گل و گیاه

تمیز کردن گیاهان آپارتمانی و نکات مهم آن

تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

با تمیز کردن گیاهان آپارتمانی به آنها اجازه می‌دهید که به راحتی نفس بکشند و رشد بسیار مطلوبی داشته باشند. اگر مدتی از نظافت آنها گذشته باشد و به این امر بی‌توجهی کرده باشید، قطعاً وجود غبار و خاک‌ها، جلوی رشد و نمو گیاه را گرفته و اجازه نمی‌دهد که گیاهان از نظر قدی و گلدهی پیشرفت داشته باشند. پس از خرید گل و گیاه در اصفهان و یا شهر خود و قبل از تمیز کردن، نیاز است بدانید نوع گل و برگ‌های آن از چیست تا نحوه تمیزکاری مناسبی را انتخاب کنید. در این مطلب، به بررسی تمیز کردن أنواع گل و گیاه و روش‌های مطلوب آن می‌پردازیم.

زمان مناسب برای تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

اصولاً بسیاری از افراد که صاحب گیاهان آپارتمانی هستند، با این سوال مواجه می‌شوند که چند وقت یک بار باید به تمیزکاری آنها بپردازند. در پاسخ باید گفت که این تمیزکاری به میزان گرد و غبار هوا بستگی دارد. اگر در نزدیکی گیاهان، زمین خاکی وجود داشته باشد که مدام با باد شدید این گرد و غبار به گل‌ها هجوم بیاورند، باید خیلی سریع و هر چند وقت یک بار به تمیزکاری آنها اقدام گردد.

تجهیزات مورد نیاز برای تمیز کردن گیاهان

اصولاً برای تمیزکاری این گیاهان از وسایلی استفاده می‌شود. این لوازم شامل بطری، اسپری نازل یا شیلنگ سمپاش، سطل، پارچه مرطوب، برس سفت، روکش‌های پلاستیکی و سفید کننده‌های خانگی هستند.

روش‌های مناسب برای تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

برای تمیزکاری گیاهان، روش‌های بسیاری در نظر گرفته می‌شود که مهم‌ترین آنها به شرح ذیل هستند.

روش های تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

روش های تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

استفاده از آب

یکی از راحت‌ترین و ساده‌ترین روش‌هایی که برای تمیز کردن برگ‌های گیاهان، پیشنهاد می‌شود، استفاده از آب است. اصولاً این روش، برای گیاهانی که حساس هستند و یا برگ‌های ریز دارند، بسیار مطلوب‌تر است؛ اما اگر گیاه شما دارای برگ‌های بزرگ و پهنی است بهتر است آنها را با آب ولرم بشویید تا آفات زیر برگ‌های آنها از بین رود. نکته قابل توجه آنکه به هیچ عنوان، گیاه را با آب سرد و یا خیلی گرم مورد شستشو قرار ندهید. چرا که باعث خرابی برگ‌های آن می‌شود. در این روش، بهتر است یک دستمال نمدار برداشته و با آب ولرم روی برگ‌ها بکشید. اگر از وسایل و یا دستمال‌های زبر استفاده کنید موجب خراشیدگی برگ گیاهان خواهد شد. در هنگام خرید آنلاین باکس گل در اصفهان، این روش برای تمیز کردن برگ‌های باکس خریداری شده و تمیز نگه داشتن آن پیش از هدیه دادن باکس، پیشنهاد می‌شود.

استفاده از شیر در تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

اصولاً افراد برای آنکه میزان براقیت برگ‌های گیاهان را افزایش دهند، به شیر روی می‌آورند. این محصول بسیار چرب است و کمک فراوانی به براقیت گیاه می‌کند. البته شیر به ضدعفونی کردن برگ‌ها هم کمک فراوانی کرده چرا که شیر ضد قارچ و ضد باکتری می‌باشد و بسیاری از آلودگی‌های برگ‌ها را از بین می‌برد. اما از آنجا که ممکن است گیاه بوی بدی بگیرد، بهتر است در شیر کمی آب اضافه کرده و با آن ترکیب، گیاهان را شستشو داده و در نهایت با یک دستمال تمیز کنید. به وسیله شیر می‌توانید آفات و یا شپشک‌ها را از بین ببرید.

تمیزکاری برگ گیاهان با سرکه و آبلیمو

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن برگ‌های گیاهان آپارتمانی که می‌تواند بسیار هم کمک کننده باشد، محلول سرکه و آبلیمو است. برای تهیه این محلول یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری آبلیمو مخلوط کنید و از آن برای پاک کردن برگ‌ها بهره ببرید. با یک پارچه نرم به سطح برگ‌ها کشیده سپس می‌توانید با یک پارچه دیگر، آنها را تمیز کنید. این روش جزء بهترین روش‌ها برای زدودن گرد و غبار و از همه مهمتر آلودگی‌های روی برگ‌های گیاه است.

تمیز کردن برگ های گیاهان

تمیز کردن برگ‌های گیاهان

تمیز کردن گیاهان آپارتمانی با استفاده از برس و مسواک نرم

اکثر گیاهان آپارتمانی دارای پرز و یا کرگ‌های مخملی هستند که برای تمیزکاری آنها بهتر است از یک مسواک نرم و یا برس استفاده گردد. در این زمینه، باید حواستان باشد که برس‌ها به اندازه کافی نرم باشند. چراکه ممکن است به برگ‌ها و ساقه‌ها آسیب برساند. اصولاً برای این کار از برس‌های نقاشی کمک گرفته می‌شود. چرا که اندازه و ابعاد بسیار کوچکی داشته و با کمک آنها می‌توانید گرد و غبار را از روی برگ‌ها بردارید تا به اندازه کافی تمیز گردند. به این نکته دقت داشته باشید که برس و حتی مسواک را از پایین‌ترین نقطه برگ‌ها بکشید. بعد از هر بار نظافت گل‌ها و گیاهان را تمیز و خشک کنید.

بردن گیاهان آپارتمانی زیر دوش حمام برای تمیزکاری

احتمالاً این روش، خیلی کمتر از دیگر روش‌ها به گوشتان خورده است. شاید هم برای عده‌ای باعث تعجب باشد که چگونه با دوش حمام می‌توان گیاهان آپارتمانی را شست و شو داد، اما در جواب باید بگوییم این روش اتفاقاً جزء بهترین روش‌ها به شمار می‌آید. ابتدا چهارپایه‌ای را قرار دهید سپس گیاهان را روی چهارپایه و زیر دوش بگذارید. البته بهتر است دوش متحرک باشد تا تمام زاویه‌های گل را مورد شست و شو قرار دهد.

استفاده از آب و مایع دستشویی

ممکن است برخی از گیاهان آپارتمانی خیلی برگ‌های ریزی داشته باشند و تمیزکاری آنها زمان زیادی طول بکشد. پس بهتر است برای تمیز کردن آنها از یک سطل آب و تشت کمک بگیرید و درون تشت، چند قطره مایع دستشویی اضافه کنید. در این روش، انتهای ساقه و یا ریشه گل‌ها را در دست گرفته و برگ‌های آن را در سطل و یا تشت آب وارد کنید و به آرامی برگ‌ها را تکان دهید تا به خوبی از آلودگی زدوده گردند. پس از جداسازی آنها از تشت آب، آنها را جایی قرار دهید که کاملاً خشک شوند.

تمیز کردن گیاهان

استفاده از آب و مایع دستشویی

تمیز کردن گیاهان آپارتمانی به وسیله پوست موز

از دیگر روش‌های مهم در تمیزکاری گیاهان، به خصوص برگ‌های آنها، استفاده از پوست موز است. چراکه به راحتی، آلودگی و گرد و غبار را می‌زداید. برای استفاده می‌توانید لایه داخلی پوست موز را روی برگ‌ها و سطوح دیگر بکشید و با یک پارچه نرم و تمیز برگ‌ها را پاک کنید. این روش بسیار طبیعی و بدون مواد شیمیایی خواهد بود و به خوبی گیاهان را تمیز می‌کند.

استفاده از جاروی گردگیری

از گذشته تا به حال جارو در اکثر خانه‌ها وجود داشته و با عنوان یک گردگیر ملایم و نرم شناخته می‌شود. امروزه در اغلب فروشگاه‌ها و آشپزخانه‌ها می‌توان این جارو گردگیرها را یافت. برای انجام این کار، بهتر است گیاهان را به یک فضای آزاد همانند بالکن یا حیات ببرید و یا آنکه داخل محیط منزل، پنجره را باز کنید. سپس با استفاده از جاروهای گردگیر، گرد و غبار موجود بر روی برگ‌ها را بزدایید.

گردگیری گیاهان توسط پارچه‌های مخصوص

برای گردگیری و تمیز کردن گیاهان آپارتمانی بهتر است از پارچه‌های مخصوص یا همان میکروفایبر و گردگیرها استفاده کنید. در این روش، ابتدا پارچه را به آرامی از پایین به بالا بر روی برگ‌ها بکشید، تا آسیب نبینند. اگر برگ‌ها خیلی کثیف بودند، می‌توانید پارچه را کمی نمدار کرده و در صورت آلوده شدن زیاد پارچه می‌توانید آن را با آب تمیز شستشو دهید.

سخن پایانی

یکی از اصول مراقبتی از گیاهان آپارتمانی تمیز کردن گیاه و برگ‌های آن است. با این کار می‌توانید اطمینان حاصل کنید که عمر گیاه طولانی‌تر بوده و مدت زمان بیشتری از آن بهره می‌برید. در صورتی که گیاهان به خوبی تمیز شوند، نور و کلروفیل بهتری را دریافت می‌کنند و اگر کلروفیل گل کم باشد، گیاه دچار بیماری‌های متعدد می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *