انتخاب گل و گیاه مناسب, گل و گیاه

کوکداما و روش‌های ساخت و نگهداری آن در منزل

نگهداری از کوکداما

نگهداری از کوکداما و ساخت آن در آپارتمان و یا خانه‌های ویلایی چندان کار سختی نیست. تنها نیاز به عشق و علاقه شما دارد. اگر از گیاهان با آگاهی و آموزش‌های کافی نگهداری کنید قطعاً آنها طول عمر بالاتری داشته و می‌توانند تا مدت‌های طولانی برای شما لذت بخش باشند. افرادی که به گل و گیاه علاقه‌مند هستند، همیشه در صدد خرید آنلاین گل و گیاه در اصفهان و سایر شهرها و به دنبال راهی برای استفاده از آنها در خانه و محل کار خود می‌باشند. اما ممکن است روش‌های نگهداری آنها را ندانند. در این جا آمده‌ایم تا روش ساخت کوکداما و نحوه نگهداری آن را به شما معرفی کنیم.

کوکداما چیست؟

منظور از کوکداما شیوه باغبانی در ژاپن است که در آن، گیاه در خزه‌ها محصور می‌گردد و روی آنها رشد و نمو پیدا می‌کند. در واقع کوکداما یک واژه ژاپنی بوده که از دو قسمت خزه و توپ تشکیل می‌شود. استفاده از توپ‌های خزه‌ای یک روش جدید برای تزیین گل‌ها می‌باشد. این توپ‌های خزه‌ای شبیه به سیاره‌ای کوچک هستند که از گیاه پوشانده شده‌اند. کوکداماها به دلیل ظاهری جذاب و متفاوت، بهترین پیشنهاد برای استفاده در فضاهای مدرن هستند. کوکداما عملکردی شبیه گلدان داشته و همه نیاز گیاه را به خوبی تامین می‌کند. از این رو آسیبی به گیاه وارد نخواهد شد و همیشه سالم و سرزنده است.

مزایای نگهداری از کوکداما در منزل

یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از کوکداما تنوع و زیبایی بخشی به دکوراسیون منزل می‌باشد. در منازل و آپارتمان‌های کوچک که فضای کافی برای نگهداری از گیاهان وجود ندارد، کوکداما با اشغال فضای کمتر، از پخش خاک گلدان جلوگیری کرده و شرایط بسیار مطلوبی را برای نگهداری فراهم می‌آورد. از همه مهمتر آنکه کوکداما نیاز به آبیاری کمتری داشته و مدت زمان بیشتری خزه‌ها را نگهداری می‌کند. مزیت دیگری که می‌توان برای کوکداما برشمرد، آن است که نسبت به گلدان‌ها‌ آبیاری کنترل شده‌ای داشته، به همین دلیل کرم و آفت‌ها در آن رویت نخواهد شد. مزیت دیگر آن رنگ بندی و بسته‌بندی متنوع آن است که با هر سبک دکوراسیونی سازگار می‌باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت کوکداما

در ساخت و تهیه کوکداماهای زیبا، علاوه بر خاک به یک سری تجهیزات نظیر قیچی، طناب، بطری اسپری دار، دستکش، سطل، نخ کنفی، خزه و آب نیاز است.

نحوه ساخت کوکداما

نحوه ساخت کوکداما

نحوه ساخت کوکداما

در وهله و مرحله اول دستکش‌ها را بپوشید و پلاستیکی بزرگ را به عنوان صفحه کارتان پهن نمایید. سپس ترکیب خاک مورد نظر را مرطوب کنید تا جایی که بتوان با آن یک گلوله تشکیل داد. خاک و آب را به شدت فشار دهید تا کاملاً محکم شوند. سپس آن را به شکل گلوله درآورید. در مرحله بعد، اگر خزه‌ها خشک هستند، مقداری از آنها را مرطوب کرده و در آبی کنار بگذارید. چون آخر سر به این خزه‌ها احتیاج خواهیم داشت.

درون توپ یا همان گلوله گلی، حفره‌ای ایجاد کنید تا بتوانید به راحتی ریشه گیاه انتخابی خود را در آن قرار دهید. سپس گیاه را از محل قبلی خود جدا کرده و درون توپی قرار دهید. البته حفره توپی باید به حدی باشد که ریشه‌های گیاه را بپوشاند. سپس خزه‌های خیس خورده را دور تا دور گلوله توپی بچسبانید و با استفاده از طناب یا نخ‌های کنفی می‌توانید خزه‌ها را دور گلوله بپیچانید. پس از انجام این مراحل می‌توانید توپی را به وسیله همان نخ یا طناب، جایی آویزان نمایید یا حتی داخل محفظه شیشه‌ای بگذارید. اگر همه مراحل گفته شده را به درستی انجام داده باشید، حال شما یک کوکدامای زیبا خواهید داشت.

نحوه نگهداری از کوکداما

اولین مرحله در مراقبت از کوکداما شناخت اصولی آن است. علاوه بر شناخت کوکداما باید حتماً نسبت به گیاه استفاده شده در آن هم شناخت کافی داشته باشید. در ادامه نکات و موارد مهم در نگهداری از کوکداما را شرح خواهیم داد.

نحوه آب دادن به کوکداما

کوکداما یکی از سازه‌های گل است که به آبیاری مداوم نیاز داشته و نباید خشک گردد. زمانی از آبیاری کامل آن اطمینان حاصل می‌کنید که توپی آن کاملاً سبک باشد. برای آبیاری می‌توانید کوکداما را درون ظرفی پر از آب بگذارید یا حتی با اسپری کردن روی برگ‌ها سطح توپی خزه‌ای را هم آبیاری نمایید، اما بهترین روش برای آبیاری، گذاشتن توپی حدود ۱۰ دقیقه در ظرف آب است. هر چند روز یکبار وزن توپی را بررسی کنید، به محض سنگین شدن متوجه خشک شدن آن خواهید شد.

نگهداری از کوکداما

شیوه نگهداری از کوکداما

نور مطلوب برای کوکداما

در میزان نورگیری کوکداما باید حتماً به نوع گیاهی که در آن کاشته شده توجه کنید. البته همه گیاهان به نور نیاز دارند، اما میزان نور برای آنها متفاوت خواهد بود. پس در ابتدا حتماً نیاز نوری کوکداما را شناسایی کنید. سپس بر اساس آن، میزان نور را تعیین نمایید. شما می‌توانید در این زمینه از گیاهی استفاده کنید که به نور مستقیم نیاز نداشته باشد. چرا که در منزل و محیط کار هم اصولاً نور مستقیمی را دریافت نمی‌کنید و دیگر از این بابت، نگران تابش مستقیم نخواهید بود. برای اطلاع دقیق از نور مورد نیاز گیاه می‌توانید با جستجویی کوتاه در گوگل متوجه آن شوید.

تغذیه مناسب برای نگهداری از کوکداما

تغذیه اصلی کوکداما با همان کودرسانی انجام می‌شود، اما در چند ماه اول کوکداما نیازی به غذا نداشته، چون خاک آن مواد مغذی را درون خود دارد. اما بعد از حدود ۳ الی ۴ ماه باید حتماً کودرسانی به آن انجام شود. میزان و مقدار کوددهی هم بستگی به تمایل شما در رشد گیاه دارد. به این نکته توجه داشته باشید که کوددهی مکرر، موجب از بین رفتن و سوختگی گیاه خواهد شد. فصل تابستان و بهار زمان مناسبی برای کودرسانی می‌باشد.

نحوه هرس کردن

طریقه هرس را می‌توان یکی از عوامل بسیار موثر در پرورش و نگهداری از کوکداما به شمار آورد. در این مرحله باید حتماً گیاهان را در حد متوسط حفظ نمایید. به همین خاطر نیاز است که هر چند وقت یک بار آن را هرس کنید تا همیشه اندازه مناسب داشته باشند.

گیاهان مناسب کوکداما

گیاهان مناسب کوکداما

گیاهان مناسب کوکداما چه ویژگی‌هایی دارند؟

ممکن است هنگام ساخت و طراحی کوکداما، این سوال در ذهن شما نقش ببندد که کدام یک از گیاهان با چه شرایط و ویژگی‌هایی برای کاشت به روش کوکداما مناسب هستند؟ در وهله اول باید گفت که بهتر است گیاهی را انتخاب نمایید که با شرایط محیطی شما سازگار باشد و در عین حال ریشه کمتری داشته باشد. ویژگی دومی که برای آن می‌توان ذکر کرد، سرعت رشد گیاه است. بهتر است گیاه از رشد متوسطی برخوردار بوده تا ماندگاری آن بالاتر برود و مدت زمان طولانی‌تری از آن بهره ببرید. اصولاً گیاهانی که به آب کمتری نیاز دارند، گزینه مناسبی برای کاشت در کوکداما هستند و در آخر می‌توان گفت گیاهانی که ماندگاری و طول عمر بالاتری دارند، برای کاشت در کوکوداما گزینه پیشنهادی می‌باشند.

بهترین گیاهان برای نگهداری در کوکداما

اصولاً گیاهان متعددی در کوکداما رشد می‌کنند، اما در این میان کاشت ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها در کوکداما چون به خاک‌های شنی نیاز دارند، کمی دشوار خواهد بود. پس اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید، بهتر است از دیگر گیاهان بهره ببرید. بهترین گیاهان برای کوکداما شامل آگلونما، سرخس، برگ انجیری، نخل شمادورا، پتوس، گیاه گندمی، سانسوریا پا کوتاه هستند.

جمع‌بندی نهایی

منظور از کوکداما همان توپ خزه ژاپنی است که به روش‌های خلاقانه و جذابی در آپارتمان‌ها و منازل نگهداری می‌گردد، اما نگهداری آن نسبت به گیاهان و گلدان‌های دیگر کمی سخت‌تر بوده و باید شرایط نگهداری آن را بدانید. در صورتی که نحوه درست کردن و ساخت آن برایتان دشوار است، تنها کافیست که از گل فروشی آنلاین نیکراه بخواهید بهترین کوکداما را به شما ارائه دهد و کافی است که فقط نکات مهم نگهداری از کوکداما را رعایت کنید. این گل فروشی با تجربه چندین ساله در زمینه ارائه گل‌های با کیفیت و شاداب، بهترین کوکداماها را به صورت تکی و عمده‌ای به فروش می‌رساند. برای خرید آنلاین گل و گیاه به سایت نیکراه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *