گل و گیاه

شرایط نگهداری انواع فیتونیا

شرایط نگهداری فیتونیا

موضوع این مقاله در مورد شرایط نگهداری فیتونیا است. در میان تمام گل‌های زیبا و جذاب، فیتونیا یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که شهرت فراوانی دارد. شرایط نگهداری این گل در آپارتمان سخت نبوده و با رعایت یک سری نکات، نگهداری آسانی دارد. فیتونیا گیاهی است که به شدت دوستدار رطوبت بوده و می‌توان آن را در ظرف‌های شیشه‌ای یا انواع تراریوم، نگهداری کرد. گل یا گیاه فیتونیا را می‌توانید در منزل، محل کار و یا جایی که علاقه دارید، نگه دارید تا از زیبایی بی‌نظیر آن لحظه به لحظه بهره‌مند شوید. با ما همراه باشید تا شرایط و نیازهای دقیق و اصولی مورد بررسی قرار دهیم.

البته پیش از پرداختن به موضوع لازم است یادآوری کنیم که شما می‌توانید برای خرید گیاهان آپارتمانی در اصفهان و سفارش آنلاین تاج گل در اصفهان، انواع باکس گل و دسته گل برای مناسبت‌های مختلف و گل آرایی مجالس و مراسم در اصفهان به گلفروشی نیکراه مراجعه کنید. این مجنموعه، زیباترین و با کیفیت‌ترین أنواع گل آرایی‌ها را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در أصفهان عرضه می‌کند.

معرفی گل فیتونیا

پی از پرداختن به شرایط نگهداری فیتونیا بهتر است ابتدا با این گل زیبا اشنا شویم. گل و یا گیاه فیتونیا بومی کشور برزیل و پرو است. همچنین از آن با نام‌های گیاه موزاییکی و گل پوست ماری یاد می‌کنند. گل فیتونیا دارای دو گونه است که از گیاهان چند ساله خزنده با برگ‌های زینتی تشکیل می‌شود. این گونه برگ‌های ارغوانی کم رنگی دارد که در بعضی اوقات ساقه آن پوشیده از مو می‌شود. فیتونیا گیاهی همیشه سرزنده است و دارای برگ‌های زینتی و تخم مرغی شکل می‌باشد.

انواع مختلف گل فیتونیا

فیتونیا یک گیاه زینتی محبوب است که در انواع مختلفی وجود دارد. برخی از انواع اصلی فیتونیا عبارتند از:

 • فیتونیا سفید (Fittonia albivenis): دارای رگبرگ‌های سفید روی برگ‌های سبز
 • فیتونیا قرمز (Fittonia verschaffeltii var. argyroneura): با رگبرگ‌های قرمز روشن
 • فیتونیا صورتی (Fittonia ‘Pink Angel’): دارای رگبرگ‌های صورتی رنگ
 • فیتونیا سبز (Fittonia gigantea): با برگ‌های بزرگتر و رگبرگ‌های سبز روشن
 • فیتونیا مینیاتوری (Fittonia ‘Mini’): گونه‌ای کوچک‌تر با برگ‌های ریز
 • فیتونیا نقره‌ای (Fittonia ‘Silver’): با رگبرگ‌های نقره‌ای براق

هر کدام از این گونه‌ها، ویژگی‌های ظاهری متفاوت، اما همگی نیازهای مراقبتی مشابهی دارند. از جمله این ویژگی‌ها رطوبت بالا و نور غیرمستقیم هستند.

انواع فیتونیا

انواع فیتونیا

شرایط نگهداری فیتونیا

اگر قصد دارید از رشد و پرورش گیاه فیتونیا مخصوصا به عنوان یکی از انواع گیاهان مناسب اتاق کودک، در منزل لذت ببرید، بهتر است مهم‌ترین نکات نگهداری آن را مورد توجه قرار دهید. این نکات عبارتند از:

نور مناسب و مورد نیاز گل فیتونیا

انواع نژاد فیتونیا به فضایی با نور کم و سازگار نیاز دارد. بنابراین بهتر است که این گیاه را دور از پنجره نگهداری کنید. البته نور کم، منظور کاملاً تاریک و سیاه نیست، بلکه به کمی نور هم نیاز دارد تا برخی از خطوط روی برگ ایجاد شده و زیبایی آن دوچندان شود. نگهداری این گیاه در زیر نورهای فلورسنت امکان‌پذیر خواهد بود. فیتونیاها در دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد رشد بهتری خواهند داشت اما در محدوده‌ای از دمای پایین به عنوان مثال ۵.۱۵ درجه سانتی‌گراد هم می‌توانند رشد داشته باشند.

آبیاری و رطوبت

در نگهداری گیاه فیتونیا، مرطوب نگه داشتن و آبیاری می‌تواند چالش بزرگی باشد. اگر گیاه در محیط و یا خاک خشک قرار گیرد، قطعاً خیلی زود فروپاشی آن را شاهد خواهید بود. اما اگر گیاه به طور کامل آبیاری گردد، به سرعت بهبود یافته و به حالت اولیه خود باز خواهد گشت. آبیاری زیاد و رطوبت بالا باعث زرد شدن و همچنین پوسیدگی ریشه‌های گیاه فیتونیا می‌گردد. پس خاک باید همیشه در رطوبت ملایم قرار گیرد. در مناطق با آب و هوای خشک و یا در خانه‌هایی که هوای مرطوبی وجود ندارد، بهتر است که از یک دستگاه بخور سرد استفاده کنید. چرا که گیاه یک مقدار رطوبت هم نیاز دارد.

شرایط نگهداری فیتونیا

شرایط نگهداری فیتونیا

خاک غنی از شرایط نگهداری فیتونیا

انواع خاک‌های سبک با زهکشی بالا همانند خاک با کمپوست و خاک لیمونی برای این گیاه مناسب هستند. استفاده از خاک‌های با نفوذی که رطوبت را در خود نگه داشته بسیار مناسب به نظر می‌رسند. این گیاه در زیستگاه بومی خود در خاک‌های مرطوب و غنی از هوموس و مواد آلی رشد بهتری خواهد داشت. با خرید بهترین کمپوس یا خاک گلدان معمولی که در اکثر فروشگاه‌ها موجود است، می‌توانید یک خاک غنی از مواد غذایی را در اختیار داشته باشید. این گیاه در خاک کمی اسیدی می‌تواند رشد فوق العاده‌ای داشته باشد.

کود مناسب فیتونیا

در فصل بهار و تابستان فیتونیا رشد بهتری دارد به همین دلیل نیاز است تا در هر دو هفته یکبار به آن کودهای شیمیایی محلول در آب دهید. کودهای سه بیست برای این گیاه، بسیار مناسب خواهند بود. همچنین استفاده از کود میکرو هر دو ماه یکبار در شادی، استحکام و زیبایی آنها تاثیر دارد. این گیاه خاک نسبتاً اسیدی را می‌پسندد، بنابراین بهتر است هر  سه ماه یک بار با کود هیومیک اسید آبیاری گردد.

تعویض گلدان از شرایط نگهداری فیتونیا

ریشه‌های گیاه فیتونیا رشد سطحی را به همراه دارند. از این رو نیاز نیست که به صورت سالانه گلدان تعویض گردد، اما در صورتی که ریشه‌ها از ته گلدان خارج شوند می‌توان تعویض آن را مورد توجه قرار داد. در زمان تعویض گلدان یا تکثیر آنها حتماً دقت کنید که گلدانی با قطر زیاد و زهکشی مناسب داشته باشید و به صورت دائمی زهکشی گلدان را بررسی نمایید.

نحوه هرس کردن گیاه فیتونیا

فیتونیا اگر در محیط دلخواه و مورد علاقه‌اش باشد، رشد بالایی دارد. به همین خاطر نیاز است به صورت دوره‌ای آن را هرس کنید تا همیشه منظم و پرپشت به نظر آید. گل‌های کوچک آن را جدا کرده، به طوری که به گل‌ها آسیبی وارد نشود. برگ‌های اضافی، زیبایی چندانی نداشته و ممکن است انرژی گیاه را تلف کند و مانع رشد بقیه گلبرگ‌ها گردد. به همین خاطر هرس آنها لازم است.

تکثیر فیتونیا

تکثیر فیتونیا

روش مناسب برای تکثیر و نگهداری گل فیتونیا

یکی از مهمترین روش‌هایی که برای تکثیر این گیاه استفاده می‌شود، قلمه‌گیری است. هنگام نگهداری از گل فیتونیا در فصل بهار می‌توانید با قلمه‌گیری آن رشد را تکثیر دهید. مراحل آن شامل موارد زیر هستند. ساقه‌ای را به اندازه ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر برش داده و سه گره از این گیاه را جدا کنید. برگ‌های اضافی را بکنید و اجازه دهید تنها دو برگ روی ساقه باقی بمانند. مقداری از خاک غنی که ترکیبی از پیت ماست، پرلیت و کوکوپیت را مخلوط کرده و قلم‌ها را در آن بکارید. در این مدت به هیچ عنوان نباید گیاه خشک گردد و به سطح خاک به اندازه نیاز آب دهید. بعد از دو تا سه هفته قلمه‌ها ریشه‌دار خواهند شد. در طول این مدت می‌توانید روی قلمه را با پلاستیکی که چند سوراخ روی آن ایجاد شده را بپوشانید.

بیماری‌ها و مشکلات گل فیتونیا

در ادامه مطلب برخی از بیماری‌ها و مشکلاتی که گریبان‌گیر این گیاه می‌گردد و از مهمترین نکات مربوط به شرایط نگهداری فیتونیا است را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • چروک شدن حاشیه برگ‌ها: رطوبت کم و یا خاک نامرغوب دلیل اصلی این مشکل می‌باشد. برای جلوگیری از این مشکل هر زمان که خاک تا عمق یک یا دو سانتی‌متر خشک شد به آن آب دهید.
 • سوخته شدن برگ‌ها: غبار پاشی در هنگام تابش نور مستقیم روی برگ‌ها و یا استفاده از مواد براق کننده برای تمیز کردن آنها موجب سوخته شدن برگ‌ها خواهد شد. با استفاده از آب جوشیده سرد برای غبار پاشی می‌توانید تا حدودی از این مشکل جلوگیری کنید.
 • جوانه نزدن و ریزش برگ‌ها: با بروز این مشکل می‌توانید متوجه شوید که گیاه شما در محلی نگهداری شده که دمای آن خیلی پایین بوده و یا گیاه در خاک غنی رشد می‌کند. گیاه را حتماً به محلی با نور دمایی بهتر منتقل کنید.
 • زیاد شدن فاصله و ریز شدن برگ‌ها: این مشکل ناشی از عدم رسیدن نور کافی به آن است و حتماً در فصل رشد گیاه باید کودهای مخصوص و نور مناسب را به آن هدیه دهید.
 • زرد شدن برگ‌های فیتونیا:  زرد شدن برگ‌های پایینی فیتونیا ناشی از عدم رسیدن آب مطلوب به آن است. همچنین ممکن است خاک گلدان باتلاقی شده باشد. سوراخ ته گلدان را بازدید کرده و با یک سیم باریک با ملایمت، مجرای خروجی زهکشی را باز کنید.

جمع‌بندی نهایی

در این مطلب با گیاه فیتونیا، انواع آن و شرایط نگهداری فیتونیا آشنا شدید. نکات مهم نگهداری این گیاه برای کسانی که تجربه ندارند، ممکن است کمی دشوار به نظر آید. اگر قرار است گلی سرزنده و شاداب داشته باشید، بهتر است آن را همانند یک تراریوم نگهداری کرده و آن را درون شیشه قرار دهید. اگر به دنبال محلی برای خرید گیاه آپارتمانی، ظریف و زیبا مثل فیتونیا هستید گل فروشی آنلاین نیکراه بهترین و شاداب‌ترین‌ها را در اختیار شما قرار خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *