گل و گیاه

انواع گل زنبق و معنی و مفهوم آن

انواع گل زنبق

هر کدام از گل‌ها معانی مختلفی دارند و هرکدام از آنها بخشی از زندگی ما هستند. گل‌ها در جشن‌های عروسی، فارق التحصیلی، تولد حتی در مراسم‌های تشییع جنازه و غیره حضور پررنگی از خود نشان می‌دهند. حتی بعضی از آن‌ها ارزش مذهبی دارند. انواع گل زنبق از همین گل‌هایی است که در مراسمات مختلف از آنها استفاده می‎شود. این گل، نور امیدی در تاریکی مشغله‌ها است. زنبق، هدیه امیدبخش است که می‌تواند هر بار باغچه‌ای را سبز و پر از عطر بهشت کند. این گل بخش حدایی ناپذیر بسیاری از انواع باکس گل لاکچری در اصفهان و دسته گل‌های لوکس است و در انواع مختلف می‌روید و دارای معانی متعددی است که در ادامه مطلب به بررسی آن می‌پردازیم.

معرفی گل زنبق

گل زنبق یکی از گل‌های شناخته شده‌ای است، که ظاهر زیبایی دارد. این گل زیبا در زبان یونانی به معنی قوس و قزح و نشان‌دهنده رنگ‌های زیبای این گل است. زنبق به نام‌های ایرسا و سوسن ابیض معروف بوده و بومی مناطق نیمکره شمالی است. هر گل زنبق، شش عدد گلبرگ دارد و سه عدد پرچم و شامل سه عدد برچه است. ارتفاع آن بین ۵ تا ۲۰ سانتی‌متر متغیر می‌باشد. یکی از خصوصیات جنس زنبق داشتن ریزوم یا پیاز است. بیشتر زنبق‌ها دارای ریزوم هستند، اما تعدادی هم سوخ دارند. از زنبق‌های سوخ دار بیشتر تحت عنوان گل شاخه‌ای استفاده می‌کنند.

تاریخچه گل زنبق

انواع گل زنبق از زمان‌های قبل از اشرافیت در کشور یونان شناسایی شده‌ بودند. الهه کشور یونان از این گل به عنوان یک نماد ارتباطی میان آسمان و زمین یاد می‌کند. در اساطیر یونان این گل، نمادی از رنگین کمان بوده است. نام رومی این گل لیلیون و نام یونانیان لیریون می‌باشد‌. در بسیاری از افسانه‌ها ذکر شده که زنبق در واقع از اشک‌های حوا زمانی که متوجه بارداری خود شده و از بهشت رانده شد، شکل گرفت. در زمان‌های قدیم، پادشاه یونانی، تاج خودشان را با اشکالی از گل زنبق، زینت بخشیده و شاخه‌های بریده شده آن را به یکدیگر هدیه می‌دادند. در اشعار فارسی هم به فراوانی از این صحبت کردند، که این امر می‌تواند بیانگر منزلت بالای این گیاه در میان ایرانیان باشد.

انواع گل زنبق

انواع گل زنبق

انواع گل زنبق

گل‌های زنبق دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. به همین دلیل اگر قصد خرید آنها را دارید، بهتر است ابتدا را بشناسید تا گزینه مورد نظر خود را بهتر انتخاب کنید. در ادامه، آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

گل زنبق ریش دار

یکی از انواع پیازدار این گل، زنبق ریش‌دار است. روی گلبرگ‌های این نوع از زنبق، برآمدگی‌هایی وجود دارد که از کرک‌هایی بلند تشکیل شده‌اند. زنبق ریش دار یکی از انواع زنبق است، که مقاومت خیلی بالایی در برابر سرما و خشکی از خود نشان می‌دهد. این نوع گل‌ها مدت خیلی طولانی سبز و با طراوت باقی می‌مانند.

انواع گل زنبق بدون ریش

از دیگر گونه‌های این گل، زنبق بدون ریش است که برعکس گونه قبلی، بدون کرک‌های ریش مانند در وسط گل می‌باشد. اصولاً آویزها بدون ریش هستند و وسط آنها صاف است. برگ‌ها گرچه شمشیری هستند، ولی نازک و علفی می‌باشند.

گل زنبق تاج دار

یکی از انواع بومی این گل، زنبق تاج دار است، که به فراوانی در گل فروشی‌ها یافت می‌گردد. نماد انواع گل زنبق در ایران باستان به واسطه این گل که به معنای پاکدامنی است، شناخته می‌گردد. این گل بومی، اکثراً در اطراف تهران، آذربایجان، اطراف شیراز و قصر شیرین یافت می‌گردد.

مفاهیم گل زنبق

انواع گل زنبق

انواع گل زنبق بدون ریش آیریس سیبرین

در میان برگ‌های باریک و علف مانند آن ساقه‌ای به طول ۵۰ سانتی‌متر می‌روید که به گل‌هایی بسیار پهن در رنگ‌های آبی، ارغوانی، سفید، بنفش یا ابلق ختم می‌شود. این نمونه از زنبق در همه جا رشد خواهد کرد. اما حاشیه مرداب یا جویبارها را بهترین محل برای رشد آن می‌دانند.

نوع پیازی جونو

در میان تمام گل‌های زنبق، زنبق پیازی جونو هم شناخته شده است. پیاز اینگونه زنبق  ترکیبی از چند برگ فلسی ضخیم است، که در قاعده خود معمولاً دارای رشته‌های ضخیم، ترد و شکننده است.

زنبق شفاف

یکی از خاص‌ترین گونه‌های زنبق، نوع شفاف آن است. بلندی این گونه تا ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد و برگ‌های آن دارای ظاهر بسیار خاص و دارای حاشیه و رگ برگ‌های سفید نقره‌ای است. فصل گلدهی این گل زیبا بین ماه‌های اسفند تا اردیبهشت بوده و در ارتفاعات بالاتر حتی تا ماه خرداد، گل می‌دهند. این گونه، از انواع گل مناسب خواستگاری به حساب می‌آید.

نوع کمانی

زنبق کمانی که دیگر از گونه‌های زیبای این گل است که بلندی آن به ۳۵ سانتی‌متر می‌رسد. رنگ گل‌های آن معمولا به رنگ آبی کمرنگ و دارای آویزهای بالدار پهن و به طول حدود ۵ سانتی‌متر است. فصل گلدهی این گل همانند سایر گونه‌های آن، بین اسفند تا فروردین و حتی گاهی اوقات تا ماه اردیبهشت نیز می‌باشد. گل‌های آبی رنگ این گونه دارای آویزهای بالدار پهن و به طول حدود ۵ سانتی‌متر است. این گل‌ها برای کاشت جمعی در حاشیه‌ها و کاشت در باغچه‌های سنگی مناسب هستند.

گل زنبق

زنبق گل درشت

زنبق گل درشت

گل‌های زنبق گل درشت، ظاهری جذاب و متفاوت دارند. بلندی آنها حدود ۲۰ سانتی‌متر بوده و محل رویش آنها در کشور ما در سلسله جبال زاگرس می‌باشد. این نوع زنبق بومی، در ماه‌های فروردین تا اردیبهشت یافت می‌گردد و گاها در ابتدای خرداد می‌روید.

انواع گل زنبق پروانه‌ای

یکی دیگر از انواع این گل، نوع پروانه‌ای آن است. بلندی اینگونه گل ۱۵ سانتی‌متر بوده و محل رویش آن در دشت‌های خشک و سنگلاخی و دامنه تپه‌ها در خراسان، گرگان، آذربایجان و اصفهان است. فصل گل دهی این گل همانند دیگر گونه‌های بومی آن بین ماه‌های فروردین و اردیبهشت است.

زنبق رضاییه

زنبق‌های رضائیه هم یکی دیگر از انواع گونه‌های زنبق است، که ابتدا در حوالی دریاچه وان در شرق ترکیه شناسایی گردید و به دلیل تنوع رنگ، نام‌های مختلفی به آن اطلاق می‌شد. برای افزایش سرعت رشد شاخه، بین ۶ تا ۱۳ هفته با دمای ۹ درجه سانتیگراد تیمار سرمایی خواهند شد. پیازها در گلخانه در مدت حدود ۶ تا ۸ هفته، گل می‌دهند.

نوع سوخ دار

انواع گل زنبق سوخ دار، سه گروه دارد. این سه گروه شامل  Reticulate, xiphium, juno که همه گونه‌های پاکوتاه هستند. در نوع juno دارای ریشه‌های گوشتی دائمی هستند، که قطع کردن و حذف کردن آنها مرگ گیاه را به همراه خواهد داشت. این نوع در گلکاری مهم نیست و در برابر سرما هم به خوبی مقاومت نمی‌کند. اکثر زنبق‌هایی که در گل‌کاری استفاده می‌شوند، در گروهxiphium   می‎باشند. در صنعت گلکاری، استفاده از ۳ دسته زنبق‌های سوخ دار، زنبق انگلیسی و اسپانیایی رایج است.

خرید دسته گل زنبق

انواع دسته گل زنبق

انواع گل زنبق انگلیسی

از این‌ نوع زنبق، برای استفاده شاخه‌ای و کشت باغچه‌ای استفاده می‌گردد. زنبقیان سوخ دار یک نوع گیاه دائمی با سوخ‌های کشیده هستند. ظاهر این گل، دارای برگ‌های باریک و نازک و پیچ خورده است. این گونه، گل هایی با  رنگ بندی سفید، ارغوانی و بنفش و گاها ترکیبی از دو رنگ است و از گل های مناسب برای ولنتاین به حساب می‌آید. گل دهی این گل در اواخر فصل بهار و در اوایل فصل تابستان است. این نوع زنبق، به رطوبت خیلی زیادی نیاز دارد و در زمینی کاشته می‌شود که غنی از مواد آلی باشد.

زنبق اسپانیایی

محل رویش و خاستگاه اولیه انواع گل زنبق اسپانیایی کشور اسپانیا و پرتقال است. تنوع در نوع گل‌ها خیلی زیاد است. رنگبندی آبی، بنفش و گاهی سفید مخصوص این نوع گل است. شکل آویزهای آن عجیب است. این نوع زنبق در آفتاب، نیم سایه و با خاک سبک بدون املاح با زهکشی کافی و مناسب رشد خوبی دارد.

معنا و مفهوم گل زنبق

با توجه به اینکه انواع گل زنبق ، ظاهری زیبا و عطر بسیار خوبی دارند، سرتا پای آنها نمادی از زیبایی، پاکی و  اعتماد است. هر  رنگ آن نماد خاص خود را دارد. به عنوان مثال، زنبق زرد، نمادی از سلامتی، بهبودی و خوشبختی و همچنین نمادی از شور و هیجان است. زنبق نارنجی، نمادی از اشتیاق و افتخار و زنبق سفید، نمادی از فروتنی و نجابت است. از زنبق زرد، می‌توانید به عنوان گل مناسب دسته گل عروس به عنوان نماد خوشبختی استفاده نمایید. زنبق، بیانگر خلوص قلبی بوده و این نیز یکی از نمادهای گل زنبق است.

سخن پایانی

حال که با انواع گل زنبق و معانی مختلف آن آشنا شدید، شاید بخواهید انواع این گل زیبا را در طرح‌ها و دیزاین‌های مختلف برای مناسبت‌های متفاوت سفارش دهید. اگر در اصفهان زندگی می‌کنید، می‌توانید از طریق مجموعه گل نیک راه، برای سفارش اینترنتی دسته گل و باکس گل که با گل زنبق گل‌آرایی شده‌اند اقدام کنید. گل نیک راه یک گل فروشی اصفهان است که خدمات خود را به صورت اینترنتی نیز ارایه می‌کند. از طریق این مجموعه می‌توانید به ارسال اینترنتی گل در اصفهان بپردازید و انواع باکس گل، دسته گل و تاج گل را برای مناسبت‌های مختلف برای دوستان و عزیزانتان به آدرسشان بفرستید. بعلاوه، می‌توانید انواع کارت پستال و هدیه‌های کوچک دیگر همانند شکلات، عروسک و یا مجسمه‌های کوچک را نیز به سفارش خود اضافه کرده و باعث شادی دوستان و عزیزان خود شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *