انتخاب گل و گیاه مناسب

گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

هر قسمتی از خانه نیاز به طراحی و تزیین دارد و باید به گونه‌ای تزیین شود که حس آرامش را به فضا القا کند. سرویس بهداشتی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های منزل است که برای بهبود دکوراسیون آن می‌توان از گیاهان استفاده نمود. با خرید آنلاین گل و گیاه در اصفهان برای این مکان، هوای تمیز و زیبایی دکوراسیون را به آن هدیه دهید. با توجه به شرایطی که سرویس‌های بهداشتی دارند، اصولاً گیاهان مخصوص به خود را می‌طلبند. زیرا هر گیاهی در این محیط امکان پرورش نمی‌یابد. این مطلب از نیکراه را از دست ندهید تا شما را با گیاهان مناسب سرویس بهداشتی آشنا کنیم.

خصوصیات منحصر به فرد گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

در انتخاب گیاهان سرویس بهداشتی باید حتماً یک سری خصوصیات و ویژگی‌ها را در آنها مد نظر داشت که مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

تحمل رطوبت بالا

سرویس بهداشتی و حمام دارای رطوبت زیادی است، گیاهانی برگ نازک و آبزی همانند گیاهان آکواریومی معمولا این شرایط را به خوبی تحمل می‌کنند. در این مناطق رطوبت هوا به دلیل وجود بخار آب بالا می‌رود و گیاهانی قادر به تحمل این میزان رطوبت زیاد هستند که برای کاشت در چنین محیط‌هایی پرورش داده شده باشند. این گیاهان دارای برگ‌های ضخیم، پوشش موم‌دار یا لایه محافظ روی برگ هستند که از آنها در برابر رطوبت بیش از حد محافظت می‌شود. بسیاری از آنها در زیستگاه طبیعی خود در جنگل‌های بارانی یا مرداب‌ها رشد می‌کنند.

قابلیت پرورش در نور کم

تحمل نور کم، یکی دیگر از ویژگی‌های مهم گیاهان مناسب سرویس بهداشتی و حمام است. این مناطق، معمولاً دارای روشنایی محدود و نور طبیعی و کم هستند. بنابراین گیاهانی که بتوانند در شرایط کم نور زنده بمانند و رشد کنند، برای این محیط‌ها مناسب خواهند بود. اصولاً این گیاهان در سرزمین‌های جنگلی و زیر پوشش درختان در طبیعت رشد می‌کنند و با کمبود نور سازگار هستند. برگ‌های آنها کلروفیل کمتری دارد که به آنها امکان فتوسنتز در نور کم را می‌دهد. انتخاب گیاهان متناسب با میزان نور محیط بسیار مهم است تا گیاه بتواند به خوبی رشد کند.

عدم نیاز به نور مستقیم خورشید

نور مستقیم خورشید در سرویس بهداشتی وجود ندارد. گیاهانی همانند گیاهان مرطوب گلخانه‌ای و بعضی گیاهان آپارتمانی برای این مکان‌ها مناسب هستند .این فضاها معمولا فاقد پنجره و دسترسی به نور مستقیم خورشید می‌باشند.

گیاهان طبیعی برای سرویس بهداشتی

بهترین گیاهان برای حمام

مقاومت بالا در برابر شرایط بد تهویه

فضاهای سرویس بهداشتی و حمام اصولاً دارای گردش هوای محدود هستند و کیفیت تهویه پایینی هم دارند. این شرایط برای بسیاری از گیاهان مضر است، اما برای گیاهانی که مخصوص این محیط می‌باشند، گزینه مطلوبی به نظر می‌آید.

آبیاری نسبی و محدود

در فضای سرویس بهداشتی، رطوبت هوا بسیار بالاست. بنابراین گیاهان نیاز کمتری به آبیاری مکرر دارند. پس بهتر است از گیاهانی که نیاز آبی کمتری دارند مراقبت و یا نگهداری گردد. این دسته از گیاهان دارای برگ‌های ضخیم، ساقه‌های گوشتی و ریشه‌های قوی‌تر هستند که امکان ذخیره آب و مقاومت در برابر خشکی را دارند. آبیاری متعادل و کم آنها برای حمام و سرویس بهداشتی بسیار مناسب‌تر است.

معرفی گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

حال که با ویژگی‌های گیاهان مخصوص سرویس بهداشتی آشنا شدید، بهتر است با تعدادی از پر استفاده‌ترین و محبوب‌ترین آنها هم آشنا شوید.

گیاه آلوئه ورا

بسیاری از افراد آلوئه‌ورا را به عنوان گیاهی همیشگی و جاودان می‌شناسند. زیرا ماندگار بوده و دارای طول عمر بالا است. همچنین از بین بردن آن خیلی سخت خواهد بود. آلوئه‌ورا دارای ویتامین‌های معدنی و مواد مغذی بوده که حتی برای پاکسازی پوست هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه با قرارگیری در نزدیک پنجره حمام می‌تواند حس طراوت و تازگی را به فضا ببخشد. رطوبت موجود در حمام نیاز این گیاه را به آب برطرف می‌کند.

سانسوریا گیاه مخصوص سرویس بهداشتی

بسیاری از سرویس‌های بهداشتی دارای حداقل نور هستند. برای این گونه از سرویس‌های بهداشتی، سانسوریا بهترین گزینه است. چراکه این گیاه در برابر کم آبی و نور کم، مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. به طوری که حتی با نور لامپ و یا چراغ‌ها به آسانی به زندگی خود ادامه خواهد داد. سانسوریا دارای برگ‌هایی شبیه به شمشیر بوده که در بسیاری از اوقات حتی آن را به زبان مادر شوهر می‌شناسند. شما می‌توانید انواع آن را در گونه‌های ابلق، کراواتی و مهتابی بیابید.

بهترین گیاهان برای سرویس بهداشتی

بهترین گیاهان برای سرویس بهداشتی

گیاه پتوس از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

شاید شنیدن این موضوع که پتوس یک گیاه مناسب سرویس بهداشتی است کمی عجیب باشد، اما باید بگوییم که یکی از بهترین‌ها در این زمینه خواهد بود. پتوس دارای برگ‌های قلبی شکل و آویزان می‌باشد که زیبایی و طراوت را به فضای سرویس بهداشتی شما می‌بخشد. نکته جالب توجه آنکه پتوس به راحتی با هر شرایط آب و هوایی و یا فضایی سازگار می‌گردد. برای استفاده درست از این گیاه بهتر است آن را در ارتفاع قرار داده و برگ‌های آن را آویزان کنید.

گیاه بگونیا مناسب دستشویی

یکی دیگر از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی بگونیا یا گل عروس است. این گیاه به رطوبت بسیار بالایی نیاز داشته و همه رطوبت در فضای حمام برای آن تامین می‌گردد. به این نکته توجه داشته باشید که بگونیا نیاز به آب دادن زیاد نخواهد داشت. چرا که رطوبت زیاد موجب فاسد شدن آن می‌شود. این گیاه، دارای تنوع رنگی فراوان است از جمله: سبز تیره، کمرنگ، و یا حتی چند رنگ. شما می‌توانید یکی را متناسب با سلیقه خود انتخاب کنید.

گل کاکتوس

قاعدتاً همه ما برای یک بار هم که شده شاهد استفاده از کاکتوس‌ها در سرویس‌های بهداشتی بوده‌ایم. این گل دارای ویژگی‌های خاصی نظیر مقاومت به خشکی، نور کم، نیاز کم به مراقبت و زیبایی ظاهری است. هرچند که گیاهان کاکتوس به عنوان گیاهان مناسب برای سرویس بهداشتی معرفی شده‌اند، اما باید توجه داشت که هر کدام از گونه‌های آن یک نوع شرایط خاصی را می‌طلبند. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که محیط دستشویی باید دارای تهویه مناسب باشد.

زامیوفیلیا

زامیوفیلیا جزء آن دسته از گیاهانی است که به خوبی در مکان‌های کم نور رشد می‌کند و توانایی ماندن در مدت طولانی در مقابل بی ‌آبی را دارد. برگ‌های این گیاه جذاب و چرمی مانند هستند که یک فضای لوکس و لاکچری را به سرویس بهداشتی می‌بخشند. از همه مهمتر زاموفیلیا در تصفیه هوا، عالی عمل کرده، به گونه‌ای که آلاینده‌ها را به خود جذب کرده و اکسیژن تولید می‌کند. این ویژگی به بهبود کیفیت هوای سرویس بهداشتی کمک فراوانی خواهد کرد.

گیاه برلی سرویس بهداشتی

انواع گیاهان برای سرویس بهداشتی

گیاه دیفن باخیا از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

اگر سرویس بهداشتی شما بزرگ است، استفاده و نگهداری از گیاه دیفن باخیا بسیار سودمند است. این گیاه دارای برگ‌های بزرگ با طرح و نقش‌های زیبا می‌باشد که در شرایط مرطوب به خوبی رشد و نمو دارد. نکته قابل توجه آنکه گیاه دیفن باخیا حتی با نور یک لامپ هم می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

گیاه پاپیتال

پاپیتال جزء آن دسته از گیاهانی است که به محیط گرم نیاز داشته و در محیط سرد ممکن است دچار قارچ گردد. از همه مهم‌تر آنکه به هفته‌ای دو بار آبیاری نیازمند است، اما از آنجا که فضای سرویس بهداشتی و یا حمام دارای رطوبت کافی می‌باشد، این مدت زمان آبیاری کاسته می‌گردد.

سرخس بوستون

سرخس بوستون یکی از انتخاب‌های ایده‌آل برای نگهداری در سرویس بهداشتی است. چرا که این گیاه علاقه شدیدی به رطوبت فراوان دارد. با نگاه به برگ‌های سرسبز آن فضایی پر جنب و جوش را متصور خواهید شد. با قرار دادن سرخس بوستون در طاقچه حمام و دستشویی به صورت آویزان، یک محیطی دل انگیز را ایجاد نمایید.

گیاه اسپاتی‌فیلوم از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

گیاه اسپاتی‌فیلوم که به نام نیلوفر صلح هم معروف می‌باشد، به شدت عاشق رطوبت بوده و در حمام و دستشویی رشد خوبی خواهد داشت. گل‌های این گیاه سفید و ظریف هستند و برگ‌های براق و سبز تیره آن جذابیت چشمگیری را ایجاد می‌کنند. این گیاه نور غیر مستقیم را ترجیح داده و در مبارزه با آلاینده‌ها بسیار عالی عمل می‌کند. نگهداری اسپاتی فیلوم هم کار چندان دشواری نیست.

گیاهان مناسب حمام

بهترین گیاهان برای حمام و سرویس بهداشتی

ارکیده رنگارنگ

یکی دیگر از گل‌های لوکس و لاکچری برای نگهداری در سرویس‌های بهداشتی، گل ارکیده است این گل شامل صدها گونه بوده و شکوفه‌های آن تا چندین هفته مقاومت می‌کنند. تنوع رنگ ارکیده در دسته‌بندی قرمز، صورتی و ارغوانی بوده و بسته به نوع آن حتی به سفید هم شباهت دارد.

گیاه فیلودندرون

فیلودندرون از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی و حمام بوده که آن را حتی به گیاه عاشق رطوبت می‌شناسند. این گیاه دارای برگ‌های مقاوم و طولی شکل است که در صورت خشک شدن به سمت پایین هدایت می‌گردد. پس بهتر است همیشه آن را در شرایط مرطوب نگهداری کنید. اکثر فیلودندرون‌ها دارای برگ‌های سبز تیره هستند.

فیکوس بنجامین

اصولاً این گیاه را برای سرویس‌های بهداشتی و فضای کوچکتر پیشنهاد می‌دهند. همچنین زیبایی آن زبانزد خاص و عام است. با قرارگیری فیکوس بنجامین‌ها در سرویس‌های بهداشتی حال و هوای تازه‌ای را به محیط آن می‌بخشید. فقط باید مراقب باشید تا اختلاف دمایی اتفاق نیفتد. چرا که این گیاه به شدت به اختلاف دما حساس است. برگ‌های آن به رنگ سبز بوده و نیازمند خاک با زهکشی مناسب می‌باشد.

جمع‌بندی نهایی

در این مطلب با تعدادی از گل‌ها و گیاهان مناسب سرویس بهداشتی آشنا شدید. این گیاهان در برابر نور کم خورشید و رطوبت، مقاومت بالایی دارند. از آنجایی که سرویس بهداشتی محیطی مرطوب می‌باشد، بهتر است قبل از خرید گیاهان حتماً در مورد شرایط نگهداری آنها و مقاومتشان در برابر رطوبت تحقیق به عمل آورید تا گل‌ها دچار آسیب نشوند. در این زمینه کارشناسان نیکراه به شما کمک کرده تا بهترین گل را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *