گل و گیاه

گل عروس و انواع مختلف آن

انواع گل عروس

بدون شک، انواع گل عروس  را می‌شناسید و تا به‌حال آنها را در دسته گل‌ها مختلف مشاهده کرده‌اید. نوشتار امروز درباره این گل ظریف و زیباست.
هر کدام از گل‌های موجود در طبیعت زیبایی ظاهری خاصی دارند که چشم هر بیننده را به خود خیره می‌کنند. در میان تمام آنها، گل عروس و یا گل ژیپسوفیلا جزء زیباترین‌هاست که در انواع مختلف یافت شده و کاربردهای متعددی دارد. این گل دارای گونه‌های مختلفی است که اصولاً در کنار دیگر گل‌ها برای تزئین انواع باکس گل، دسته گل، سبدهای گل و یا سایر گل آرایی‌ها برای ارسال گل آنلاین اصفهان به کار برده می‌شود. برای شناخت بیشتر گل عروس خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

گل عروس یا گل ژیپسوفیلا چه گلی است؟

گل عروس یا ژیپسوفیلا گیاهی یک ساله است که از خانواده آمارانتاسه چند ساله رشد می‌کند. این گل دارای شاخه‌های باریک و گلچه‌های سفید کوچکی است که به صورت خوشه منظم روی ساقه قرار گرفته‌اند. زیستگاه اصلی این گیاه در آفریقا، استرالیا، اوراسیا و غیره است و اصولاً به نام‌های دیگری همچنین گل نفس کودک و گل گچ دوست هم خوانده می‌شود. ساقه‌های این گیاه انشعابات بسیار فراوانی دارد که گل‌های کوچک و گلبرگ‌های ریزی روی آن قرار می‌گیرند. این گل در رنگ‌های سفید، صورتی، ارغوانی و یا قرمز هم دیده می‌شود و در تمام طول سال در دسترس بوده و کاربرد فراوانی دارد. بعلاوه، این گل، قیمت مناسبی نیز دارد و به همین دلیل، می‌تواند در کنار چند شاخه از گل‌های خوش قیمت دیگر برای سفارش باکس گل ارزان در اصفهان گزینه مناسبی.باشد.

ویژگی‌های انواع گل عروس

ویژگی‌های مهم گل عروس یا ژیپسوفیلا عبارتند از:

 • گلچه‌های کوچک و ریز آن به رنگ سفید است که به صورت خوشه‌ای منظم روی ساقه قرار می‌گیرند.
 • ساقه‌های باریک، انعطاف پذیر و بلند با ارتفاع 60 سانتی متر تا 1.2 متر دارد.
 • برگ‌های کوچک، باریک و متناوب آن روی ساقه قرار می‌گیرند.
 • اگرچه رنگ اصلی گل عروس، سفید است، اما انواع پرورش یافته آن در رنگ‌های صورتی و قرمز نیز یافت می‌شوند.
 • این گیاه می‌تواند یک ساله یا چند ساله باشد. انواع یک ساله برای پرورش در باغچه مناسب هستند.
 • گل عروس، به دلیل زیبایی و ظرافتش، به فراوانی، برای تزیین گلدان‌ها و دسته گل‌ها استفاده می‌شود.
 • انواع چند ساله این گیاه نیازمند آب و هوای گرمسیری هستند، اما انواع یک ساله سازگاری بیشتری دارند.
نماد گل عروس

نماد گل عروس

انواع گل عروس و نمادهای مختلف آن

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم، گل عروس دارای ۳۵ گونه مختلف است که می‌توان حتی آن را به صورت طبیعی در خانه هم پرورش داد. از آنجا که رنگ بندی این گل متفاوت است، هر کدام از آنها دارای نماد و معنای مختلفی هستند. این امر موجب شده تا کاربرد آنها متفاوت باشد. در ادامه مطلب به نماد هر کدام در رابطه با رنگ و انواع اشاره می‌کنیم.

گل عروس سفید

این گل دارای گلبرگ‌های سفید است که نمادی از صداقت، پاکی، لطافت معنویت و معصومیت را به نمایش می‌گذارد. در میان گل‌های عروس، گل عروس به رنگ سفید بسیار محبوب است و اصولاً مورد توجه طراحان دسته گل، باکس و سبد گل قرار می‌گیرد.

رنگ آبی

قطعاً اگر گل عروس به رنگ آبی را از نزدیک دیده باشید، متوجه شکوه و زیبایی آن می‌شوید. این گیاه دارای رنگ آبی آسمانی است که انتخابی فوق العاده برای هدیه دادن به خانواده‌هایی است که تازه دارای فرزند پسر شده‌اند. عروس آبی نماد اصلی صداقت و راستی می‌باشد.

گل بنفش

گل عروس به رنگ بنفش نشانی از اصالت و شرافت بوده که اصولاً افراد برای تشکر از انسان‌های اصیل آنها را مورد استفاده قرار می‌دهند.

رنگ های گل عروس

رنگ های مختلف گل عروس

گل عروس به رنگ صورتی

اصولاً گل عروس صورتی را به عنوان هدیه و یا تزیین، در میان دیگر گل‌ها مورد استفاده قرار می‌دهند. این نوع گل، برای هدیه به پدر و مادرهایی که تازه فرزندی برای آنها متولد شده، به خصوص فرزند دختر، هدیه مناسبی است. گل عروس صورتی نمادی از صداقت، پاکی، عشق، نجابت، معصومیت و ظرافت می‌باشد.

رنگ نارنجی

گل عروس به رنگ نارنجی نشان از انرژی مثبت، شادی و لذت بی‌دلیل بوده که بسیار رنگ تماشایی و زیبایی دارد. این گیاه گزینه مناسبی برای هدیه دادن به دیگران به خصوص افراد مورد علاقه‌تان است.

انواع گل عروس قرمز رنگ

گل عروس به رنگ قرمز تنها یک معنا و نماد را می‌رساند و آن هم عشق و علاقه است. اگر شما تصمیم دارید به معشوق خود گل هدیه دهید، گل عروس قرمز می‌تواند بهترین گزینه باشد. زیرا به راحتی نظر سخت پسندان را هم جلب خواهد کرد.

گل زرد

این گل گزینه بسیار خوبی برای هدیه دادن به شمار آمده چراکه نماد شادی و دوست داشتن بوده و بسیاری افراد را به سوی خود جذب می‌کند.

موارد استفاده از انواع گل عروس

گل ژیپسوفیلا یا گل عروس دارای کاربردهای متنوعی در گل آرایی و صنعت گل و گیاه است. از جمله مهمترین آن عبارتند از:

 • آرایش‌های گلدانی: گلچه‌های ریز و زیبای ژیپسوفیلا اغلب به عنوان گل پر کننده و تزئینی در گلدان‌های حاوی گل‌های اصلی دیگر استفاده قرار می‌گیرند.
 • دسته گل‌های عروسی و جشن: به دلیل ظرافت و زیبایی خاص، این گل برای دسته گل‌های عروسی، جشن‌ها و مراسم‌های ویژه محبوب است.
 • تزئینات میز و فضای داخلی: خوشه‎های ژیپسوفیلا برای تزئین میزها، گلدان‌ها و فضاهای داخلی ساختمان ها استفاده می‌شوند.
 • گل خشک: گلچه‌های ژیپسوفیلا به راحتی خشک می‌شوند و می‌توانند برای دسته گل‌های خشک و آرایش‌های دکوری مورد استفاده قرار گیرند.
 • صنعت عطر و ادکلن: از عصاره و اسانس گل ژیپسوفیلا در تولید برخی عطرها و ادکلن‌ها استفاده می‌شود.
 • مصارف دارویی: در برخی مناطق از این گیاه برای درمان برخی بیماری‌ها مانند ناراحتی‌های گوارشی استفاده می‌گردد.
 • گل آرایی در سبک‌های خشک: به دلیل ظاهر ظریف و پرزدار، ژیپسوفیلا انتخاب مناسبی برای گل آرایی در سبک‌های خشک یا مینیمالیستی است.
 • پوشش و تزیین دیوارها: بوته‌های گل ژپسوفیلیا را می‌توان در تزیین آلاچیق‌ها، پنجره‌ها و تزیین دیواره‌ها به کار برد. اصولاً در نقاط صخره و باغ‌های سنگی هم این بوته‌های گل کاربرد دارند. گل ژیپسوفیلا با توجه به زیبایی منحصربه‌فرد و ساقه‌های انعطاف پذیر، کاربردهای فراوانی در صنعت گل و گیاه دارد.
نگهداری از گل عروس

نگهداری از گل عروس

نحوه نگهداری از انواع گل عروس

گل عروس جزء آن دسته از گل‌هایی است که نیاز به نگهداری و مراقبت فراوانی نداشته و در کل، یک گیاه مقاوم به شمار می‌آید که حشره و یا بیماری خاص نمی‌تواند زیاد بر آن غلبه کند. اما با این اوصاف، باز هم برای پرورش آن باید شرایط زیر را مد نظر قرار داد.

 • نورگیری مناسب: گل عروس اصولاً در مناطقی با آفتاب و یا خشک رشد بهتری دارد و بهتر است در پنجره‌های رو به جنوب نگهداری گردد.
 • خاک‌ غنی: گل زینتی عروس در خاک شنی، ماسه‌ای و یا لومی رشد فوق العاده‌ای دارد. چراکه این خاک‌ها بسیار غنی بوده و مواد مغذی را به گل می‌رسانند. گل نفس کودک یا همان ژیپسوفیلیا نیازی به خاک غنی نداشته اما در این خاک رشد مطلوبی خواهد داشت.
 • دمای معتدل: انواع گل عروس، محیط خشک را بیشتر می‌پسندد. بنابراین محیط‌های دارای سرما، باران زیاد و محیط‌هایی با رطوبت فراوان را دوست ندارد و دوام آنچنانی نمی‌آورد.
 • آبیاری مناسب:  این گل، به آبدهی زیادی نیاز نداشته و بهتر است که کمی خاک آن خشک گردد. همچنین زهکشی بسیار مناسبی داشته باشد. زیرا این گل رطوبت را نمی‌پسندد و در محیط خشک بهتر تنفس می‌کند.

جمع بندی نهایی

انواع گل عروس جزء آن دسته گل‌هایی است که زیبایی، طراوت و نشاط را به ارمغان می‌آورد. با خرید این گل می‌توانید زیبایی را به خود و عزیزانتان هدیه دهید. در این مقاله از نیکراه تلاش کردیم به معرفی این گل و کاربردهای آن بپردازیم. اگر باز هم اطلاعات بیشتری در مورد این گل نیاز دارید و یا اینکه تمایل به خرید آن به تنهایی یا در ترکیب با سایر گل‌ها دارید، بهتر است به بخش گل‌فروشی مجموعه نیکراه سری بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *