گل و گیاه

معروف‌ترین گیاهان آپارتمانی معطر

گیاهان آپارتمانی معطر

معرفی انواع گیاهان آپارتمانی معطر موضوع اصلی نوشته امروز است.
خانه بهترین مأمن و پناهگاه افراد، در هر جای دنیا به شمار می‌آید و انسن‌ها همواره تلاش دارند که خانه خود را به بهترین و راحت‌ترین شکل ممکن بیارایند. حال، استفاده از گیاهان مختلف در این فضا مزایای فراوانی دارد. به فرض مثال استفاده از گیاهان معطر فضای خانه شما را عطرآگین می‌کند و در کنار آن به دکوراسیون منزل شما زیبایی می‌بخشد. گل‌ها تنها موجودات زنده‌ای هستند که با طراوت و سرزندگی به ما آرامش خواهند داد. نکته جالب توجه آنکه بسیاری از این گیاهان معطر، در گلدان و یا باغچه می‌توانند عطر فوق العاده‌ای را از خود تولید کنند. این گل‌های خوشبو فضایی شبیه باغ و بوستان برای خانه شما به ارمغان می‌آورند و روحیه شما را هم شادتر می‌کنند.

از طرف دیگر، یکی از مهمترین لذت‌هایی که افراد از خرید دسته گل اینترنتی در اصفهان می‌برند، چه خرید دسته گل لاکچری در اصفهان و چه خرید آنلاین دسته گل ارزیان در أصفهان باشد، بهرمندی از عطر خوش گل هاست. برای اینکه شما را بیشتر با گل و گیاهان معطر آشنا کنیم، این متن به معرفی معروف‌ترین گیاهان آپارتمانی خوشبو می‌پردازیم.

مهمترین ویژگی گیاهان آپارتمانی معطر

گل‌های معطر می‌توانند هوا را تازه و محیط را دلپذیرتر کنند. با این اوصاف برخی از ویژگی‌های مهم آنها عبارتند از:

  • معطر بودن: این خصیصه جزء مزایا و یا ویژگی ذاتی گیاهان معطر به شمار می‌آید. چرا که این دسته از گل‌ها، بوی بسیار خوش و گیرایی دارند و آرامشی را در فضای داخلی ایجاد می‌کنند.
  • نگهداری آسان: از ویژگی مهم گل‌های معطر آپارتمانی، نگهداری آسان آنهاست. این گل‌های زیبا و خوشبو آب کمی می‌خورند و در شرایط نوری متوسط، رشد مطلوبی دارند.
  • خواص درمانی فوق العاده: بسیاری از گل‌های معطر آپارتمانی علاوه بر زیبایی و عطر خوش، خواص درمانی دارند که می‌توانند بر سلامت جسم و روح تاثیر بگذارند. رایحه آنها ضد اضطراب و خواب آور است و اثرات ضد افسردگی و روانگردانی طبیعی را به همراه دارد.
  • کنترل آلودگی هوا: برخی از گل‌های معطر آپارتمانی، توانایی کنترل و پاکسازی آلودگی هوای داخل ساختمان را هم دارا هستند. این گیاهان با جذب تصفیه آلاینده‌های موجود در هوا، کیفیت هوای تنفسی را بهبود می‌بخشند.

معروف‌ترین گیاهان معطر آپارتمانی

همه ما انسان‌ها عاشق بوی خوش بوده و گل‌های تازه و معطر را دوست داریم، اما از بین آنها عده‌ای عطر بهتری داشته و جزء معروف‌ترین‌ها هستند که در ادامه مطلب به معرفی آنها می‌پردازیم.

انواع گیاهان معطر

شمعدانی

شمعدانی‌های خوش‌رنگ

بعضی از گل‌های شمعدانی هیچ گونه عطر خاصی نارند، در حالی که برخی دیگر از آنها بسیار خوشبو و معطر هستند. به طوری که فضا را پر از بوی خوب می‌کنند. زیبایی شمعدانی‌ها بیشتر به این است که مجموعه‌ای از گل‌ها با ساقه بلندتر، در میان برگ‌هایشان خود نمایی می‌کند. شمعدانی‌ها به خاطر عطر و بوی خوبی که دارند، در دسته گل‌های معطر همانند گل رز، مرکبات، نعنا، سیب، لیمو و پرتقال قرار می‌گیرند.

گل بگونیا

گل بگونیا یک رایحه سبک و شیرین داشته و جزء یکی از رویایی‌ترین گیاهان آپارتمانی معطر می‌باشد. این گل در فضاهای مرطوب و گرم رشد خوبی داشته و با شکوفه‌های صورتی چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. اگر شما هم به دنبال گلی شیک و زیبا و در عین حال معطر هستید، انتخاب گل بگونیا بهترین خواهد بود.

اسطخودوس

لوندر یا اسطخودوس تنها گیاهی زیبا و معطر نیست، بلکه این گیاه با عطر شیرین خود خواص درمانی دارد. تندی که در رایحه آن وجود دارد، باعث شده تا فضای هر اتاقی آکنده از بوی خوب باشد. اسطخودوس در محیط داخلی خانه رشد خوبی دارد. البته آن را در باغچه هم می‌کارند. این گیاه، جزء معروف‌ترین گیاهان آپارتمانی عطری به شمار می‌آید.

ارکید ازه لاکچری‌ترین گیاهان آپارتمانی معطر

ارکیده‌ها دارای رنگبندی و تنوع فراوانی هستند که یکی از لاکچری‌ترین آنها، گل ارکیده معطر است. اگر شما هم علاقه شدیدی به رایحه لیمو دارید، ارکیده سمبیدیوم که معروف به ارکیده قایقی است می‌تواند این عطر را در فضا پراکنده کند. برای اینکه عطر مورد نظر هر کدام از ارکیده‌ها را امتحان کنید، بهتر است به گلفروشی‌ها بروید و آنجا به شخصه یکی یکی آنها را بو کنید.

انواع گل معطر

گاردنیا

گاردنیا

گل گاردنیا، گیاهی محبوب و دوست داشتنی با گل‌های سفید است که رایحه‌ای بسی دلپذیر دارد. هرچند نگهداری این گیاه کمی سخت به نظر می‌رسد، اما جزء آن دسته از گیاهانی است که بسیار مورد توجه علاقمندان قرار می‌گیرد. این گیاه به نور غیر مستقیم و رطوبت فراوان نیاز دارد. اصولاً گاردنیا در تابستان گل داده و استشمام بوی خوش آن موجب پایین آمدن استرس می‌شود.

گل شیپور

گل شیپور یا گل بروگمانسیا به خاطر شکل نارنجی به شیپور فرشته معروف است. نکته جالب توجه اینکه در هنگام غروب آفتاب، عطر خوش این گل، شدت گرفته و همه را به مست خود می‌کشد. این گل، متعلق به مناطق گرم و خشک است، اما با کمی دقت و مراقبت در مناطق سرد هم می‌توان آن را نگهداری نمود.

گل فریزیا

فریزیا را جزء خوشبوترین گل‌های جهان و دنیا می‌شناسند که از ۱۴ گونه مختلف برخوردار است. این گل به قدری خوشبو است که آن را در صنایع عطرسازی به فراوانی مورد استفاده قرار می‌دهند. فریزیا اغلب در زمستان یا اوایل بهار گل می‌دهد و آن را می‌توان به عنوان گیاه خانگی نگهداری نمود. ارتفاع این گیاه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر بوده و طول ساقه آن حتی به ۱۵ تا ۳۲ سانتی‌متر هم خواهد رسید.

گل آفتاب پرست از انواع گیاهان آپارتمانی معطر

گل آفتاب پرست هم گل‌های زیبایی داشته و عطری خوشی در فضا پخش می‌کند. با این اوصاف حتماً آفتاب پرست را در لیست گل‌های معطر خود برای خرید قرار دهید. عطر خاص آن شبیه به طعم و یا عطر خوش وانیل است. اکثر این گل‌ها به رنگ بنفش بوده، اما امروزه رنگ‌های دیگری از آن هم یافت می‌گردد.

انواع گل عطردار

گل یاسمن

گل یاسمن

گل استفانوتیس یا گل یاسمن یک گیاه آپارتمانی است که به خاطر گل‌های سفید و رایحه خوش‌اش معروف گشته است. برگ‌های آن به صورت بیضی و به رنگ سبز روشن هستند که گل‌های آن اصولاً از اوایل زمستان تا اوایل بهار شکوفا می‌گردند. این گل بسیار معطر بوده و در رنگ‌های زرد، نارنجی، صورتی و سفید نمایان می‌شوند.

گیاه آکالیپتوس

اصولاً گیاه آکالیپتوس نیلی یک عطر نعنا گونه‌ای به فضای اتاق خواب شما می‌بخشد. این گیاه را به راحتی می‌توان در یک گلدان در تراس خانه هم پرورش داد و بعد از یک سال، شاهد یک درختچه بزرگ از آن بود. پس در هنگام انتخاب گیاهان آپارتمانی معطر حتما این گزینه را مد نظر داشته باشید..

گل مریم از دیگر گیاهان آپارتمانی معطر

گل مریم جزء گل‌های گرمسیری به شمار می‌آید که بسیار با طراوت و شاداب است. اصولاً آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌دهند و برای افرادی که به گل‌هایی با ساقه‌های بلند و عطر شیرین و دل‌انگیز احتیاج دارند، بسیار گزینه مناسبی خواهد بود.

گیاه رزماری

این گیاه دارای شاخ و برگ‌های سوزنی شکل است که به عنوان یک گیاه آپارتمانی معطر شناخته می‌شود. عطر و بوی این گیاه بر هیچکس پوشیده نیست و رایحه آن شبیه به رایحه مرکبات است که در کل، عطری دل انگیز دارد. گیاهان معطر با قرارگیری در معرض آفتاب می‌توانند به راحتی رشد و نمو پیدا کنند. از این نظر، گیاه رزماری هم استثنا نبوده و به نور کافی برای عطرسازی مناسب نیاز دارد.

انواع گیاهان عطری

موگه یا سوسن دره

گل موگه یا سوسن دره

گل برف یا گل موگه به مناطق سردسیر و معتدل نیمکره شمالی در آسیا و اروپا تعلق دارد. گل‌های آن به شکل زنگوله‌های بسیار ریز، سفید و یا صورتی رنگ هستند. این گل‌های زنگوله‌ای شکل، یک عطر خوش را در فضا پخش می‌کنند. ذکر این نکته لازم است که برای نگهداری گل موگه حتماً باید خاک آن مرطوب باشد و رشد بسیار آهسته‌ای داشته باشد. به همین خاطر آنها برای کاشت در باغچه‌ها هم گزینه مطلوبی هستند. از نظر ظاهری گل موگه یا سوسن دره دارای گل‌هایی است که شگفتی و هیجان را هدیه می‌دهند. رایحه شیرین آن شبیه به عطر یاسمن بوده و برترین عطرسازان دنیا از این گل بهره می‌برند. اگر شما هم می‌خواهید در تمام طول روز منزلتان معطر باقی بماند، سوسن دره را فراموش نکنید.

گل‌های شب بو از رایج‌ترین گیاهان آپارتمانی معطر

رایحه دل انگیز گل‌های شب بو بر هیچکس پوشیده نیست. این گل زیبا با عطر و خاص خود، کمی شبیه به عطر لیلیوم می‌باشد. عطر آن از بعد از ظهر به آرامی و به صورت ملایم شروع شده و تا پایان شب به خوبی در فضا ساطع می‌گردد. اگر در مناطق سردسیر ساکن هستید، این گل را در فصل تابستان بکارید و اگر در مناطق گرمسیر هستید، حتماً آن را در فصل زمستان داشته باشید.

گل پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله و یا همان یاس، گونه دیگری از گیاهان معطر آپارتمانی است که در میان افراد بسیار محبوب گشته است. این گیاه، اصولاً رونده بوده و در محیط‌های گرم به خوبی رشد می‌کند. ارتفاع آن حدوداً به ۱۲ متر هم خواهد رسید. گل‌های ظریف و زیبای آن عطر میوه‌ای شکل و شبیه به عسل و وانیل داشته که همیشه قابل استشمام هستند.

سخن پایانی

با زندگی در دنیایی که باغ و بوستان‌های رنگارنگ جای خود را به برج‌های غول آسا داده‌اند، دیگر کمتر می‌توان گل‌های خوشبو را استشمام کرد و یا آنها را در بر گرفت، اما اصلاً جای نگرانی نیست. چون با آوردن این گل‌ها در فضای خانه می‌توان کمی جان و روح خسته خود را التیام داد. برای خرید و تدارک یک فضای عطرآگین در منزل، با خرید گیاهان آپارتمانی معطر از گلفروشی آنلاین نیکراه می‌توانید این امر را تسهیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *