انتخاب گل و گیاه مناسب, گل و گیاه

با بهترین گیاهان مناسب تراریوم آشنا شوید

گیاهان مناسب تراریوم

احتمالاً تاکنون بارها نام تراریوم به گوشتان خورده، اما نمی‌دانید معنی آن چیست. تراریوم یکی از زیباترین روش‌ها برای نگهداری گل و گیاه در داخل آپارتمان است. اگر خیلی حوصله نگهداری از گلدان ندارید، می‌توانید تراریوم بخرید و در هر بخشی از خانه از آن استفاده کنید. انتخاب گیاهان مناسب تراریوم می‌تواند سخت باشد. چون گیاهان آپارتمانی متعددی وجود دارد که هم ظاهر بسیار زیبایی دارند و هم در فضایی مثل تراریوم می‌توانند رشد کنند. گیاهانی که در ادامه معرفی می‌کنیم، بسیار سازگار هستند و به راحتی می‌توانید آنها را پرورش دهید. با خرید اینترنتی گیاهان آپارتمانی مناسب برای نگهداری در تراریوم و بعد از ساخت تراریوم در منزل، حتی افراد تازه کار هم می‌توانند گیاه را نگهداری و تکثیر کنند.

منظور از تراریوم چیست؟

تراریوم در معانی لغوی تکه‌ای از باغ یا باغ شیشه‌ای مینیاتوری است. تراریوم یا باغ شیشه‌ای یک محفظه بسته شیشه‌ای است که حاوی خاک است و در آن گیاهان مناسب را می‌کارند. از آن به عنوان یک وسیله تزیینی در خانه نگهداری می‌کنند. تراریوم‌ها در دو دسته هستند، بعضی از انواع آن کاملاً مهروموم شده‌اند و برای رسیدگی به گیاهان داخل آن باید درب آن را باز کنید. قدمت تراریوم‌ها به دوره ویکتوریا باز می‌گردد. به دلیل تطبیق پذیری بالا با هر محیط و یا به اصطلاح جان سخت بودن این دسته از گیاهان، تقریباً هر کسی می‌تواند یکی از آنها را در خانه‌اش داشته باشد.

ویژگی گیاهان مناسب تراریوم

برای انتخاب گیاه مناسب برای نگهداری در تراریوم شیشه‌ای باید به اندازه گیاهان توجه کنید. گیاهانی بخرید که به اندازه کافی کوچک باشند. بهتر است که گیاهان داخل تراریوم با دیوار آن تماس نداشته باشند. برای اینکه گیاهانی با اندازه مناسب تهیه کنید، تنگ یا محفظه‌ای را که برای تراریوم در نظر می‌گیرید، موقع خرید گل و گیاه همراه خود ببرید. شما به گیاهانی لازم دارید که خیلی بزرگ نباشند و یا رشد آن کند باشد و هرس کردن فقط تا حد اندکی انجام شود.

ویژگی گیاهان مناسب تراریوم

ویژگی گیاهان مناسب تراریوم

بهترین گیاهان مناسب تراریوم

فهرست گیاهان آپارتمانی مناسب برای پرورش در تراریوم به چند نمونه محدود نمی‌شوند. هر گیاهی که به رطوبت، گرما و نور زیاد علاقه داشته باشد، برای نگهداری در تراریوم گزینه خوبی است. در ادامه مطلب به چند مورد از مهمترین این گیاهان اشاره می‌کنیم.

گیاه پیله‌آ میکروفیلا

این گیاه از خانواده پیله‌آ است که گاهی آن را سرخس توپخانه هم می‌نامند. البته این گیاه از خانواده سرخس نیست و دلیل نامگذاری آن به عنوان سرخس توپخانه آن است که دانه‌های خود را با صدای ترکیدن به بیرون پرتاب می‌کند. گاهی این دانه‌ها در فاصله‌های دور می‌افتند. این گیاه ظاهری بسیار زیبا و دوست داشتنی دارد و به راحتی رشد می‌کند. با کمی مراقبت رایج برای همه گیاهان آپارتمانی می‌توانید آن را نگهداری کنید و از ظاهر زیبایی آن در خانه لذت ببرید.

کاکتوس و ساکولنت

کاکتوس و ساکولنت از جمله گیاهان مناسب تراریوم هستند که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشترین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، آن است که رطوبت زیاد موجب پوسیدن و خراب شدن کاکتوس و ساکولنت می‌شود. پس تراریوم سرپوشیده برای کاشت کاکتوس و ساکولنت مناسب نمی‌باشد و باید در ظرف‌های بدون سرپوش کاشته شده و نهایت ماهی یک بار آبیاری شود. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که حتماً باید گیاهانی که کنار هم کاشته می‌شوند، نیاز نوری و آبیاری مشابه داشته باشند.

گیاه مناسب برای تراریوم

گیاه مناسب برای کاشت در تراریوم

گیاه عنکبوتی از گیاهان مناسب تراریوم

این گیاه که از بهترین گیاهان تصفیه کنده هوا است، علاوه بر زیبایی، در لیست گیاهان تصفیه کننده هوا نیز قرار می‌گیرد. گندمی یا گیاه عنکبوتی در دو نوع سبز و ابلق موجود است که نوع ابلق آن با رگ برگ‌های روشن خود تضاد زیبایی با بقیه گیاهان ایجاد خواهد کرد. این گیاه نور کم را به خوبی تحمل کرده و دوست‌دار رطوبت است. به همین دلیل باید همیشه قبل از خشک شدن خاک، آبیاری انجام شود.

گیاه فیتونیا

این گیاه به واسطه برگ‌های سبز با رگه‌های قرمز، سفید و سبزی که دارد، از نظر زیبایی زبان‌زد خاص و عام می‌باشد. همچنین این گل یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب به شمار می‌آید که از طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. فیتونیا جزء گیاهان رطوبت دوست بوده، به گونه‌ای که هرگونه کاهش رطوبت در محیط نگهداری ، منجر به از دست دادن طراوت و تازگی در آن خواهد شد.

گیاه تیلاندسیا

از دیگر گیاهان مناسب تراریوم ، تیلاندیسیا می‌باشد. این گیاه به واسطه شرایط نگهداری خاصی که دارد، یک گزینه بسیار مناسب برای ساخت تراریوم به حساب می‌آید. از نکات بسیار جالب در مورد تیلاندسیا هوازی بودن آن است و اینکه این گیاه برای رشد، نیازی به خاک ندارد.

پیرومیا چروک

این گیاه با برگ‌های نقش‌ برجسته، از گیاهان مناسب تراریوم است که رطوبت را دوست داشته و به نور کمی احتیاج دارد. گاهی زمان خارج کردن پیرومیا چروک از گلدان، متوجه می‌شوید که از چند بوته تشکیل شده و می‌توانید بوته‌ها را از هم جدا کرده و هر کدام را جداگانه بکارید. البته بهتر است بدانید که پیرومیا انواع مختلفی دارد.

گیاه برای پرورش در تراریوم

گیاه برای پرورش در تراریوم

گل سنگ از زیباترین گیاهان مناسب تراریوم

گل سنگ گیاهی بسیار زیبا و چشم نواز است و در رنگ‌های متنوعی مثل صورتی، قرمز و نقره وجود دارد. نگهداری از گل سنگ بسیار راحت است و چون خیلی زود رشد می‌کند، باید به آن رسیدگی کنید و گاهی هرس نمایید تا همیشه گیاهی زیبا و پرپشت داشته باشید. نور زیاد و غیر مستقیم، آبدهی منظم در بهار و تابستان، برگ‌های سبز با رگه‌های سفید از خصوصیات این گیاه است.

پتوس گیاهی جذاب و مناسب برای تراریوم

گیاه پتوس جذابیت خاصی به تراریوم‌های بزرگ می‌دهد. این گیاه یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار مقاوم است که در شرایط مختلف آب‌وهوایی به راحتی رشد می‌کند و رشد فراوانی دارد. پوتوس به مراقبت کمی نیاز دارد و بسیار سازگار است. برای اینکه همیشه ظاهر زیبا و مرتب داشته باشید، باید مرتب آن را هرس کنید. تکثیر کردن پتوس هم بسیار راحت است. فقط کافیست بخشی از ساقه آن را در آب بگذارید تا ریشه بزند.

چمن عروس یا چمن تراریوم

از دیگر گیاهان مناسب تراریوم، چمن عروس بوده که با به همراه داشتن سنگ‌های تزیینی و یا مجسمه‌هایی با ابعاد کوچک، زیبایی مثال زدنی را به تراریوم یا باغ شیشه می‌بخشد. یکی از مسائلی که لازم است در مورد این گیاه به آن اشاره شود، رطوبت دوست بودن آن می‌باشد. لازم است به صورت غبارپاشی در صدد رفع نیاز آن نسبت به آب و یا رطوبت برآیید. به این نکته دقت داشته باشید که چمن عروس رشد بسیار بالایی داشته و از این رو لازم است که شما به برنامه مدون و منظم هرس کردن آن دقت ویژه کنید.

گیاه برگ قاشقی

گیاه برگ قاشقی در دو سایز مختلف بزرگ یا متوسط، یکی از کاندیداهای بسیار محبوب در بحث گیاهان مناسب تراریوم بوده که در دو رنگ مختلف سبز و یا ابلق قابل خریداری است. شما می‌توانید گیاه برگ قاشقی را در کنار گیاهان دیگری همچون پوتوس و یا سینگونیوم در داخل باغ شیشه‌ای خود قرار دهید.

بهترین گیاهان برای تراریوم

بهترین گیاهان برای تراریوم

بنفشه آفریقایی از گیاهان مناسب تراریوم

بنفشه آفریقایی گیاهی ظریف و زیبا بوده که ارتفاع آن به دو و نیم تا ۱۵ سانتی‌متر متغیر است و با گل‌های کوچک آبی، صورتی، بنفش و سفیدش انتخاب خوبی برای تراریوم خواهد بود. چراکه محیط مرطوب را ترجیح می‌دهد.

گل ارکیده

ریشه‌های این گیاه زیبا و ارزشمند، به نور کافی احتیاج دارند تا خوب رشد کنند. به همین دلیل ارکیده‌ها هنگام فروش در گلدان‌های طلقی قرار دارند. پس پرورش آنها به صورت تراریوم ایده بسیار خوبی است و منظره بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند. فقط باید مراقب آبدهی آن باشید تا ریشه‌هایش دچار پوسیدگی نشوند.

جمع‌بندی نهایی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع گیاهان مناسب تراریوم آشنا کنیم. هر کدام از آنها ویژگی‌ها، شرایط رشد و کاشت منحصربه‌فردی دارند که باید نسبت به آنها آشنایی داشته باشید. تراریوم از وسایل تزیینی زیبا برای علاقمندان به گل و گیاه است. اگر دوست دارید یک باغ شیشه‌ای زیبا در اتاق خود داشته باشید، با وسایل ساده می‌توانید ساخت تراریوم در منزل را امتحان کنید. همچنین در رابطه با خرید گیاهان مناسب آن از نیک‌راه کمک بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *