعنی نه غرق در آب باشد و نه خشک، حد متوسط بین این دو در نظر گرفته شود.

مرحله آخر، فراهم آوردن نور کافی برای گیاه

بعد از اتمام این کارها، گیاه را در مکانی قرار دهید تا نور کافی به گلدان بتابد. نور لامپ مهتابی برای رشد این گیاه کافیست. گلدان را در مکانی قرار دهید تا در روز حداقل ۱۶ ساعت نورگیری داشته باشد.

کلام پایانی

انواع گل رز سیاه از گل‌هایی است که به واسطه خاص بودن رنگش، طرفداران فراوانی دارد و در مراسمات مختلف برای تزیین از آن استفاده می‌شود. تولید گل رز مشکی کاری حساس بوده و باید برای کاشت، ظرافت‌های خاصی را انجام شود. حتما هنگام رشد نکات مهم را رعایت نمایید تا از نابودی بذرها جلوگیری شود. جهت خرید و یا کاشت رز مشکی بهتر است با گل فروشی آنلاین نیکراه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *