گل و گیاه

نگهداری از گل‌های شاخه بریده برای افزایش ماندگاری آنها

افزایش عمر گل های شاخه بریده

بهار که می‌آید طراوت و تازگی همه جا را فرا می‌گیرد، همه درختان جوانه می‌زنند و این نشاط به حال و هوای ما منتقل می‌شود. هر روز، روی میز کار یا اتاق نشیمن چند شاخه گل تازه، حس طراوت و تازگی را به شما انتقال خواهد داد. همچنین ممکن است گاهی دوستی دسته گلی به شما هدیه دهد و یا خودتان، خود را به خرید آنلاین دسته گل لاکچری در اصفهان مهمان کنید. نگهداری از این گل‌های شاخه بریده ممکن است به نظر شما کاری سخت باشد، اما می‌توانید با به کارگیری ترفندهای خاص، نگهداری از آنها را به نحو احسن انجام دهید. چون هیچ‌کس گل‌های پژمرده، ساقه و برگ‌های خشک و آب تیره و کدر شده را دوست ندارد. در ادامه مطلب بهتر است نکاتی که برای افزایش عمر گل های شاخه بریده لازم است را مطالعه نمایید.

دلایل پژمرده شدن گل‌های شاخه بریده

قبل از اینکه به سراغ روش‌های افزایش عمر گل های شاخه بریده برویم، بهتر است کمی در مورد دلیل پژمرده شدن آنها در خانه صحبت کنیم. وقتی یک گل از شاخه اصلی خود جدا می‌شود، در واقع از منبع تغذیه خود جدا شده و به راحتی با باکتری‌های موجود در محیط یا آب، آلوده می‌گردد. با قرار دادن یک قرص آسپرین در آب می‌توانید جلوی آلودگی را بگیرید. همچنین قرار دادن یک حبه قند هم در آب می‎تواند منبع تغذیه خوبی برای گل باشد و عمر آن را طولانی کند.

بهترین روش‌ها برای افزایش عمر گل های شاخه بریده

نگهداری گل‌ها می‌تواند در طول عمر آنها تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. همچنین هر چند که این گل‌ها تا ابد ماندگار نیستند، اما شما می‌توانید عمر آنها را تا زمانی که قرار است از زیبایشان لذت ببرید، افزایش دهید. در ادامه مطلب به نکات مربوط به نگهداری از انواع گل‌های شاخه بریده اشاره می‌کنیم.

نگهداری از گل های شاخه بریده

بهترین روش‌ها برای افزایش عمر گل ها

بررسی گل‌ها به صورت روزانه

بهتر است هر روز گل‌ها را بررسی نمایید و آب آنها را خالی کنید. زمانی که از گل فروشی به خانه برگشتید، سریع گل‌ها را از درون بسته بندی کاغذ، روبان و سیمی که به دورش پیچیده شده است، خارج نمایید. ساقه‌ها را اندکی کوتاه کرده و گل شاخه بریده را درون آب بگذارید. این عملیات فرصت پژمرده شدن را به گل‌ها نمی‌دهد. از همان ابتدا با نهایت دقت و توجه، با گل‌ها در خانه رفتار کنید.

اضافه کردن کمی سفید کننده به گلدان‌ها

برای افزایش عمر گل های شاخه بریده بهتر است هر سه روز یکبار آب آنها را تعویض نمایید. همچنین گلدان را با کمی سفیدکننده، خوب تمیز کرده و قطره کمی از مایع سفید کننده را هم به آب گلدان‌ها اضافه نمایید تا باکتری‌ها از بین بروند. دقت داشته باشید که شما به مقدار زیادی آب نیاز ندارید. زیرا ممکن است موجب آسیب به گل‌ها گردد.

اریب بریدن ساقه‌ها برای افزایش عمر گل های شاخه بریده

هرگاه که آب گل‌ها را تعویض کردید، انتهای ساقه گل شاخه بریده را با یک چاقوی تمیز و تیز به شکل اریب یا همان مورب برش دهید. برای این کار از یک قیچی با تیغه‌های تیز هم می‌توانید استفاده نمایید. اگر ساقه گل‌های شاخه بریده شما چوبی است، می‌توانید از برش‌های عمودی در انتهای ساقه استفاده نمایید. هر چند روز یک بار چند سانتی‌متر از  پایین ساقه‌ها را کوتاه نمایید تا گل‌ها بتوانند بیشترین مقدار آب و مواد مغذی را جذب کنند. شاخه‌های خراب شده و شکسته را از دسته گل جدا کنید.

افزایش طول عمر گل های شاخه بریده

نگهداری از گل های شاخه بریده

جلوگیری از آب دادن بیش از حد

از آب دادن بیش از حد به گل‌های شاخه بریده پرهیز نمایید. به نحوی آن را آبیاری کنید که ساقه‌های نرم‌ آن دچار گندیدگی و خراب شدن نشود. اما ساقه‌های چوبی به میزان زیادتری آب احتیاج خواهند داشت.

حذف کردن گل‌های اضافی برای افزایش عمر گل های شاخه بریده

برای اینکه آب گل‌ها تیره نشود، بهتر است ساقه‌های له و نرم شده را از آب آنها خارج نمایید. همچنین مطمئن گردید هیچ گلبرگ یا گلی در آب غوطه ور نشده باشد. همین امر خود یکی از نکات مهم در نگهداری از گل‌های شاخه بریده به حساب می‌آید. هر قسمت ساقه و شاخه‌ای که درون آب قرار می‌گیرد، باید بدون گل، گلبرگ و جوانه باشد.

قرار دادن گل‌ها در قسمت خنک خانه

باید دمایی که گل‌ها در آن نفس می‌کشند دمایی مطلوب باشد. بهترین دما برای آنها معمولا بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد است. بهتر است آنها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. این نکته را فراموش نکنید که نباید گل‌ها را در مسیر جریان هوای بخاری، کولر یا پنکه قرار دهید. بالای تلویزیون و کنار رادیاتور هم مکان نامناسبی برای قرار دادن گلدان است،‌ زیرا گرمای حاصل از این وسایل موجب کم شدن آب گل‌ها و پژمرده شدن آن‌ها می‌شود. شاید به نظرتان عجیب باشد اما قرار دادن میوه در کنار گل‌ها باعث مرگ آنها می‌گردد. میوه‌های رسیده از خود مقادیر بسیار زیادی گاز اتیلن آزاد می‌کنند که موجب کوتاه شدن عمر گل‌ها خواهد شد. پس بهتر است گلدان و ظروف میوه را در کنار هم قرار ندهید. فراموش نکنید که این نکات را در مورد گل های شاخه بریده مقاوم نیز رعایت کنید؛ زیرا با وجودی که مقاوم هستند، نسبت به این عوامل آسیب پذیر می‌باشند.

برای افزایش عمر گل های شاخه بریده کیسه بساک را حذف کنید

در گل‌های بسیاری که به عنوان شاخه بریده به فروش می‌رسند، پرچم های بزرگی وجود دارند. پرچم دارای دانه‌های گرده‌ای است که به شکل کیسه بساک در بالا قرار دارد. برای افزایش عمر گل شاخه بریده بعد از باز شدن و شکفتگی، کیسه را جدا کنید. چرا که باعث پژمرده شدن و حساسیت بالایی می‌گردد. نگهداری از گل‌های شاخه بریده دقت خیلی بالایی را می‌طلبد.

افزایش عمر گل های شاخه بریده

نکات مهم نگهداری از گل های شاخه بریده

نگه داشتن گل‌ها در سایه

درست است که گل‌ها زیر نور آفتاب فوق العاده به نظر می‌آیند، اما این حالت فرآیند پژمرده شدن آنها را سرعت می‌بخشد و موجب می‌گردد که گل‌ها ظرف یک یا دو روز پژمرده ‌شوند. بهتر است آنها را در سایه نگه دارید، همچنین گل‌ها به محیط مرطوب، بسیار علاقه دارند. هر چقدر محیط شما مرطوب باشد، گلها عمر بیشتری خواهند داشت. دستگاه‌های تهویه و تصفیه، هوا را خشک کرده و موجب کوتاهی عمر گل‌ها می‌گردد. پس بهتر است این دستگاه را از گل‌ها دور نمایید.

اضافه کردن غذای گل به آب برای افزایش عمر گل های شاخه بریده

گل‌ها همانند انسان به مواد مغذی و عناصر ضروری نیاز دارند. پس بهتر است هر غذایی را که متخصص، آن را پیشنهاد می‌دهد، فراهم کرده و به آب اضافه کنید. وجود مواد مغذی از ایجاد باکتری هم جلوگیری به عمل می‌آورد. تهیه کردن غذای گل‌ها، سخت نیست. خود شما هم می‌توانید دست به کار شوید. در روش اول ۱.۲ میلی لیتر مایع سفید کننده به همراه ۳۵۰ میلی لیتر لیموناد غیر رژیمی با یک لیتر آب ترکیب کرده و به عنوان غذای آن استفاده کنید. فقط دقت نمایید که لیموناد شما رژیمی نباشد، چون قند مصنوعی موجود در آن نمی‌تواند نیاز گیاه به منبع انرژی را برآورده کند.

سخن پایانی

بدون شک خرید گل ارزان و با کیفیت، یکی از دغدغه‌های همه طرفداران گل و گیاه است. یکی از  روش‌های مناسب برای خرید انواع گل شاخه بریده با کیفیت و زیبا، خرید اینترنتی گل در اصفهان و سایر شهرها است. با این کار نه تنها گل‌های با کیفیت و سرحال و شادابی خواهید داشت، از سایر مزایای خرید گل آنلاین نیز بهرمند می‌شوید.
برای این منظور در اصفهان، می‌توانید به گل فروشی نیک راه مراجعه کنید. نیک راه به عنوان یک گل فروشی آنلاین اصفهان، خدمات مختلفی از جمله ارسال گل و گیاه به آدرس مورد نظر شما و گل آرایی مراسم و مجالس در اصفهان و پذیرش سفارش انواع باکس گل و تاج گل برای مراسم ترحیم و غیره را انجام می‌دهد و شما می‌توانید بسته به نیاز خود از خدمات مختلف این مجموعه استفاده کنید.

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه که درباره افزایش عمر گل های شاخه بریده نیاز است، به شما توضیح دهیم. گل‌های تازه چیده شده بسیار زیبا هستند، اما اگر به درستی از آنها مراقبت نگردد، عمر خیلی کوتاه‌تری خواهند داشت. با توجه به نکات ارائه‌شده امیدواریم که در افزایش طول عمر گل‌ها حرکت مثبتی را انجام داده باشیم. چنانچه مطلبی ناگفته باقی مانده یا پرسشی در ذهن شماست، می‌توانید پاسخ سوالات خود را از مشاوران گل فروشی نیک راه بخواهید کارشناسان با تجربه این مجموعه، آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *