گل و گیاه

گل‌های مناسب فصل زمستان

گل های زمستانی

اگرچه هوا کم کم رو به سرد شدن خواهد رفت، اما این امر به منزله تمام شدن فصل باغبانی نیست. بسیاری از گیاهان چند ساله، یک ساله و حتی فصلی وجود دارند که در سردترین ماه‌های سال هم شکوفا می‌شوند و با وجود نشستن برف روی شاخ و برگ‌هایشان، باز هم به زیبایی خودنمایی می‌کنند. شناخت گل های زمستانی و گیاهان مقاوم به سرما ضروری است تا بتوانید یک باغچه زیبا با گیاهان شاداب داشته باشید. گل‌های زیادی در گل فروشی اصفهان و سایر مراکز فروش گل‌ها و گیاهان وجود دارند که در فصل سرما شکوفا می‌شوند. در این مقاله با آنها آشنا می‌شویم.

انواع گل های زمستانی

گل سیکلامن

این گل از خانواده primrose است که به دلیل شکوفه‌های جذاب، خوشبو و مقاوم در دسته گل های مناسب فصل سرما قرار می‌گیرد. گل سیکلامن اگرچه دارای خلق و خوی حساسی است، اما اگر نیازهای ضروری آن به خوبی برآورده شود، همیشه شاداب و نگهداری آن آسان خواهد بود. گل سیکلامن دمای سرد را ترجیح می‌دهد. بنابراین یک گزینه بسیار عالی برای کاشت در باغ و باغچه است. خاک آن بهتر است در خاکی با پایه لومی و هوموس همراه با شن باشد.

گل های مناسب فصل سرما

گل های مناسب فصل سرما

گل بنفشه از انواع گل های زمستانی

این گل یک گیاه فصلی یک ساله محسوب می‌شود و بذر آن در اواخر تابستان و اوایل پاییز کاشته می‌شود. در اوایل زمستان تا اردیبهشت این گیاه به گل می‌نشیند. نکته مهمی که در نگهداری آن باید رعایت شود، آن است که این گل در زمستان باید به سمت پنجره جنوبی باشد. در دیگر فصول سال آن را در قسمت شرقی و غربی منزلتان قرار دهید. خاکی که دارای خاک برگ و غنی از کود حیوانی باشد، رشد مطلوبی را برای گل بنفشه ایجاد می‌کند. این گل به آبیاری کافی و منظم نیاز دارد. جالب است بدانید که گل بنفشه علاوه بر زیبایی فوق العاده و تنوع رنگ جذابی که دارد، از خواص دارویی بی‌شماری هم برخوردار است. بنفشه خاک اسیدی را بیشتر دوست دارد و رشد بهتری در این گونه خاک‌ها خواهد داشت. گل بنفشه بیشتر در نیمکره شمالی رشد می‌کند. بنابراین احتیاج به آبیاری منظم دارد. آبیاری منظم تاثیر بسزایی در شکوفایی و طراوت این گیاه خواهد داشت.

گل پامچال انگلیسی

گل پامچال انگلیسی یک گونه از گل پامچال و از گل‌ها و گیاهان زمستانی است که در فصل زمستان هم گلدهی دارد. گل پامچال در ارتفاعی حدود ۲۰ تا ۶۰ سانتی‌متر می‌باشد. اکثر گونه‌های آن در فصل بهار شکوفه می‌دهند، اما پامچال انگلیسی در هوای سرد زمستان گل‌هایی در رنگ‌های متنوع می‌دهد و زینت بخش باغچه و گلدان‌ها خواهد بود.

گل کاملیا

گل کاملیا یک گونه قدیمی زیبا و مقاوم است که در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و در بسیاری از باغ‌های جهان کاشت می‌شود. اگر پس از کاشت به خوبی از این گیاه مراقبت شود، نه تنها یکی از بهترین گل های زمستانی خواهد بود، بلکه سالیان زیادی هم گل می‌دهد. عمده مراقبت گل کاملیا شامل آبیاری و کوددهی مناسب است. در طبیعت گل کاملیا در حاشیه جنگل‌ها و بیشتر در مناطق حفاظت شده دیده خواهد شد. خاک این مناطق از خاک طبیعی است و برگ‌ها و شاخه‌های شکسته اطراف گیاه، ترکیبی عالی از مواد معدنی برای رشد گیاه فراهم می‌سازد.

گل های مناسب فصل زمستان

گل داوودی

گل داوودی از زیباترین گل های زمستانی

رنگ گل‌های داوودی در طیفی از رنگ‌ها شامل: سفید، نارنجی، بنفش و قرمز است. بهترین زمان کاشت گل داوودی در باغچه فصل پاییز است و از این رو می‌توان آن را یکی دیگر از گل‌های مناسب فصل سرما معرفی کرد. گل داوودی که یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید گل ارزان است، به نور آفتاب نیاز دارد و کمبود نور باعث می‌شود گیاه گلدهی نداشته باشد. هرچه گیاه نور بیشتری دریافت کند، گل‌های بزرگ‌تری می‌دهد، اما باید توجه داشت که نور مستقیم و تند ممکن است باعث سوختن برگ‌های گل داوودی شود. در نتیجه نباید اجازه داد این گیاه در تابستان برای ساعت طولانی در معرض نور خورشید باشد. گل داوودی در خاک غنی و دارای زهکشی مناسب رشد بهتری دارد.

گل جعفری

گل جعفری یکی از دیگر گل های زمستانی است. این گیاه در برابر سرما مقاوم بوده و هم در تابستان و هم در زمستان گل می‌دهد. گل جعفری به عنوان گیاه سازگار با شرایط شناخته خواهد شد. این گیاه رشد سریعی دارد و می‌تواند به خوبی در باغچه رشد کند و گل دهد. اگرچه گونه‌های مختلف گل جعفری فضای باز و باغچه را به فضای بسته ترجیح می‌دهند، اما می‌توان آنها را در گلدان هم نگهداری کرده و با فراهم کردن شرایط محیطی در تمام فصول سال، از زیبایی آن لذت برد. رطوبت محیط، خاک و نور دو فاکتور مهم در زنده ماندن و گلدهی گل جعفری هستند.

 گل مروارید یا مینای چمنی

این گل دائمی بوده و بذر آن را در اواخر تابستان و پاییز می‌کارند و در اواخر زمستان تا اردیبهشت به گل می‌نشیند. گل مروارید گیاهی است با رشد کم که ارتفاعی بین ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر دارد و به آلودگی هوا مقاوم است. از این رو کاشت آن به عنوان یک گل زمستانی در کلان شهرها توصیه می‌گردد. گل‌های این گیاه پس از خشک شدن عطر بسیاری داشته و در صنعت غذا برای تهیه انواع دسر کاربرد فراوان دارد.

گل اریکا

گل اریکا دارای برگ‌های کوچک و سوزنی شکل است که گل‌های ریز فرو رفته در آن قابل شناسایی است. این گیاه کوچک، ماندگاری خوبی دارد. ارتفاع بوته این گل به بیش از ۱۵ سانتی‌متر نمی‌رسد. همچنین پهنای بوته‌های آن از ۱۵ الی ۲۵ سانتی‌متر تجاوز نمی‌کند. این گیاه نیاز به خاک اسیدی دارد. در ضمن خاک ماسه‌ای اصلاح شده با مواد آلی برای رشد این گیاه بسیار ایده‌آل خواهد بود. گل اریکا نیاز به آبیاری دقیق و منظم دارد. این گیاه خشکی خاک را نمی‌تواند تحمل کند. از این رو خاک آن باید همیشه مرطوب باشد. رشد این گیاه به نحوی است که ممکن است پس از یک دوره رشد به شاخه‌های خشک شده دوره قبل برسد. این نشانه خشک شدن آن نیست.

گل های مناسب زمستان

گل یخ

گل یخ

گل یخ یکی از معروف‌ترین گل های زمستانی است که در سرما شکوفه می‌دهد. این گل بسیار خوشبو و معطر می‌باشد. گل یخ یک گل بسیار زیباست که در تزیینات استفاده‌های زیادی از آن می‌شود. گلدهی آن از اواسط آذر ماه شروع شده و تا پایان زمستان هم ادامه پیدا می‌کند. این گیاه قابلیت تحمل سرما را تا حد زیادی دارد. از گل یخ استفاده‌های دارویی هم می‌شود. برای تسکین درد شکم، بیماری‌های تنفسی، افسردگی و غیره از این گیاه استفاده خواهد شد. در هر مکانی که این گل کاشته شود، عطر آن تمام فضا را پر می‌کند. این گل بسیار زیبا را می‌توان در گلدان هم پرورش داد و در خانه نگه داشت.

گل خربق از گل های زمستانی

گل خربق دارای شکوفه‌های زیبا در فصل زمستان و بهار است. گل‌های خربق به شکل فنجانی هستند که گاهاً به سمت روبرو یا به سمت پایین رشد می‌کنند. گل‌های این گیاه از رنگ سفید و سبز به رنگ‌های صورتی، قرمز و حتی بنفش تیره تبدیل می‌شود. گل‌های این گیاه به مرور زمان به رنگ سبز تبدیل خواهند شد یا قادر هستند زیر نور مستقیم آفتاب یا در سایه و آفتاب دوام آورد. گل خربق بنا به نوع گونه خود نیاز به آبیاری منظم دارد. این گیاه به خاک حاصلخیز با مواد آلی اصلاح شده، نیازمند است.

گل نمسیا

گل نمسیا تا ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کند و پهنایی حدود ۳۰ سانتی‌متر را پوشش می‌دهد. از خصوصیات این گیاه آن است که دارای برگ‌های سبز روشن و ساقه‌های صافی است. تمام گونه‌های گل نمسیا به خاک خشک و نور مستقیم خورشید نیاز دارند. برخی از گونه‌های نمسیا دارای گل‌های بسیار معطری هستند. این گل قادر است در هوای خفیف زمستانی زندگی کند. با برداشتن گل‌های پژمرده نمسیا، می‌توان عمر بیشتری به این گل هدیه داد.

گل شب بو

اسم دیگر این گیاه، استاکس یا ماتیولاست یک گیاه یک ساله است و به خاطر بوی خوبی که دارد معروف است. این گیاه به دلیل مقاومت بالایی که در برابر سرما دارد، یکی از بهترین گل‌ها برای فصل زمستان به حساب می‌آید. این گل زمستانی در رنگ‌های متنوع صورتی، ارغوانی، سفید، قرمز یاسی یافت می‌شود. این گل بیانگر خلوص، زیبایی، ظرافت، شادی و زندگی طولانی و معطر است.

گل های زمستانی

آنتوریوم

گیاه آنتوریوم

بسیاری از گونه‌های گیاه آنتوریوم در تمامی طول سال گل می‌دهند و در تمام شرایط نوری به زندگی خود ادامه می‌دهند. اگر گل آنتوریوم در مقابل نور نسبتاً زیاد قرار گیرد، رشد بهتری خواهد داشت، اما اگر در نور متوسط و کم باشد، گل‌های آن شکوفا نخواهند شد. این گیاه به خاک مرطوب و مداوم نیاز دارد. خاک گیاه آنتوریوم نیز باید دارای زهکشی مناسب باشد. دمای محیط منزل در فصل سرد زمستان برای زندگی این گیاه مناسب است و در صورت تامین بودن دیگر شرایط رشد و گلدهی، می‌تواند در پاییز و زمستان هم زنده بماند و گل دهد.

گل همیشه بهار

یکی دیگر از گل های زمستانی که مقاومت بسیار زیادی در برابر سرما دارد، گل همیشه بهار است. این گل حساسیت زیادی به دمای پایین ندارد و فقط باید به این نکته توجه کرد که این گیاه مناسب آب و هوای شرجی نیست. این گل در خاک زهکشی شده رشد مناسبی دارد و بهتر است اندکی خاک آن اسیدی باشد. گل همیشه بهار نیاز به آبیاری متوسط دارد و باید در آبیاری و مرطوب نگه داشتن هوای اطراف گل دقت زیادی به خرج داد.

گل نرگس زرد از دوست داشتنی‌ترین گل های زمستانی

یکی دیگر از گیاهان مناسب فصل زمستان، نرگس زرد است. بهترین زمان کاشت پیاز این نوع نرگس، اواخر پاییز و زمان گلدهی آن هم در همین فصل است. می‌توان از آن به عنوان یک گل زمستانی باغچه‌ای یا گلدانی مناسب برای هرچه زیباتر کردن فضا استفاده کرد. در صورتی که پیازهای سالم نرگس زرد در خاک دارای زهکشی مناسب کاشته شوند ،گیاه کمی بعد از جوانه زده و رشد آن تا اواخر پاییز تقریباً کامل می‌شود.

گل بگونیا

اگر به دنبال گیاهی ظریف و جذاب برای فصل زمستان هستید، بگونیا انتخابی مناسب برای شما خواهد بود. گیاه بگونیا یکی از زیباترین و مقاوم‌ترین گل‌های فصل پاییز و زمستان است. از آنجا که بعضی از گونه‌های این گل می‌تواند هوای سرد را به خوبی تحمل کند، در فصول پاییز و زمستان از این گل برای تزیین باغچه و گلدان استفاده می‌شود. بگونیا گل‌هایی بسیار زیبا و ظریف به رنگ‌های قرمز، صورتی یا نارنجی دارد که می‌توان آن را در فصل پاییز و زمستان در باغچه و یا گلدان کاشت.

گل های فصل زمستان

کلم زینتی

کلم زینتی

کلم زینتی یکی از مهم‌ترین گل‌های فصل زمستان به ویژه در فضای سبز و باغچه‌هاست و به دلیل داشتن برگ‌های رنگی و زیبا، به عنوان یکی از اصلی‌ترین گیاهان باغچه در فصول سرد سال در پارک‌ها و فضای سبز شناخته می‌شود. بذر این گیاه در تیر ماه در گلخانه کاشته شده و پس از انتقال نشاها به گلدان، جهت فروش عرضه می‌شود. این گل زمستانی به نور کامل خورشید، خاک حاصلخیز و آبیاری منظم نیاز دارد.

گل پیچ امین الدوله

این گل از گیاهان معطر چند ساله و محکم است که در فصل زمستان مقاوم است. گلدهی گونه‌های معمولی آن در اواسط فصل تابستان با گل‌هایی در رنگ‌بندی کرم و صورتی می‌باشد، اما گونه‌های زمستانی آن دارای گل‌های سفید رنگ با بویی شبیه به بوی لیمو است.

نکات بسیار مهم در کاشت گل های زمستانی

باید پیش از کاشتن گل های مناسب فصل زمستان در باغچه، منطقه محل زندگی خود را بررسی نمایید تا مطمئن شوید این گیاه در زمستان‌های محل زندگی شما زنده می‌ماند. گیاهان چند ساله و بوته‌ای باید پیش از یخ زدن در زمین کاشته شوند تا به خوبی بتوانند در زمین ریشه دهند. در آب و هوای معتدل در بیشتر فصل زمستان می‌توانید گیاهان مقاوم یک ساله مانند: بنفشه یا سه رنگ بکارید. بیشتر گل‌های زمستانی از جمله پیاز گل‌ها باید در پاییز کاشته شوند تا بتوانید از تماشای آنها در زمستان بعدی لذت ببرید. بهتر است درختچه‌هایی که در زمستان گل می‌دهند، در بهار یا پاییز کاشته شوند. با کمی برنامه‌ریزی در زمستان می‌توانید از تماشای باغچه زیبا و رنگارنگ خود لذت ببرید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن شد تا گل های زمستانی را معرفی کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را برای مخاطبان فراهم آوریم. امید است با خواندن این مقاله بتوانید گل و گیاه دلخواه خود را انتخاب کنید و از وجود این موجودات سبز و زنده در منزل یا محیط کار خود نهایت لذت را ببرید. شما می‌توانید این گل‌ها را از گلفروشی آنلاین نیکراه خریداری کرده و سپس برای دوستان و عزیزانتان هدیه دهید تا برای آنها یک محیط گرم و باطراوت خلق کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *