گل و گیاه

 همه چیز درباره گیاه عنکبوتی یا گندمی

نگهداری گل گندمی

در این مقاله قصد داریم تا در مورد نکات مهم برای نگهداری گل گندمی با شما صحبت کنیم.
اگر به خانه‌های قدیمی و گذشته نگاهی بیندازیم، آنها دارای باغ‌ و باغچه‌های پر از گل و گیاه بوده که افراد را خوشحال‌تر می‌کردند. با رواج سبک زندگی آپارتمانی و افزایش مشغله افراد، دیگر نگهداری از گل و گیاهان کمتر شده است. در این میان، هنوز هم عده‌ای از افراد به خرید و نگهداری از گل و گیاه عنکبوتی یا گل گندمی علاقه فراوانی نشان می‌دهند و در هنگام مراجعه به گلفروشی اصفهان یا فروشگاه‌های حضوری در سطح شهرها، به دنبال این گیاه هستند. آنها گندمی را جزء مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی می‌شناسند که می‌تواند بسیاری از ناهنجاری‌ها و همچنین آلودگی‌ها را از بین ببرد. بعلاوه، این گیاه زیبا، قیمت بالایی هم ندارد، و به جای انواع باکس گل ارزان در اصفهان و هر جای دیگری می‌توان آن را به عنوان هدیه خریداری کرد. پس اگر با خواندن این توضیحات به خرید این گیاه علاقمند شدید بهتر استت این  جهت آشنایی بیشتر با گیاه عنکبوتی مطلب زیر را از دست ندهید.

گل گندمی یا گیاه عنکبوتی چیست؟

گل گندمی گیاهی همیشه سبز و بوته‌ای بوده که حدود ۲۵۰ گونه مختلف را دارا می‌باشد. اسم دیگر آن گیاه عنکبوتی است که اصولاً در مناطق جنوب آفریقا و مناطق استوایی یافت می‌گردد. ارتفاع گیاه گندمی حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر است و برگ‌های باریک آن معمولاً به رنگ سبز یا سبز و کرم هستند. انتهای دم گل‌ها، گیاهان جدید و کوچکی هم رشد و نمو پیدا می‌کنند. این گیاه، نگهداری آسانی نسبت به دیگر گیاهان دارد و اصولاً به عنوان گیاه زینتی یا گیاه دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه نگهداری گل گندمی یا عنکبوتی

گل عنکبوتی یا گندمی  جزء آن دسته از گیاهانی است که شرایط نگهداری آسانی دارد. از طرف دیگر، به دلیل دوامی که این گیاه دارد و زیبایی بی‌نظیرش که تا مدت‌ها باقی می‌ماند، از نظر بسیاری از افراد، جایگزین مناسبی برای خرید آنلاین دسته گل در اصفهان برای مناسبت‌های مختلف است. با توجه به محبوبیت این گیاه آشنایی با شرایط پرورش آن دارای اهمیت است. در ادامه مطلب تلاش کردیم تا شرایط نگهداری آن را به طور کامل شرح دهیم.

نگهداری گیاه عنکبوتی

نور مورد نیاز عنکبوتی

میزان نور مورد نیاز گیاه گندمی

گیاه گندمی را بهتر است کنار پنجره قرار دهید تا از تابش مستقیم آفتاب به آن در ساعات ظهر جلوگیری شود. بهترین وضعیت این گل‌ها، قرارگیری آنها در حیاط در نقطه‌ای از سایه خواهد بود. گندمی را حتی اگر نزدیک پنجره هم قرار دهید، خوب است؛ به طوری که نور از آن دور باشد تا برگ‌هایش طویل و زیبا شوند. قرارگیری این گیاه در نور مستقیم آفتاب موجب آسیب آن شده و اگر در سایه قرار گیرد، خطوط سفید و قسمت وسط آن محو می‌گردد و برگ‌ها رشد زیادی خواهند داشت.

نیاز به دما و رطوبت نسبی

از آنجا که گندمی می‌تواند اکثر دماها را تحمل نماید، این گیاه به گیاه جان سخت معروف است. با این حال،این گیاه شرایط گرم و مرطوب به شدت می‌پسندد. بهترین دما برای نگهداری آن بین ۱۷ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد در طول روز و بالای ۱۲ درجه سانتی‌گراد در شب خواهد بود. به این نکته توجه داشته باشید که اگر این گل را در دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد پرورش دهید، گیاه شما به خوبی زندگی خواهد کرد، اما رشد و تکثیر جالبی ندارد. این گیاه تحمل رطوبت کم را ندارد و در رطوبت کم نوک برگ‌هایش به رنگ قهوه‌ای در می‌آیند. برای نگهداری از گل‌های گندمی بهتر است از تغییرات ناگهانی دما خودداری نمایید.

آبیاری بهینه برای نگهداری گل گندمی

گل گندمی یک گیاه گرمسیری بوده که به آب آنچنانی نیاز ندارد. تنها کافیست که هر زمان خاک آن خشک شد، به آن آب دهید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که نگهداری و آبیاری از گل گندم باید به طور منظم انجام گردد تا آب به طور یکنواخت به همه جای گیاه برسد. این گیاه در ماه‌های گرم سال که به طور فعال در حال رشد و تولید مثل است، نیاز به آب بیشتری داشته و بنابراین باید در تابستان با دقت و وسواس بیشتری از آن مراقبت گردد. گل گندمی جزء آن دسته از گل‌هایی است که به کلر و فلوراید در آب لوله کشی بسیار حساس است، پس بهتر است که با آب تصفیه شده آن را آبیاری نمود.

کود دهی مناسب

گل گندمی جزء آن دسته از گل‌هایی است که به کود زیادی نیاز نداشته و کودهای مایع محلول در آب برای ان کافی است. برای تهیه کود مناسب می‌توانید مقداری کود را با آب مخلوط کنید و چند هفته یک بار در طول بهار و تابستان، به گیاه خود بدهید. بهتر است کود، فاقد فلوراید و حاوی بورون کم باشد. استفاده از کود غلیظ، موجب قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌گردد. هرگاه فصل بهار و تابستان تمام شود، کوددهی گل گندمی هم متوقف خواهد شد. چرا که در این زمان، گیاه، وارد دوره استراحت می‌گردد.

پرورش گیاه گندمی

شرایط پرورش گل عنکبوتی

خاک غنی و سبک برای نگهداری گل گندمی

ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که آیا خاک گل گندمی باید خاک مناسبی باشد. در جواب باید بگوییم که گیاه عنکبوتی در خاک‌های سست و زهکشی شده عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. برای داشتن خاک مناسب باید ترکیبی از بنفشه آفریقایی با مواد سبکی همانند ورمیکولیت را ترکیب کنید و آن را برای خاک این گیاه قرار دهید.

تعویض به موقع گلدان

اصولاً تعویض گلدان‌ها زمانی که قد گیاه بیش از اندازه بزرگ ‌شود یا ریشه‌شان پهناور ‌گردد، نیاز است. بهتر است هر چند ساعت یکبار برای تعویض گلدان‌های این گل، اقدام نمایید تا گل برای مدت طولانی در گلدان شاداب بماند. هنگام تعویض حتماً به این نکته اشاره داشته باشید که تعویض خاک گلدان گل عنکبوتی را فراموش ننمایید.

هرس  کردن گیاه عنکبوتی یا گل گندمی

برای آنکه گیاه، سالم‌تر و شاداب‌تر به نظر آید، نیاز به هرس کردن و یا کوتاه کردن آن است. هرس این گل‌ها معمولاً در تابستان و بهار انجام می‌گردد تا گیاه در اندازه قابل قبولی کنترل گردد. با استفاده از یک قیچی تیز مخصوص می‌توانید برگ‌های زرد یا قهوه‌ای را از پایه گیاه جدا نمایید. اگر ریشه‌های گیاه به حد زیادی رشد کرده باشند، بهتر است نسبت به تعویض گلدان اقدام نمایید.

مزایای نگهداری گل گندمی یا عنکبوتی

مطالعات انجام شده نشان داده است که گیاه گندمی یکی از گیاهان بسیار عالی است که عناصر مضر در هوا را به خود جذب می‌نماید و موجب بهبود کیفیت هوا می‌گردد. اگرچه نگهداری از آن تفاوت آنچنانی در هوا ایجاد نخواهد کرد، اما نمی‌توان تاثیر آن بر رفاه ساکنان را هم فراموش نمود. از آنجایی که این گیاه بومی مناطق گرمسیری است، می‌توان آن را در داخل یا خارج از خانه به دور از نور مستقیم خورشید و در یک حالت سایه نگهداری کنید.

انواع گیاه عنکبوتی

انواع عنکبوتی

انواع مختلف گیاه عنکبوتی

گیاه گندمی انواع مختلف و متفاوتی دارد که در رنگ و حالت برگ‌ها با هم متفاوت هستند. در ادامه مطلب با أنواع این گیاه آشنا می‌شویم.

گیاه عنکبوتی سبز

گیاه عنکبوتی سبز جزء محبوب‌ترین انواع گندمی است که دارای نوارهای عمودی، خامه‌ای، پهن و برگ‌های خمیده و سبز می‌باشد. این گیاه در خاک با زهکشی خوب به خوبی پرورش می‌یابد.

نگهداری گل گندمی ابلق

گیاه عنکبوتی ابلق که آن را به گورخری هم می‌شناسند، رشد بسیار بالایی داشته و دارای راه‌های زردی است که بعداً سفید می‌گردد. این گیاه در آفتاب به خوبی رشد می‌نماید.

گیاه عنکبوتی قرمز

گیاه گندمی قرمز گونه کمیابی بوده که ظاهر بسیار متفاوتی نسبت به دیگر گیاهان نوع خود دارد. این گیاه رگه‌های قرمز رنگی دارد که برگ‌های پهن و سبز تیره‌ای هم از خود تولید می‌نماید.

گیاه گندمی عنکبوتی بنفش

گیاه گندمی بنفش را جزء گیاهان یک ساله می‌شناسند که رشد بسیار خوبی دارد و برگ‌های آن بنفش و معطر است. این گیاه، گل‌های معطری تولید می‌کند.

گل گندمی هاوایین

این نوع گیاه عنکبوتی یک درخشش طلایی دارد که کوچک و جمع و جور بوده و برگ‌های آن سبز براق است. اصولاً آن را در خاک مرطوب با زهکشی خوب می‌‌توانید ببینید. در این حالت طول آن به ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر هم خواهد رسید.

نماد گل گندمی

اصولاً در فرهنگ‌های متفاوت، گیاه عنکبوتی یا گندمی معنی و نمادهای متفاوتی را در بر می‌گیرد. این گیاه به دلیل رشد فراوانی که دارد، در اصطلاح گیاه بچه‌، هماهنگی و تعادل و از جمله دیگر نمادها شناخته می‌شود. رشد گیاه گندمی کوچک می‌تواند از یک نسل به نسل دیگر متغیر باشد.

جمع‌بندی نهایی

در این مطلب تلاش کردیم با معرفی و شرایط نگهداری گل گندمی یا عنکبوتی شما را به داشتن یک گیاه زیبا ترغیب نماییم. همانگونه که ذکر گردید، گل گندمی گیاه مقاوم آپارتمانی است که در شرایط سخت هم می‌تواند زندگی کند. برای خرید این دسته از گیاهان، گلفروشی آنلاین نیکراه پیشنهادی عالی است. چرا که بهترین گل‌ها را با بهترین کیفیت و  در کوتاه‌ترین زمان به دست شما می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *