انتخاب گل و گیاه مناسب

گیاهان مناسب برای اتاق نوزاد و کودک

گیاه مناسب اتاق کودک

استفاده از گیاهان تنها به اتاق پذیرایی خانه شما محدود نمی‌شوند، شما می‌توانید در اتاق‌خواب بزرگ‌ترها، بچه‌ها و حتی نوزادها هم از آنها بهره ببرید. این گیاهان زندگی شادتر و سالم‌تری برای شما به ارمغان می‌آورند. بهترین گل‌وگیاه برای نگهداری در اتاق کودک و نوزاد گیاهانی هستند که علاوه بر زیبایی، آسیبی به سلامت آنها وارد نکنند. گیاه مناسب اتاق کودک و نوزاد، گیاهی است که به نور زیادی نیاز نداشته باشد، همچنین نسبت به اکثر بیماری‌ها و آفات هم مقاومت نشان دهد. در ادامه، شما را برای خرید گل و گیاه مناسب فضای اتاق کودک و نوزادان راهنمایی می‌نماییم.

تأثیرات گل‌وگیاه بر کودکان و نوزادان

بهتر است گیاهی را که برای اتاق کودکان تهیه می‌کنید، معیارهای لازم را داشته باشد، زیرا بیشتر نوزادان و کودکان نوپا از روی غریزه و کنجکاوی، همه چیز را مزه می‌کنند. ممکن است سم موجود در برگ و ساقه بعضی گیاهان، برای آنها مضر باشد و آنها را بیمار کند. حضور گل‌وگیاه در اتاق کودک علاوه بر زیبایی، ایجاد حس طراوت، شادابی، تصفیه هوای محیط و بهبود خواب کودک، در شکل‌گیری خصوصیات اخلاقی و رفتاری مناسب کودک در آینده مؤثر خواهد بود.

تحقیقات نشان داده که حضور گل‌وگیاه در اتاق و سپردن مسئولیت نگهداری از آنها به کودکان، منجر به رشد و تکامل همه جنبه‌های شخصیتی و اجتماعی کودک می‌شود. افزایش قدرت درک و فهم، افزایش قدرت تمرکز، بهبود خلق‌وخو، کاهش پرخاشگری، افزایش خلاقیت از جمله تأثیرات حضور گل‌وگیاه در اتاق کودک است. احتمالاً تمام این ویژگی‌ها و تأثیرات، شما را نیز برای استفاده از گیاهان به فکر می‌اندازد. اگر در شهر شلوغ با هوای آلوده زندگی می‌کنید، قرار دادن گیاه در اتاق کودک و نوزاد در تصفیه هوا نقش حیاتی دارد.

انواع  گیاه مناسب اتاق کودک و نوزاد

در قسمت پیش از تأثیرات و مزایای استفاده از گل و گیاهان برای کودکان و نوزادان صحبت کردیم. حال قصد داریم مهم‌ترین و مناسب‌ترین نمونه‌های آن را برای شما شرح دهیم.

بهترین گیاهان برای اتاق کودک

گیاهان مناسب اتاق کودک

پاچیرا

یکی از مناسب‌ترین گیاهان برای اتاق‌خواب نوزاد و کودک و حتی بزرگسالان، گیاه پاچیرا نامیده می‌شود. این گیاه، هوای اتاق را تصفیه کرده و همچنین سمی نخواهد بود. پاچیرا هم شبیه به نخل است و هم شبیه به درخت. می‌توانید این گیاه را در داخل گلدانی مخصوص نگهداری نمایید. بهتر است به مکانی که پاچیرا در آن قرار دارد، نور مستقیم خورشید نتابد.

نخل شامادورا

نخل شامادورا از دیگر انواع گیاه مناسب اتاق کودک است و یکی از گیاهانی است که در تصفیه هوا خیلی مؤثر عمل می‌کند. نوزادان و کودکان برای اینکه به خواب بروند، به اتاقی تاریک نیاز دارند. برای همین این گیاه مناسب اتاق آنها است؛ زیرا با نوری کم به رشد ادامه می‌دهد. این گیاه نباید در معرض نور مستقیم یا مکانی نورگیر باشد. اگر می‌خواهید از این گیاه استفاده کنید، بهتر است در آبیاری آن محتاط باشید. چرا که آبیاری بیش از حد موجب می‌شود تا ریشه گیاه بپوسد و از بین برود.

گیاه گندمی

اگر به دنبال گیاهی برای آویز کردن در گوشه دیوار یا گذاشتن بر روی طبقات هستید، گندمی انتخاب مناسبی است. این گیاه نه‌تنها از نظر ظاهری متفاوت است؛ بلکه یکی از بهترین گیاهان تصفیه‌کننده هوا به شمار می‌رود. گندمی می‌تواند حدود ۹۰ درصد از ماده سرطان‌زا فرمالدهید موجود در هوا را پاک کند. یکی دیگر از ویژگی‌های گیاه گندمی، جوانه‌های کوچک و متعدد در کنار گیاه اصلی آن است که به گیاهچه‌های زیبایی تبدیل می‌شود. می‌توانید این جوانه‌ها را در گلدانی مجزا بکارید و در سایر نقاط منزل خود قرار دهید. .نگهداری از گندمی بسیار راحت است و در نور کم رشد کرده و نیاز به رسیدگی مداوم ندارد.

سرخس لانه پرنده یا آشیانه از دیگر انواع گیاه مناسب اتاق کودک

این گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی امن و بی‌خطر است. بهتر است سرخس لانه پرنده را در نزدیکی پنجره قرار دهید تا نور خورشید صبحگاهی خوبی دریافت کند. هر نقطه دیگری از اتاق کودک که نور طبیعی ملایم داشته باشد، برای این سرخس مناسب است. این گیاه را در حد متعادل آبیاری کنید. اگر هوا در اطراف گیاه خیلی خشک است، از دستگاه مرطوب‌کننده هوا کمک بگیرید.

بهترین گیاه اتاق نوزاد

سانسوریا

سانسوریا

سانسوریا را با نام گیاه مار یا زبان مادرشوهر نیز می‌شناسیم. نگهداری انواع گیاه سانسوریا فوق‌العاده ساده است و واریاته‌های ابلق پاکوتاه، مهتابی، کراواتی سبز، بونسل و نیزه پرطرف‌دارترین گونه‌های آن است. باتوجه‌به مقاومت و سازگاری بالا، این گیاه را می‌توانید را در هر قسمت از اتاق کودکان قرار دهید.

گیاه مارانتای قرمز زیباترین گیاه برای اتاق نوزادان

این نوع خاص از مارانتا به داشتن برگ‌های نرم و سبز تیره معروف است. این گیاه به جز مارانتا با نام گیاه عابد نیز شناخته می‌شود. برگ‌های رنگارنگ و رشد آرام این گیاه، آن را برای قرارگرفتن در لبه پنجره و روی قفسه‌ها مناسب کرده است. آن را در مکان نورانی قرار داده و خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.

پتوس

پتوس جزء پرطرف‌دارترین گیاهان رونده است. شما می‌توانید این گیاه را در گلدان آویز یا روی ارتفاع قرار دهید. بسته به نوع واریات، نیاز نوری متفاوتی دارند. اگر اتاق کودکتان نور زیادی ندارد، واریات‌های سبز را انتخاب کنید، چرا که هرچه گونه ابلق‌تری از پتوس داشته باشید لازم است نور بیشتری برای آن تامین کنید.

نخل لیندا برترین گیاه مناسب اتاق کودک

برخلاف نام آن، لیندا کاملاً متعلق به خانواده نخل‌ها نیست؛ بلکه بیشتر عضوی از ساکولنت‌ها است. در واقع به دلیل مقاومت بالا و نیازهای بسیار پایین، به‌تازگی لیندا را عضو تازه از خانواده ساکولنت‌ها به شمار می‌آورند. لیندا به خاکی با زهکشی بسیار بالا نیاز دارد؛ بنابراین داشتن حفرات زهکشی متعدد در کف گلدان برای تسریع زهکشی امری ضروری خواهد بود. نخل لیندا می‌تواند ارتفاعی سبز و باطراوت به اتاق نوزاد اضافه کند. می‌توان آن را روی میز گذاشته یا درست کنار پنجره قرار دهید؛ چون عاشق نور مستقیم خورشید می‌باشد.

انتخاب گل برای اتاق نوزاد

فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا از انواع گیاه مناسب اتاق کودک

فیکوس الاستیکا‌  از گیاهان زیبا و خوش‌رنگی است که می‌توانید بدون نگرانی آن را در اتاق نوزادان قرار دهید. این گیاه برای سال‌ها مقاوم و زیبا خواهد بود. برگ‌های فیکوس الاستیکا با رگه‌های خاصِ صورتی و زردرنگ مزین شده‌اند. به همین علت در اتاق‌هایی با رنگ‌های پاستیلی هماهنگی خوبی به وجود می‌آورند. نگهداری از فیکوس الاستیکا خیلی آسان است.

برگ قاشقی

برگ قاشقی یکی از بهترین گیاهان برای اتاق کودکان و نوزادان است. به لطف نیاز به نور طبیعی بسیار کم، این گیاه برای اتاق‌هایی با پنجره‌های کم کاملاً ایده‌آل می‌باشد. همچنین اگر کمی نور خورشید به آن بتابد، در فصل بهار شکوفه‌هایی خوش‌رنگ تحویل می‌دهد. برگ قاشقی، قوی‌ترین گیاه تولیدکننده اکسیژن است. به همین دلیل می‌تواند کیفیت هوای اتاق را به طور واضحی بهبود بدهد.

دراسنا

اگر قصد دارید گیاهی بزرگ با قابلیت تصفیه‌کنندگی هوا در اتاق نوزاد خود داشته باشید، ما به شما گیاه دراسنا را پیشنهاد می‌دهیم. شکل ظاهری این گیاه بسیار جذاب و جنگلی است. در واقع دراسنا می‌تواند طبیعت واقعی را در گوشه اتاق کودک یا نوزاد شما تداعی نماید. دراسنا به‌هیچ‌عنوان سمی نیست؛ اما برای حیوانات خانگی مضر می‌باشد.

یشم گیاه خوش‌شانسی

گیاه یشم یکی از گیاهانی است که می‌توانید آن را در گلدانی بزرگ کاشته و از آن نگهداری نمایید. اگر به‌خوبی از این گیاه مراقبت شود و در زمان درست کوددهی گردد، رشد قابل‌توجهی خواهد داشت و به درختچه زیبا تبدیل می‌گردد. ازآنجایی‌که این گیاه در دسته ساکولنت‌ها قرار می‌گیرد، نیاز به محیطی گرم و آفتابی دارد؛ بنابراین می‌توانید آن را در نزدیکی پنجره بگذارید. برای آبدهی این گیاه نیاز به زمان مشخصی نیست و مبنا را بر خشک‌بودن خاک بگذارید.

سدوم مورگانیوم از دیگر انواع گیاه مناسب اتاق کودک

همانند یشم، سدوم مورگانیوم جزء ساکولنت‌های موفق است که نیاز به مراقبت و آبیاری بسیار کمی دارد. خوشبختانه این گیاه بسیار مهربان بوده و در صورت آبیاری بیش از حد، سریعاً موضوع را حل‌وفصل می‌کند. سدوم مورگانیوم در مقایسه با یشم، نور خیلی بیشتری را می‌طلبد؛ بنابراین بهتر است آن را در کنار پنجره‌ای کاملاً نورگیر قرار دهید. بعد از اینکه کودک شما قد کشید و با وسایل اتاقش بازی کرد، بهتر است آن را در مکانی بالاتر از دسترس کودک قرار دهید. البته جای نگرانی نیست چون می‌توانید به‌راحتی بخش‌های شکسته شده را مجدد بکارید و سدوم‌های بیشتری داشته باشید.

گیاهان مناسب اتاق کودک

انواع گیاهان برای اتاق نوزاد و کودک

سرخس بوستون

نگهداری از سرخس‌ها به مهارت خیلی کمی نیاز دارد. بعضی از آنها برای حیوانات و انسان‌ها سمی هستند، درحالی‌که انواع دیگر بی‌خطرند. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب سرخس برای اتاق نوزاد، از عدم سمیت آن اطمینان حاصل کنید. به شما توصیه می‌کنیم هنگام خرید فقط به‌ظاهر اکتفا نکرده و حتماً از فروشنده نوع سرخس را بپرسید و از بی‌خطر بودن آن اطمینان حاصل نمایید. گیاه بوستون بسیار بلند است و همانند یک آبشار سبزرنگ آویزان می‌باشد. سرخس بوستون احساس بسیار خوبی در اتاق نوزاد شما به وجود می‌آورد؛ زیرا سرخس عاشق رطوبت است. پس اگر آن را در اتاق قرار می‌دهید، باید منتظر هوای مطبوع باشید. سرخس بوستون مکانی خنک، مرطوب و دور از نور خورشید را می‌طلبد.

بنفشه آفریقایی

همان‌طور که از نام این گیاه مشخص است، بومی قاره آفریقا می‌باشد. همین موضوع سبب شده تا نگهداری از آن کمی سخت‌تر از دیگر گیاهان این فهرست باشد. اصلا جای نگرانی نیست و به دنبال حل مشکل باشید. برای تکثیر این گیاه از طریق ریشه و برگ، به‌راحتی می‌توانید اقدام کنید. پس لازم نیست بیشتر از دو تا بنفشه آفریقایی تهیه نمایید.

فیتونیا جزء بهترین انواع گیاه مناسب اتاق کودک

یتونیا یک گیاه کوچک است و دوستدار سایه می‌باشد. به همین دلیل انتخابی بسیار مناسب برای گلدان‌های مینیاتوری و تراریوم‌ها است. فیتونیا تنوع بسیار پایینی دارد و همه انواع آن دارای برگ‌های کوچک هستند. این گیاه عاشق رطوبت و محیطی با نور کم است. به همین دلیل، مرطوب کردن برگ‌ها به کمک اسپری آب می‌تواند امر ضروری در نگهداری از آن به شمار رود. اگر دوست دارید اتاق نوزاد را با گیاهان کوچک و مینیاتوری تزیین کنید، قطعاً فیتونیا یک پیشنهاد عالی است.

گیاهان هوازی

اگر نگران آلودگی خاک گلدان در اتاق کودکتان هستید، گیاهان هوازی انتخاب مناسب برای شما هستند. ریشه گیاهان هوازی صرفاً برای نگه‌داشتن آنها روی تنه درختان یا هر بستر دیگری ایجاد شده‌اند و تمام نیاز غذایی گیاه توسط برگ‌ها تأمین می‌گردد. نگهداری این گیاهان بسیار ساده است. اسپری روزانه آب یا گذاشتن هفتگی ریشه‌ها در آب و تأمین نور متوسط تا کم، تمام شرایطی است که این گیاه نیاز دارد.

رزماری

این گیاه همیشه‌سبز و چند ساله، خواصی بیشتر از زیبایی آن دارد. قرار دادن یک گلدان کوچک رزماری در اتاق کودک می‌تواند به بهبود خواب فرزند یا نوزادتان کمک کند. در فصل رشد، گل‌های سفید، صورتی و آبی گیاه رزماری، زیبایی اتاق را چندین برابر خواهد کرد. برای رشد بهتر این گیاه، هرس ماهیانه آن را فراموش نکنید.

جمع‌بندی نهایی

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد انواع گیاه مناسب اتاق کودک و نوزاد لازم است، را برای شما تشریح کنیم. قرار دادن گیاهان در هر فضایی از منزل ممکن و زیبا خواهد بود؛ اما انتخاب بهترین گیاه برای اتاق نوزاد و کودک می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد. در این مورد فقط کافی است اطلاعات لازم را داشته باشید و طبق سلیقه خود جلو بروید. از تک‌تک لحظات بالندگی و رشد نوزاد خود لذت ببرید و در کنار گیاهان، قدردان حضور یکدیگر باشید. قبل از خرید حتماً نام گیاه را بررسی کنید. جهت شناخت و بررسی بیشتر می‌توانید از گل‌فروشی آنلاین نیک‌راه در مورد روش نگهداری آن و خطرناک بودن برای کودک کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *