گل و گیاه

 آشنایی با گل ادریسی و روش پرورش و نگهداری ان

پرورش گل ادریسی

این روزها موقع قدم زدن در خیابان‌ها و پارک‌ها، شاید گیاه ادریسی را که به زیبایی گل داده باشد، دیده‌اید. این درخت را در باغچه‌ها می‌کارند و بهار فصل گلدهی آن است. اگر در جستجوی گلی جذاب برای باغچه خود هستید، بدون شک پرورش گل ادریسی یک انتخاب عالی است و می‌توانید با مراجعه به گلفروشی اصفهان و یا مرکز گل و گیاه در شهر خود، این گل بسیار جذاب و خیره‌کننده را تهیه کنید، انتخاب این گل بهترین پیشنهاد است.. در این مطلب با نیکراه همراه باشید تا پس از معرفی، روش پرورش و نگهداری آن را برای شما شرح دهیم.

معرفی گل ادریسی یا هورتانسیا

گل ادریسی یا هورتانسیا گیاهی زینتی و آپارتمانی است که در ژاپن و چین یافت می‌شود. این گل به دلیل زیبایی و جذابیت خود، محبوبیت زیادی در بین معماران و طراحان باغ و منازل دارد. این گل به شکل گلبرگ‌های بزرگ و گلبرگ‌های ریز به رنگ‌های مختلف همانند بنفش، آبی، سفید و صورتی دیده می‌شود.

تاریخچه گل ادریسی

پیش از پرداختن به روش و نکات مهم پرورش گل ادریسی، دانستن تاریخچه این گل خالی از لطف نیست. این گل زیبا در سال ۱۷۷۱ توسط یک گروه انگلیسی به نام گرونویس کشف شد. گرونویس از ترکیب دو کلمه آب و سبو تشکیل می‌شود. از همان زمان نام این گل از آب و سبو برداشته شد. در واقع اگر به گلبرگ‌های آن و همچنین سبوهای یک پارچ دقت کنید شباهتی را بین این دو می‌بینید. طبق بررسی که در فسیل‌های قدیمی زمین انجام شده است، این گل حدود ۱۴۰ میلیون سال پیش هم وجود داشت. در آغاز شامل ۸۹ گونه مختلف می‌شد، اما امروزه با کمک پیوند زدن، این عدد بسیار بیشتر شده است.

انواع گل ادریسی

انواع ادریسی

انواع گل هورتانسیا یا ادریسی

به دلیل قدمت طولانی که این گل دارد، شامل گونه‌های مختلف می‌شود. تفاوت‌های ظاهری و محل رشد آنها باعث نام‌گذاری متفاوت آنها گشته است. در ادامه به معرفی و بررسی انواع گل ادریسی می‌پردازیم.

ادریسی برگ درشت

پرورش گل ادریسی برگ درشت یکی از محبوب‌ترین انواع گل‌های ادریسی برای نگهداری است، چراکه رنگ‌های بسیار جذابی را شامل می‌شود. این گل با رنگ‌هایی همانند آبی روشن، صورتی روشن و پررنگ، بنفش و قرمز رشد می‌کند. ترکیب رنگ آبی روشن این گل با گل رز قرمز می‌تواند بسیار جذاب باشد. همچنین گل‌های آن بر روی جوانه‌های قدیمی رشد می‌کنند.

ادریسی لطیف

این نوع گل ادریسی بومی مناطق آمریکای شمالی است و در رنگ‌های سفید و صورتی روشن رشد می‌کند.

ادریسی پانیکل

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بیشتر در معرض نور آفتاب است، می‌توانید سراغ این نوع گل ادریسی بروید. چراکه هیچ مشکلی با این موضوع ندارد. همچنین این گل به صورت درختچه رشد می‌کند و ظاهر زیبایی را به وجود می‌آورد.

ادریسی بلوطی

اگر در محیطی زندگی می‌کنید که بیشتر در معرض سایه و کم نوری هستید، می‌توانید سراغ پرورش گل ادریسی از این نوع بروید. ادریسی بلوطی بومی یا جنوب شرقی آسیا است و گلبرگ‌های آن به صورت مخروطی رشد می‌کنند. در پاییز این گل به رنگ قرمز در می‌آید.

نگهداری از گل ادریسی

نگهداری از هورتانسیا

نحوه نگهداری و پرورش گل ادریسی

اگر قصد دارید گل زیبای ادریسی را بکارید، پاییز بهترین وقت آن است. قبل از کاشت، ریشه‌ها را بررسی کنید و از سلامت آنها اطمینان حاصل نمایید. در ادامه مطلب شرایط نگهداری این گل زیبا را شرح می‌دهیم.

آبیاری دقیق

گل ادریسی می‌تواند خشکی خاک را برای مدت کوتاهی تحمل کند، اما در حالت عادی به میزان زیادی آب برای داشتن رشدی سالم و عالی نیازمند است. خشک بودن خاک گلدان، گیاه را دچار اضطراب کرده و به ریزش برگ‌ها منجر می‌شود. این موضوع در مورد ادریسی گلدانی بیشتر صدق می‌کند. زیرا خاک گلدان سریع‌تر از خاک باغچه خشک می‌شود. اگر گل ادریسی را در داخل خانه نگهداری می‌کنید، باید آن را در گلدانی با حفره‌های زهکشی شده بکارید. خاک آن نیز باید سبک و دارای زهکشی عالی باشد. زیرا ناتوانی آن در عبور آب اضافی می‌تواند گیاه را به بیماری‌های قارچی مبتلا کند. ادریسی عاشق آب است. اگر آن را به صورت شاخه‌ای تهیه کردید، انتهای ساقه را ببرید و سپس در گلدانی تمیز با آب کافی قرار دهید.

نور مناسب

میزان نیاز گل ادریسی به نور به نوع آن بستگی دارد. این گل بهترین رشد و گلدهی خود را در صورت دریافت نور کامل خورشید نشان می‌دهد. اگر ادریسی زیاد در سایه باشد، ضعیف شده و می‌میرد. بهتر است ابتدا نوع خاص ادریسی را تشخیص دهید و سپس مطابق با آن به پاسخدهی نیازهای نوری بپردازید. به این نکته توجه داشته باشید که تمام گیاهان گل‌دار برای داشتن ظاهر زیبا به نور کافی احتیاج دارند.. در مقابل، اگر نور مستقیم به آنها بتابد، موجب سوختن شکوفه‌ها می‌شود. پس از گرمای بیش از حد فراری هستند.

خاک و کوددهی برای پرورش گل ادریسی

برای گل ادریسی خاکی غنی با زهکشی مناسب را فراهم آورید و از ادریسی خود نهایت لذت را ببرید. ادریسی از دریافت کودی چند منظوره در فصل بهار لذت می‌برد. معمولاً سالی یکبار کوددهی ادریسی را برای تقویت کردن گیاه کافی بدانید. دادن کود بیش از حد سبب افزایش افسارگسیخته رشد گیاه شده و ظاهری نامرتب به آن می‌دهد. جالب است بدانید که کوددهی زیاد به ادریسی زمینه را برای ابتلای آن به آفات مختلف فراهم می‌آورد. اگر احساس کردید سرعت رشد گیاه ادریسی پایین‌تر از حد معمول شده و یا برگ‌ها ظاهری زرد رنگ پیدا کرده، می‌توانید به آن برای دومین بار در اواسط تابستان کود دهید.

تکثیر گل ادریسی

تکثیر گل ادریسی

روش‌های تکثیر گل ادریسی

جهت تکثیر گل ادریسی روش‌های مختلفی در نظر گرفته می‌شود. این روش‌ها عبارتند از:

تکثیر با کاشت بذر

کاشت بذر گل ادریسی آماده‌سازی خاصی نیاز ندارد. تنها کافیست بذر را در بستر خاک غنی بکارید و نور مناسب، آب کافی و دمای مورد نیاز را فراهم آورید . چیزی حدود ۱۰ تا ۱۴ روز بعد بذرها جوانه می‌زنند.

تکثیر با قلمه

گل ادریسی به راحتی با قلمه تکثیر می‌شود و ریشه می‌گیرد. کافیست روی گیاه بالغ دنبال یک شاخه تازه با رنگ روشن‌تر و ساقه نرم‌تر بگردید که دست کم ۳ تا ۴ جفت برگ داشته و هنوز گل نداده باشد. به فاصله ۴ تا ۵ سانتی‌متر از نوک شاخه یک برش افقی بدهید. پایین‌ترین جفت برگ‌ها را از قلمه جدا کنید و انتهای هر کدام را تا ساقه ببرید. روی قسمت بدون برگ ساقه، کمی هورمون ریشه زایی و پودر ضد قارچ مخصوص گیاهان بریزید. قلمه را در خاک بکارید و آن را تا اولین جفت برگ‌های باقیمانده فرو ببرید. سپس کل گلدان را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید و آن را جای گرم و به دور از وزش باد و تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. هر چند روز یکبار وضعیت قلمه را بررسی و در صورت نیاز آبیاری کنید.

تکثیر به روش خوابانیدن

برای تکثیر ادریسی به این روش بخشی از ساقه را بی‌آنکه از گیاه مادر ببرید، پوست کنده و با خاک بپوشانید. بعد از آنکه ساقه زیر خاک ریشه زد، آن را از گیاه مادر جدا کنید و در یک گلدان بکارید.

پرورش گل ادریسی از طریق تقسیم بوته

در این روش کافیست در زمان خواب یا رکود گیاه، بوته‌های شکل گرفته و بالغ را از گیاه مادر جدا کرده و به گلدان جدید منتقل کنید.

بیماری‌ها و آفات گل ادریسی

ادریسی به ندرت بیمار و آفت زده می‌شود، اما همیشه صرف‌نظر از اینکه در خاک گلدان یا باغچه کاشته شده در معرض آسیب، شته‌ها، آفت سر خرطومی، سوسک ژاپنی و کنه تار عنکبوتی قرار دارد. گاهی اوقات مسئله خیلی جدی‌تر می‌شود. برای از بین بردن آلودگی‌های جزئی می‌توان با صابون حشره‌کش، آن را درمان کرد، اما بیماری‌های قارچی بیشتر ناشی از آبیاری بیش از حد یا گردش هوای ناکافی در فضای بسته و شلوغ اطراف گیاه هستند. سعی کنید ادریسی را دورتر از گیاهان دیگر بکارید و فقط به ریشه آن آب دهید.

نماد گل ادریسی

معنی و نماد گل ادریسی

معانی رنگ گل هورتانسیا

قبل از اینکه در خانه خود چند گل ادریسی بکارید یا دسته گلی برای دوستتان بفرستید، به یاد داشته باشید که معنای گل ادریسی بسته به رنگ آن متفاوت است. معنای رنگ‌های گل ادریسی را بررسی می‌کنیم.

ادریسی صورتی

این رنگ از گل ادریسی نماد احساس لذت‌بخش، عشق و همچنین سایر احساسات عمیق است. بدان معنا که آنها بهترین گزینه و دسته گل برای نشان دادن عشق یا تحسین شما هستند.

هورتانسیا بنفش

هورتانسیا بنفش ترکیبی بین آبی و صورتی می‌باشد که نماد درک و رفاه است. اگر می‌خواهید باغ خود را کمی شیک‌تر کنید، با چند گل ادریسی بنفش این کار را انجام دهید.

پرورش گل ادریسی آبی

گل‌های ادریسی آبی نماد عذرخواهی، پشیمانی و بخشش هستند. بنابراین اگر می‌خواهید از یکی از عزیزانتان عذرخواهی کنید، بهترین هدیه می‌باشد. بعلاوه، این رنگ از هورتانسیا یکی از بهترین انتخاب‌ها به‌عنوان بهترین گل ها برای تولد آقایان است.

گل هورتانسیا سفید

این گل همانند گل‌های سفید دیگر، نماد خلوص و بی‌گناهی است. بنابراین آنها اغلب در دسته گل عروسی گنجانده می‌شوند. با این حال برخی از مردم ادریسی سفید را به غرور و احتیاط پیوند می‌دهند.

گیاه ادریسی سبز

جای تعجب نیست که ادریسی سبز نماد تولد دوباره و تجدید است. این شکوفه‌های طبیعی احساس زندگی جدید و شروع جدید را برمی‌گزیند.

سخن پایانی

گل ادریسی یا هورتانسیا گیاه زیبا و آپارتمانی محسوب می‌شود که مراقبت و پرورش آن کار سختی نیست. در این مطلب سعی کردیم همه آنچه در مورد روش نگهداری و پرورش گل ادریسی یا هورتانسیا لازم است را در اختیارتان بگذاریم. اگر سوالی در مورد این گیاه باقی مانده، بهتر است با گلفروشی آنلاین نیکراه در تماس باشید، مشاوران آن اطلاعات کامل را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *