انتخاب گل و گیاه مناسب, گل و گیاه

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی

در این مقاله قصد داریم تا در مورد استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی و نکات مهم مربوط به آن صحبت کنیم.
ممکن است بسیاری از افراد از فضای بی روح خانه‌شان خسته شده باشند و به دنبال تغییرات اندک و کوچک در آن باشند. در این میان گیاهان آپارتمانی به کمک آنها آمده تا یک طراحی داخلی و دکوراسیون بی‌نظیر را رقم بزنند. نگهداری گیاهان کار سختی نبوده و در واقع ارزش فراوانی دارد. از همه مهم‌تر اینکه در سلامت بدن افراد نقش بسزایی ایفا می‌کند. تاثیرات مثبت و متفاوت گیاهان آپارتمانی موجب شده که ساکنین خانه‌ها با اهداف متفاوتی از این گیاهان در خانه استفاده کنند. در این مقاله از نیکراه می‌توانید تاثیرات و نقش گیاهان روح‌بخش را در طراحی داخلی بشناسید.

نحوه استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی منازل

تقریبا هیچ کسی را نمی‌توان پیدا کرد که عاشق خرید گیاهان آپارتمانی برای منزل یا محل کار خود نباشد. اما برای افزودن گیاهان به فضای خانه باید حتماً یک سری پارامترها نظیر تطابق آن گیاه با سبک دکوراسیون داخلی و انتخاب محلی مناسب جهت رشد مناسب گیاه در نظر گرفته شود. در این زمینه باید حسی که قرار است از فضا دریافت کنید را مورد توجه قرار دهید. سپس مطابق با آن به سراغ گیاهان متفاوت همانند گیاهان برگ پهن یا گیاهان ساده و خلوت‌تر بروید. تناسب فضا و ابعاد هم تاثیر فوق العاده‌ای بر مقیاس گیاهان و اندازه آنها خواهد داشت. برای طراحی یک دکوراسیون زیبا باید حتماً شرایط گل و گیاه را از نظر نور مستقیم و یا غیر مستقیم خورشید بسنجید و فضای دنج و مناسب را در خانه برای آن برگزینید. در آخر، نگهداری اصولی و صحیح گل‌ها را هم فراموش نکنید. منظور از نگهداری صحیح، رطوبت، دما و نور مناسب گیاه است.

مزیت‌های استفاده از گیاهان در طراحی داخلی

همانطور که می‌دانید گیاهان جزء جدا نشدنی زندگی بسیاری از افراد هستند. بسیاری از پزشکان، نگهداری از گل و گیاه را برای روحیه انسان مطلوب می‌دانند. در این میان، استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی مزیت‌هایی را به همراه دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

بهبود کیفیت هوا

گیاهان قادر به جذب برخی گازهای سمی مانند بنزن، فرمالدئید، کربن مونوکسید و دیگر آلاینده‌های موجود در هوای داخل ساختمان هستند. این گازها معمولاً از رنگ‌ها، چسب‌ها، مواد شیمیایی و مبلمان نشئت می‌گیرند. در فرایند فتوسنتز گیاهان دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن را تولید می‌کنند. این امر باعث می‌شود اکسیژن در هوای خانه باقی بماند. در نهایت گیاهان‌ خانگی به طور قابل توجهی کیفیت هوا را ارتقا می‌دهند و این از مهمترین فواید نگهداری گیاهان آپارتمانی است که تاثیر مستقیمی در دکوراسیون و حتی طراحی داخلی دارد.

استفاده از گیاهان در طراحی داخلی

مزایای مزیت‌های استفاده از گیاهان در طراحی داخلی

جلوگیری از انعکاس صدا

به تصور عده بسیاری از افراد، گیاهان تنها برای جذابیت و زیبایی دکوراسیون داخلی کاربرد دارند و کمتر کسی به کاهش آلودگی‌های صوتی از طریق آنها فکر می‌کند. گیاهان می‌توانند در جلوگیری از انعکاس صدا در فضای داخل، نقش مهمی ایفا کنند. این ویژگی به دلیل توانایی گیاهان در جذب امواج صوتی است. وقتی صدا به یک سطح، مانند دیوار یا سقف برخورد می‌کند، بخشی از آن منعکس می‌گردد و باعث انعکاس و پژواک صدا در فضا می‌شود. گیاهان با برگ‌های نرم و متخلخل خود می‌توانند این امواج صوتی را جذب کنند و از انعکاس آن‌ها جلوگیری نمایند. برگ‌های گیاهان به دلیل ساختار ریز و سطوح نامنظم خود به عنوان یک جاذب طبیعی صوتی عمل می‌کنند. آنها امواج صوتی را به انرژی گرمایی تبدیل کرده و از این طریق انعکاس آنها را کاهش می‌دهند.

ایجاد زیبایی بصری مهمترین مزیت استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی

گیاهان به زیبایی بصری و جذابیت فضاهای داخلی کمک فراوانی می‌کنند. آنها با رنگ‌های متنوع برگ‌هایشان از نظیر سبز روشن تا تیره، قرمز، زرد و حتی رنگ‌های متالیک می‌توانند تنوع و جذابیت رنگی را به دکوراسیون اضافه کنند. همچنین طرح و شکل برگ‌های آنها می‌تواند خطوط و اشکال جالبی را در فضا ایجاد نماید. برگ‌های گیاهان دارای بافت و تکسچرهای مختلف همانند صاف و نرم و زبر و خشن هستند. این برگ‌ها حس متنوعی را به فضا می‌بخشند. یک گیاه بزرگ و زیبا می‌تواند به عنوان نقطه کانونی در فضا عمل کند و توجه دیگران را به خود جلب نماید. با انتخاب هوشمندانه گیاهان از نظر رنگ، اندازه و شکل و ترکیب آنها با دیگر عناصر دکوراسیون می‌توان فضای زیبا و منحصر به فردی را خلق نمود.

به وجود آوردن نقطه کانونی در محیط

طراحان دکوراسیون داخلی اصولاً برای اینکه بتوانند نقایص منزل را به خوبی پوشش دهند، از گیاهان بزرگ برای ایجاد نقطه کانونی استفاده می‌کنند. گیاهانی نظیر دراسناها، نخل‌ها و فیکوس با اندازه بزرگ خود در این زمینه کاربرد ویژه دارند. امروزه به دلیل افزایش استفاده از وسایل الکترونیکی و وجود تعداد زیادی سیم و دوشاخه، ممکن است دکوراسیون خانه نامنظم جلوه کند. برای همین با استفاده از گیاهان قد بلند می‌توان نیمی از این تجهیزات و سیم‌ها را پوشش داد.

افزایش تمرکز و بهره‌وری، مزیت اصلی استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی

همانطور که قبلاً اشاره شد گیاهان با جذب گازهای سمی و تولید اکسیژن، کیفیت هوای داخلی را بهبود می‌بخشند. همین هوای تازه و پاک باعث افزایش سطح انرژی، تمرکز و عملکرد ذهنی می‌گردد. حضور گیاهان، سطح استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. استرس کمتر به معنای تمرکز و توجه بیشتر است. گیاهان به دلیل زیبایی طبیعی خود یک حس آرامش را در محیط ایجاد می‌کنند. این حس آرامش باعث می‌شود ذهن، آماده تمرکز بیشتری شود. مطالعات نشان می‌دهد در محیط‌های کاری که گیاهان در آن وجود دارند، میزان غیبت، استرس و خستگی کارکنان کمتر و میزان رضایت شغلی و بهره‌وری آنها بیشتر می‌شود. بنابراین استفاده از گیاهان می‌تواند یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه برای افزایش تمرکز و بهره‌وری باشد.

کاربرد گیاهان در دکوراسیون داخلی

فضاهای مناسب برای گیاهان در منزل

فضاهای مناسب قرارگیری گیاهان در دکوراسیون داخلی

هنگام استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی، انتخاب مکان مناسب برای آنها بسیار حائز اهمیت است. هر گیاه نیازهای خاص خود را از نظر رطوبت، نور و دما دارد. با این حال، برخی از فضاهای داخلی برای قرار دادن گیاهان مناسب‌تر هستند.

پنجره‌ها

محل‌های نزدیک پنجره که نور طبیعی کافی دریافت می‌کنند، مکانی عالی برای قرار دادن گیاهان هستند. گیاهان نور آفتاب را دوست دارند. اما باید از نور مستقیم آفتاب در ساعت گرم روز دور نگه داشته شوند.

قرارگیری در قفسه‌های کتابخانه

در اغلب خانه‌ها، کتابخانه و یا قفسه‌هایی برای چیدن کتاب‌ها وجود دارد. قرارگیری گیاهان بر روی قفسه‌ها علاوه بر اینکه تغییر دکوراسیون فوق العاده‌ای ایجاد می‌کند، به فضای کتابخانه هم حس و حال جدیدی می‌بخشد.

آشپزخانه

آشپزخانه‌ها معمولاً دارای نور و رطوبت مناسب برای رشد بسیاری از گیاهان هستند. شما می‌توانید گیاهانی مانند گل سنگ یا ریحان را در آشپزخانه قرار دهید.

اتاق‌های نشیمن

یکی از بهترین مکان‌ها برای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی، قرار دادن گیاهان بزرگ و زینتی در اتاق نشیمن است. می‌توانید از آنها برای ایجاد نقطه کانونی یا تزیین گوشه‌ها استفاده کنید.

استفاده روی میز ناهارخوری عسلی و یا میزهای تحریر

یکی دیگر از مکان‌هایی که به پیشنهاد طراحان داخلی، استفاده از گل‌ها بسیار جذاب به نظر می‌رسد، به کارگیری آنها بر روی میزهای تحریر، میز عسلی، میز ناهارخوری و یا حتی کانتر آشپزخانه می‌باشد. این قسمت‌ها جزء فضاهای خشک و بی‌روح به شمار می‌آیند که با قرارگیری گل‌ها بر روی آن، از حالت خشک بیرون آمده و تزیین می‌گردند.

اتاق خواب‌ها

گیاهانی مانند سانسوریا، پتوس، کلروفیتوم و برگ پنجه می‌توانند در اتاق خواب قرار گیرند تا هوا را تصفیه کنند و زیبایی بصری را افزایش دهند.

استفاده در سرویس بهداشتی

به کارگیری گیاهان و گل‌ها در فضای سرویس بهداشتی حس متفاوتی را القا می‌کند. به عنوان مثال قرارگیری گلدان‌ها و یا گل‌ها روی روشویی دستشویی منظره بی‌نظیری را خلق می‌نماید. شما می‌توانید با انتخاب گیاهان مناسب سرویس بهداشتی و استفاده از گلدان‌های کوچک، حس خوبی را تجربه نمایید.

گیاهان مناسب برای دکوراسیون داخلی

گیاهان مناسب دکوراسیون داخلی

گیاهان مناسب برای استفاده در دکوراسیون داخلی

برای استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی، چندین عامل مهم باید در نظر گرفته شود. این عوامل شامل نیاز به نور، رطوبت، اندازه فضا و همچنین میزان مراقبت مورد نیاز است. با این حال برخی از گیاهان به طور خاص برای این منظور مناسب هستند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

سانسوریا

سانسوریا جزء گیاهانی است که در محیط‌های کم نور همانند داخل خانه، دفاتر و راهروها به خوبی رشد می‌کند. این ویژگی آن را برای بسیاری از فضاهای داخلی جذابی می‌گرداند. این گیاه نیاز به مراقبت کمی دارد و در برابر شرایط نامناسب آب و هوایی مقاوم است. خاک آن نباید خیس بماند و تحمل خشکی را هم دارد. سانسوریا توانایی جذب و حذف آلاینده‌های هوا مانند فرمالدئید و بنزن را هم خواهد داشت.

پتوس

پتوس با شاخه‌های آویزان و برگ‌های سبز روشن درخشان، جلوه زیبایی را به فضا می‌بخشد. این گیاه می‌تواند از گلدان‌ها و قفسه‌های دیوارها آویزان گردد. پتوس را می‌توانید در محیط‌های کم نور و سایه‌دار به خوبی پرورش دهید. این گیاه رشد نسبتا سریعی دارد و می‌تواند به سرعت بزرگ شود و فضای زیادی را بپوشاند.

گیاه آلوئه ورا برای استفاده در دکوراسیون داخلی

آلوئه ورا جزء گل‌های زینتی و زیبا شناخته می‌شود که علاوه بر زیبا بودن، ژل‌های آن در درمان بیماری‌های پوستی و زخم‌ها کاربرد دارد. این گیاه با قرارگیری در کنار پنجره و آبیاری متوسط و منظم زیبایی خود را بیش از پیش حفظ می‌کند.

گیاه فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین یا همان درختچه گلدانی بسیار محبوب است و در دکوراسیون داخلی کاربرد فراوانی دارد. گونه‌های متنوع از فیکوس بنجامین مانند گونه برگ کوچک، برگ بزرگ، برگ انجیری و نوارهای سفید وجود دارند. این گیاه می‌تواند در محیط‌های کم نور داخلی سازگار شود البته نور غیر مستقیم را هم ترجیح می‌دهد.

گیاه بامبو

بامبو گیاهی است که تا حد زیادی می‌تواند در برابر کم نوری و بی‌نوری مقاومت از خود نشان دهد. به همین جهت حتی در قسمت‌های بی‌نور خانه از آن استفاده می‌شود و جان تازه‌ای به محل می‌بخشد.

اسپاتی‌فیلوم برای استفاده در دکوراسیون داخلی

این گیاه دارای برگ‌های بزرگ، پهن و درخشان با رگه‌های سفید بوده که جلوه بصری چشمگیری ایجاد می‌کند و می‌تواند گوشه‌های خالی منزل و یا محیط کار را پر کند. اسپاتی‌فیلوم نسبتا نگهداری آسانی دارد و به آبیاری متعادل و خاک خوب زهکشی شده نیاز دارد. این گیاه انتخابی عالی برای گوشه‌ها، کنار پنجره‌ها و اتاق نشیمن است و به فضا روحیه، جلوه گرم و زنده می‌بخشد. توجه به نیاز نوری و آبیاری مناسب برای آن هم ضروری است.

جمع‌بندی نهایی

استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی به عنوان یک عنصر طبیعی، زیبایی بصری خاصی در کنار دیگر المان‌ها ایجاد می‌کنند. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، حتماً هنگام استفاده باید به تناسب سبک دکوراسیون، محل مناسب گیاه و همچنین شرایط نگهداری آن توجه داشته باشید. در این مطلب تلاش کردیم از مزیت و فواید گل و گیاه در دکوراسیون داخلی و  فضاهای مناسب آن صحبت کنیم. بعد از خواندن این مطلب قطعاً به راحتی می‌توانید در انتخاب گل و گیاه مناسب و یا طراحی دکوراسیون منزل خود با گیاهان اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *