گل و گیاه

بهترین روش‌های خشک کردن گل‌ها

روش های خشک کردن گل ها

گل‌ها جزء هدایای خاطره انگیز هستند، اما پس از مدتی خراب می‌شوند و شاید این مساله باعث شود شما برای خرید اینترنتی گل در اصفهان و یا هر جایی که هستید، دچار تردید شوید. اما یک راه برای حل این مساله وجود دارد و آن خشک کردن گل‌هااست. این کار می‌تواند تا همیشه خاطره دسته گل را برای ما زنده نگه دارد. این کار راهی برای تزیین کردن دیوار خانه نیز می‌باشد. روش های خشک کردن گل ها بسیار متنوع است که در این بخش از نیکراه ساده‌ترین روش تا پیچیده‌ترین آن را برایتان آورده‌ایم.

بهترین روش های خشک کردن گل ها

روش اول: پرس کردن

روش پرس کردن برای گل‌های کوچکِ دارای گلبرگ‌های تخت همانند بنفشه و یاس بسیار مناسب است. خشک کردن گل با این روش معمولا یک الی سه هفته طول می‌کشد. برای استفاده از روش پرس کردن، مطابق عملیات زیر پیش روید:

  1. گل‌ها را روی کاغذ مات و غیر روغنی همانند روزنامه، مقوا یا دستمال کاغذی بپیچید. بعد از چیدن یک لایه دیگر از کاغذها را روی گل‌ها بگذارید. هرچه کاغذی که استفاده می‌کنید جاذبه رطوبت بهتری داشته باشد، قطعاً نتیجه بهتری را دریافت خواهید کرد. مثلاً می‌توانید گل‌ها را بین دو برگه روزنامه پیچانده، سپس روزنامه‌ها را بین دو برگه کاغذ خشک بگذارید و در نهایت کاغذهای خشک کن را بین دو لایه مقوا بگذارید.
  2. حتماً لازم است که روی کاغذها جسم سنگین و بزرگ قرار دهید تا در همه جا وزن به طور یکسان باشد. در این مرحله می‌توانید از کتاب‌های ضخیم و بزرگ همانند فرهنگ لغت یا جعبه سنگین و تکه‌های چوب استفاده کنید. سپس گل‌ها را در جای گرم و خشک نگهداری نمایید.
  3. بعد از گذشت یک هفته جسم سنگین و کاغذها را بردارید و گل‌ها را دوباره طبق مرحله اول روی کاغذهای جدید و خشک بچینید و سپس جسم سنگین را روی کاغذها بگذارید. بعد از گذشت ۳ هفته بسته به نوع گل‌ها وزنه را بردارید و گل‌ها را بیرون بیاورید. گل‌هایی که کاملاً خشک شده‌ باشند، گلبرگ‌های ترد و شکننده دارند.
خشک کردن گل طبیعی

خشک کردن گل با آویزان کردن

روش دوم: آویزان کردن

معمول‌ترین روش های خشک کردن گل های طبیعی همین آویزان کردن است که در آن باید گل‌ها را در دسته کوچک یا به صورت تک تک برعکس آویزان کنید. برای این کار می‌توانید از آویز لباس و کش پلاستیکی هم بهره ببرید. ابتدا گل‌ها را در قسمت ساقه به هم ببندید، سپس به صورت ردیفی آنها را به آویز لباس وصل کنید و آن را از داخل کمد لباس به میله آویزان نمایید. اگر ساقه‌ها ظریف هستند، می‌توانید از نخ دندان برای بستنشان استفاده کنید. همچنین می‌توانید از میله یا طناب آویزشان کنید. به شرطی که به موازات زمین باشند. این روش چند هفته زمان می‌برد و ممکن است در طول این مدت گلبرگ‌ها بریزند، اما اگر می‌خواهید گل‌ها را در گلدان بگذارید، این روش بهترین است چون ساقه را حفظ می‌نماید.

روش سوم خشک کردن گل ها با استفاده از مایکروفر

اگر حوصله ندارید چند هفته‌ای صبر کنید تا گل‌ها خشک شوند، این روشی است که باید از آن پیروی کنید. گل‌ها را در ظرف مناسب مایکروفر قرار دهید. به شما توصیه می‌کنیم که گل‌ها را با ترکیب شن و سیلیکا یا ترکیب بوره و آرد ذرت بپوشانید. درب ظرف را نبندید و مایکروفر را به مدت یک دقیقه با بالاترین درجه روشن کنید. اگر در این مدت گل‌ها خشک نشدند، همین کار را یک دقیقه دیگر تکرار کنید تا خشک شوند. در آخر اجازه دهید گل‌ها یک روز در ترکیب باقی بمانند.

روش چهارم: استفاده از فر

این مورد از روش های خشک کردن گل ها ، برای گل‌های دارای گلبرگ‌های کوچک و زیاد مانند گل داوودی و گندمی گزینه مناسبی است. برای جلوگیری از تغییر حالت ساقه گل، سیم نازکی را وارد ساقه آن کنید. گل‌ها را روی طبقه فر که کاغذ روغنی و یا توری نسوز دارند، قرار دهید. برای ثابت ماندن رنگ گل‌ها بهتر است سیم را وارد توری کنید تا گل‌ها ثابت مانده و رنگشان تغییر نکند. پس از آن دمای فر را روی ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید و اجازه دهید تا گل‌ها به مدت چند ساعت داخل فر باقی بمانند تا از خشک شدن آنها اطمینان حاصل کنید. بعد از خشک شدن و سپس سرد شدن گل‌ها، روی آن را اسپری مو بزنید و از زیبایی آنها لذت ببرید.

بهترین روش خشک کردن گل طبیعی

خشک کردن گل با شن و ماسه

روش پنجم: استفاده از شن و ماسه

این روش های خشک کردن گل ها برای گل‌هایی نظیر گل میمون و زبان در قفا مناسب است و معمولاً بین ۳ الی ۴ هفته زمان می‌برد. در این روش باید شن یا ماسه‌های ریز و کاملاً خشک را داخل لیوان و یا جعبه بریزید. سپس گل‌ها را روی آنها قرار دهید و مجدداً سطح گل‌ها را با شن و ماسه‌های تمیز بپوشانید به جای شن و ماسه می‌توانید از پودر رختشویی هم استفاده کنید.

روش ششم: استفاده از تافت مو یا اسپری ثابت کننده

استفاده از تافت مو یا اسپری‌های ثابت کننده آرایشی از دیگر روش های خشک کردن گل های طبیعی به شمار می‌رود. به این منظور، شاخه‌های اضافی بدرنگ و پژمرده را جدا کنید و در فضای آزاد به گل خود تافت مو بزنید. استفاده از این اسپری‌ها به خشک شدن سریعتر گل و حفظ حالت طبیعی آن کمک می‌کند.

روش هفتم: استفاده از اتو

برای سریع‌تر خشک شدن گل‌ها می‌توانید از روش اتو کردن بهره ببرید. گل را در بین دستمال کاغذی قرار دهید و چند روزنامه در زیر و روی آن بگذارید. سپس آنها را با اتو خشک کنید، اما این روش خیلی برای خشک کردن انواع دسته گل در اصفهان مناسب نیست. زیرا رنگ گل در این روش مقداری تغییر می‌کند.

خشک کردن گل شاخه بریده

خشک کردن گل با سیلیکا ژل

روش هشتم خشک کردن گل ها: استفاده از سیلیکا ژل

برای محافظت از لوازم الکتریکی سیلیکاژل یک رطوبت گیر خوب محسوب می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از این ماده، گل‌های طبیعی خود را خشک کنید. برای این منظور، ابتدا شاخه‌های اضافی گل را جدا کرده، سپس درون یک سطل مقدار کافی ژل سیلیکا بریزید و شاخه‌های گل را درون آن قرار دهید و روی گل‌ها را دوباره با ژل سیلیکا بپوشانید. به طوری که گل‌ها غرق در سیلیکا ژل شوند، اما توجه داشته باشید که دانه‌های سیلیکا درون گلبرگ‌ها نروند. پس از این مراحل، درب سطل را ببندید و برای خشک شدن گل‌ها سطل را در گوشه خنک و دور از دسترس قرار دهید. سیلیکاژل غیر سمی است، اما به خاطر داشته باشه که این ماده سم آفات گیاهانی که خشک می‌کند را به خود جذب می‌نماید، بنابراین توصیه می‌گردد هنگام کار با سیلیکاژل از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

روش نهم: خشک کردن گل طبیعی با گلیسیرین

برای استفاده از گلیسیرین بهتر است مراحل زیر را انجام دهید. یک پیمانه گلیسیرین را با دو پیمانه آب داغ مخلوط کنید و این محلول را با استفاده از قلم مو روی سطح گل بمالید. سپس گل را روی دستمال کاغذی قرار داده و چند روز صبر کنید تا خشک شود. برای خشک کردن میوه‌های خوشه‌ای مانند انگور، شاخه‌های آکالیپتوس، کاملیا و گل رز می‌توانید به محلول فوق کمی نمک افزوده و شاخه‌ها را در آن قرار دهید. آب گل‌ها به مرور زمان تبخیر می‌شوند و گلیسیرین جایگزین آنها می‌گردد .خشک شدن گل با این روش بر اساس نوع گل‌ها ممکن است بین سه روز الی سه هفته زمان ببرد. زمانی که برگ‌ها کمی رطوبت دارند، یعنی گلیسیرین مقدار کافی به آنها رسیده است.

روش دهم خشک کردن گل ها با بوره و آرد ذرت سفید

اگر به دنبال یک روش ارزان قیمت برای این کار هستید، حتماً این روش را امتحان کنید. بدین صورت که بوره و آرد ذرت را به نسبت مساوی با هم مخلوط کرده و در ظرفی در باز ریخته و سپس گل‌ها را در آن قرار دهید.

بهترین زمان خشک کردن گل

زمان مناسب خشک کردن گل

مناسب‌ترین زمان برای خشک کردن گل طبیعی

قبل از استفاده از انواع روش های خشک کردن گل ها بدون تغییر رنگ، بهتر است به زمان انجام این کار توجه داشته باشید تا در هنگام خشک کردن با مشکلی مواجه نشوید. بهترین مکان برای انجام این کار، محلی تاریک و خنک می‌باشد. زیرا قرار دادن گل در محلی نسبتاً نورانی ممکن است باعث رنگ پریده شدن گل پس از خشک شدن شود. بهتر است توجه داشته باشید که مناسب‌ترین زمان هم زمانی است که گلبرگ‌ها به طور کامل باز نشده باشند. زیرا در غیر این صورت ظاهر گل خشک شما جذاب نمی‌شود.

جمع‌بندی نهایی

معمولا تمام افراد هنگام خرید گل به این فکر می‌کنند که ای کاش گل‌ها همیشه زیبایی و حالت اولیه خود را حفظ می‌کردند. ما در این متنبه انواع روش های خشک کردن گل ها بدون تغییر رنگ به طور کامل پرداختیم تا بتوانید گل‌های خود را جاودان و ماندگار نمایید. امیدواریم که مفید واقع گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *