گل و گیاه

بهترین مکان‌ها برای گیاهان آپارتمانی در خانه

مکان مناسب گیاهان آپارتمانی

نگهداری از گیاهان آپارتمانی، نیاز به ظرافت و دقت خاصی دارد. به همین خاطر باید علاوه بر مواد مورد نیاز آنها، مکان مناسب گیاهان آپارتمانی مد نظر قرار گیرد. در خانه‌ای که در دکوراسیون آنها از گیاهان تزیینی و آپارتمانی بهره برده می‌شود، حس متفاوتی در جریان است. با اینکه امروزه بیشتر خانه‌ها آپارتمانی هستند و خبری از حیاط و باغچه نیست، با آوردن گیاهان در خانه‌ها می‌توان از وجود آنها لذت برد. اما دغدغه بسیاری از افراد در هنگام خرید آنلاین گیاهان آپارتمانی در اصفهان و یا خرید حضوری از گلفروشی اصفهان یا هر جایی که زندگی می‌کنند، پیدا کردن مکان مناسب برای گیاه در منزل است. در ادامه توضیح می‌دهیم که بهترین مکان برای قرار دادن گیاهان، باید چه شرایطی داشته باشد؟

نقش اصلی گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون خانه

گیاهان آپارتمانی نقش مهمی در دکوراسیون خانه ایفا می‌کنند از جمله آنها:

  • زیبایی بصری: افزودن رنگ سبز و طراوت به فضا
  • تصفیه هوا: بهبود کیفیت هوای داخل منزل
  • ایجاد آرامش: کمک به کاهش استرس و بهبود خلق و خو
  • تقسیم فضا: استفاده از گیاهان بزرگتر برای جداسازی بخش‌های مختلف
  • نقطه کانونی: جلب توجه به نقاط خاص در اتاق
  • تنوع بافت: افزودن بافت‌های مختلف به دکوراسیون
  • هماهنگی با سبک: انتخاب گیاهان متناسب با سبک دکوراسیون
  • مقیاس و تناسب: استفاده از گیاهان در اندازه‌های مختلف برای ایجاد تعادل

مکان مناسب گیاهان آپارتمانی در خانه

گیاهان آپارتمانی نه تنها حسی از طبیعت را در خانه به ارمغان آورده، بلکه فواید متعددی از جمله بهبود کیفیت هوا و فضای آرام را به همراه خواهند داشت. در ادامه مقاله به بررسی مکان‌های ایده‌آل برای نگهداری، گیاهان آپارتمانی می‌پردازیم.

قرارگیری گیاهان در فضای نشیمن

از نظر بسیاری از افراد، قرارگیری گیاهان جلوی مبل در فضای نشیمن مناسب است، اما این اشتباه است. زیرا فضای زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. ابتدایی‌ترین روش قرار دادن یک گلدان در خانه، گذاشتن آن کف منزل و خانه شماست. گلدان شما باید زیر ظرفی داشته باشد تا هنگام آب دادن، آب بر روی زمین جاری نگردد.

گیاهان آپارتمانی در کنار پنجره

گیاهان آپارتمانی در کنار پنجره

کنار پنجره‌ها

طاقچه‌ها و پنجره‌ها، مکان‌های بسیار خوبی برای قرار دادن گیاهان آپارتمانی هستند. زیرا نور طبیعی و کافی را فراهم می‌آورند. بیشتر گیاهان آپارتمانی برای رشد، به درجاتی از نور خورشید احتیاج دارند و طاقچه‌های پنجره در طول روز در معرض نور خورشید قرار خواهند گرفت. گیاهانی را که به نور روشن و غیر مستقیم نیاز دارند، همانند ساکولنت‌ها یا گیاهان گلدار، روی طاقچه‌های پنجره رو به جنوب یا غرب بگذارید. برای گیاهانی که نور متوسط یا کم را ترجیح می‌دهند، طاقچه‌های رو به شمال یا شرق گزینه مناسبی خواهد بود.

بالای شومینه مکان مناسب گیاهان آپارتمانی

اصولاً بالای شومینه جای بسیار مناسبی برای قرارگیری گیاهان است. شما می‌توانید گیاهی همانند درخت اکالیپتوس را که رایحه خوشی هم دارد، بالای شومینه بگذارید و منزل خود را با آن عطرآگین نمایید.

فضای خالی در گوشه‌های خالی خانه

در هر فضایی از خانه ممکن است گوشه‌هایی خالی به چشم بخورد. با قرار دادن گیاهان آپارتمانی بلند و آبشاری در گوشه‌های خالی، آن فضاها به پناهگاه‌های سرسبز تبدیل خواهند شد. شما می‌توانید گیاه‌هانی بزرگ مانند: برگ انجیری، برگ کمانچه یا گیاهان پنیر سوئیسی را در آنجا قرار دهید و یک نقطه کانونی چشمگیری را ایجاد نمایید.

بهترین مکان برای گیاهان آپارتمانی در خانه

سرویس بهداشتی برای قرار دادن گیاهان

سرویس بهداشتی و حمام

اصولاً سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها مکان مناسبی برای نگهداری گل‌ها هستند. وجود گیاهان در حمام ایجاد طراوت بیشتری را ممکن می‌سازد، فقط باید گیاهانی را در این فضا انتخاب کنید که به نور کمتری احتیاج داشته باشند. محیط حمام، آب و هوای مرطوب و نور کمتری دارد و گیاهان مناسب سرویس بهداشتی را می‌طلبد.

اتاق خواب، مکان مناسب گیاهان آپارتمانی

یک راه خوب برای افزایش کیفیت خواب این است که در اتاق از گیاهانی استفاده کنید که زیبا نیستند، اما باعث بهبود کیفیت هوا خواهند شد. این گیاهان با تصفیه هوا، افزایش آرامش شما را به همراه دارند. پیشنهاد می‌کنیم برای چیدمان گل در اتاق، گیاهانی را انتخاب کنید که اندازه مناسبی را برای روی کمد و یا میز کنار تخت دارا هستند.

قفسه کتاب و شلف‌ها

قفسه‌های کتاب و شلف‌ها فرصت مناسبی برای زیباتر کردن خانه هستند. گیاهان آپارتمانی کوچک همانند: پوتوس، گیاه عنکبوتی و یا نیلوفرهای صلح را در سطوح مختلف قفسه می‌توانید جای دهید. آنها نه تنها باعث زیبایی و جذابیت می‌شوند بلکه روح تازه‌ای به فضای منزل شما خواهند بخشید.

قرارگیری گیاهان در ورودی خانه

از آنجا که ورودی خانه، نقطه آغاز ورود به منزل است، باید طراحی آن طوری باشد که حس دعوت کنندگی به مهمان‌ها دهد و بنابراین، از مکان های مناسب برای گیاهان آپارتمانی است و. استفاده از این گیاهان، دراین بخش از خانه، انتخابی ایده‌آل خواهد بود. می‌توان از گیاهان با برگ‌های بلند در این فضا استفاده کرد.

مکان مناسب برای قرار دادن گیاهان در خانه

قرار دادن گیاهان در آشپزخانه

آشپزخانه مکان مناسب گیاهان آپارتمانی

آشپزخانه یکی از فضاهای مناسب برای گلدان‌های سقفی است. سکوی پنجره آشپزخانه، روی کانتر و قفسه‌های دیواری نیز برای قرار دادن آنها گزینه مناسبی به شمار می‌آیند.

لبه‌های پنجره یا تراس

بالکن یا تراس مکان بسیار مناسبی برای نگهداری گیاهان است. این فضا امکانات منحصر به فردی برای پرورش گیاهان فراهم می‌آورد. این مکان ارزش هوایی بهتری نسبت به فضای داخلی ایجاد می‌کند. دسترسی به نور مستقیم خورشید برای بسیاری از گیاهان ضروری است. معمولا گیاهان متنوع شرایط مشابه‌ای را برای قرارگیری روی لبه‌های پنجره یا تراس دارند.

پله‌ها

پله‌ها فرصت‌ منحصر به فردی برای ایجاد یک باغ عمودی جذاب، در خانه فراهم می‌آورند. ایده‌های نظیر: چیدمان پلکانی، استفاده از گیاهان آویز، گلدان‌های دیواری، اندازه‌ها و نورپردازی همه به شما کمک کرده تا پله‌هایی جذاب‌تر از قبل داشته باشید.

میز یا کنسول مکان مناسب گیاهان آپارتمانی

میز یا کنسول، مکان بسیار خوبی برای قرار دادن گیاهان آپارتمانی است. برای این فضا گیاهان کوچک و متوسط، مناسب‌تر هستند. ساکولنت‌ها، کاکتوس‌های کوچک، پوتوس، سانسوریا، فیکوس بنجامین و آگلونما بهترین در این زمینه به شمار می‌آیند.

جمع‌بندی نهایی

اگر قصد دارید دکوراسیون خانه‌تان را با رنگ و بویی از طبیعت مزین کنید، گیاهان آپارتمانی بهترین انتخاب خواهند بود. انتخاب مکان مناسب گیاهان آپارتمانی ، سلامت کلی و تاثیر زیبایی آنها را چندین برابر می‌کند. با در نظر گرفتن عواملی همانند: نور، رطوبت و فضای موجود، می‌توانید فضای جذابی را رقم بزنید. اول اینکه یک نقطه عالی را بیابید، اجازه دهید گیاهان آپارتمانی در نقطه‌ای که واقعاً خودشون را زیبا نشان می‌دهند، ماندگار شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *