گل و گیاه

گل لیلیوم و انواع مفاهیم آن را بشناسید

انواع گل لیلیوم

گل‌ها بسیار زیبا بوده و با روییدنشان در باغ و باغچه، زیبایی مکان را تکمیل خواهند کرد. از گل‌ها در مراسم‌های مختلف می‌توان استفاده کرد و با هدیه دادن آنها به اطرافیان، محبت و احترام خود را به آنها نشان داد. انواع گل لیلیوم از آن دسته گل‌هایی است که زیبایی خاصی دارد و اگر در دسته گل یا سبد گل قرار گیرد و یا در هنگام خرید تاج گل در اصفهان در گل‌آرایی آن به کار رود، کنار گل‌های دیگر، زیبایی زیادی را به آنها می‌بخشد. این گل را می‌توان در دیزاین خانه هم استفاده کرد. با خرید گلدانی از این گل زیبا، آن را در داخل خانه نگه دارید. این گل با رنگبندی زیبایی که دارد با دکوراسیون خانه به راحتی هماهنگ می‌شود. اگر مایل هستید تا از لیلیوم در خانه خود استفاده نمایید، پیشنهاد ما به شما این است که این مطلب را از دست ندهید تا با انواع گونه‌های این گیاه زیبا آشنا شوید.

معنای لغوی گل لیلیوم

واژه لیلیوم از کلمه انگلیسی lilie, از  لاتین lilium و از یونانی leirion گرفته شده است. کلمه سوسن که نام دیگر این گل است، از کلمه عبری shoshsnnah  گرفته شده، که هم اکنون یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین نام‌های دخترانه به حساب می‌آید.

تاریخچه لیلیوم

نزدیک به ۵۰۰۰ سال از کاشت انواع گل لیلیوم می‌گذرد و زیبایی این گل غیرقابل انکار می‌باشد. لیلیوم، گلی است با گستردگی فراوان، که بیشتر در منطقه معتدل شمالی با تنوع بیش از صد گونه وجود دارد. گل‌های هیبریدی آن تنوع بیشتری دارند. لیلیوم‌ها از پیاز نسبتاً بزرگی برخوردار هستند. پیاز این گیاه دارای فلس‌های زیادی است و غلاف ندارد. ساقه آن، برگ دارد و در یک خوشه انتهایی دارای گل‌های بسیاری است.

ویژگی‌های لیلیوم

گل‌های لیلیوم یکی از گل‌های زیبا هستند که تقریبا در تمام گلفروشی‌ها از جمله در گل فروشی ارزان اصفهان همیشه تعدادی از آنها پیدا می‌شود. این گل‌ها که از نظر جنس، ۸۰ نوع متفاوت دارند. آنها به صورت گسترده در بخش‌های معتدل نیم‌کره شمالی پراکنده شده‌اند. بجز این مورد، انواع گل لیلیوم دارای ویژگی‌های بسیاری است که در ادامه به صورت مختصر به آنها اشاره می‌کنیم.

ویژگی های گل لیلیوم

ویژگی‌های لیلیوم

ارتفاع مناسب

این گل در ارتفاع ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر از ساقه بلند، نازک و برگ دار است. برگ‌ها کوتاه و راست بوده و در طول ساقه قرار می‌گیرند. برجستگی‌هایی زیر برگ دیده شده و لبه برگ‌ها پرز دار است.

جنس لیلیوم

لیلیوم ۸۰ گونه دارد، که به طور وسیع در مناطق معتدل نیم‌کره شمالی گسترش دارد، اما در ایران فقط یک گونه از آن موجود است. بسیاری از گونه‌های لیلیوم چینی و ژاپنی آن از گیاهان معمول در باغ‌ها هستند.

داشتن گل‌های درشت و منفرد

این گل یک خوشه انتهایی دارد که حداکثر ۱۵ گل می‌دهد.

رنگ خاص و منحصر به فرد

لیلیوم رنگ سفید متمایل به زرد دارد. دمگل آن ۱۳ سانتی‌متر است و جام آن ۶ قسمتی است. قطعات گل پوش آزاد با شیارهای نوشتگاهی دراز در قاعده آن‌ها قرار دارد. اندام شهد ساز در گل، سبز رنگ و عطردار است.

انواع گل لیلیوم

گل لیلیوم را به خاطر ویژگی‌های خوب، خاص و رنگبندی فوق العاده‌ای که دارد، در انواع مختلف کشت می‌کنند و اکنون در جهان به فروش می‌رسد. این گل به سبب زیبایی ظاهری که دارد یکی از بهترین گل‌ها برای مناسبت‌های مختلف از جمله گل مناسب برای تولد نوزاد و یا مراسم خواستگاری است. تعدادی از مهمترین انواع گل لیلیوم را در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم.

لیلیوم آسیاتک

لیلیوم‎‌های آسیاتک یا همان هیبریدهای آسیایی از اولین نوع لیلیوم هستند که از چندین گونه مختلف لیلیوم تشکیل شده‌اند. به‌طوری که آنها سه تا شش گل در هر ساقه دارند. این گل طیف و گونه‌های مختلفی از سفید خیلی روشن تا قرمز خیلی تیره دارد و جزء محبوب‌ترین گل‌های لیلیوم است. نمونه‌هایی از این گل، اکنون در جهان کشف شده، که روی گلبرگ‌هایش لکه‌های نگین گونه دارد. لکه‌هایی که انگار شبنم روی گل بوده و به زودی بخار خواهد شد، ولی به صورت لکه حک شده بر روی خود گلبرگ است. ارتفاع این گل، از خانواده لیلیوم ۷۵ سانتی‌متر می‌باشد. شکل ظاهری این گل، به شکل سر خمیده، رو به پایین و حالت آویزان دارد. بهتر است بدانید این گل  به سرعت و فوراً در زیر خاک رشد می‌کند و فصل گلدهی آن، فصل تابستان است.

انواع گل لیلیوم

انواع لیلیوم

انواع گل لیلیوم اورینتال

لیلیوم یا سوسن اورینتال، جزء خوشبوترین گونه‌ها در بین لیلیوم‌ها است. عطری که از آنها تولید می‌شود، به خصوص در زمان عصر و شب، بسیار دل انگیز است. اورینتال‌ها دارای برگ‌های بزرگ‌تری نسبت به گونه‌های دیگر هستند. در زمان باز شدن غنچه‌ها این گل، گرد افشانی زیادی دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر از گل لیلیوم اورینتال در خانه نگهداری می‌کنید، هنگام باز شدن گیاه مواظب لوازم خانه و عدم رنگ شدگی آن‌ها از گرده افشانی گیاه باشید. اندازه گل اورینتال در برخی مواقع به اندازه یک بشقاب غذاخوری می‌رسد. گل لیلیوم اورینتال دارای رنگ‌هایی مثل بنفش، قرمز، زرد، صورتی و سفید است. لازم به ذکر است که اورینتال بیشترین طرفداران را در کشت گلخانه‌ای لیلیوم دارد.

نوع ترومپت

نام دیگر این گونه از لیلیوم، نیلوفر آبی است که گل‌های تولیدی از آن بسیار ماندگار و معطر هستند. گلبرگ‌های این گونه از انواع گل سوسن، فاقد لکه بر روی گلبرگ بوده و برگ‌های آن به صورت پهن است. برخی از واریته‌های ترومپت، دارای بیش از ۱۰ غنچه بر روی ساقه هستند. پیاز لیلیوم ترومپت به لحاظ اندازه، برابر با نو اورینتال لیلیوم است. این گل از خانواده لیلیوم طیف رنگی مختلف را پوشش می‌دهد. این طیف‌های رنگ از رنگ سفید خیلی روشن تا ارغوانی هستند. ارتفاع این گیاه بعد از رشدِ خوب و مناسب به دو و نیم متر هم می‌تواند برسد. پس برای کشت این گیاه باید محلی بی سقف را انتخاب کرد و یا مکانی را گزینش کرد که سقف بسیار بلندی داشته باشد.

لیلیوم اورینپت

در میان انواع گونه‌های لیلیوم، گونه اورینپت یکی از بهترین‌ها است که در فصل تابستان رشد می‌کند. گونه اورینپت از لیلیوم‌های اورینتال و ترومپت تشکیل شده، که غنچه آن قبل از باز شدن، شکل کم عمق دارد. گل‌های تولیدی از اینگونه، گاهی اوقات به اندازه ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می‌رسد. این گل در طیف وسیعی از رنگ‌ها همانند زرد، سفید، قرمز و نارنجی وجود دارد. گل‌های بیرونی این گونه از انواع گل لیلیوم بسیار معطر بوده و به لحاظ ارتفاع بلند هستند. به طوری که در برخی از واریته‌ها ارتفاعی تا ۳ متر نیز مشاهده شده است.

خرید گل لیلیوم

انواع سوسن یا لیلیوم سفید

انواع گل لیلیوم  longiflorum

شکل ظاهری این گل همانند یک شیپور بلند و زیبا است که در گلفروشی‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گل از خانواده گل‌های لیلیوم با نام سوسنِ عید پاک شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گل به دو رنگ سفید روشن و زرد روشن هم وجود دارد. عطر این گل، بسیار خوشایند و مطبوع است و در صنایع تولید عطر و ادکلن مورد استفاده قرار می‌گیر.د بیشتر گل‌های لیلیوم دارای عطر خوب  و خوشبو هستند.

لیلیوم LA هیبرید

این گونه از انواع گل لیلیوم به لحاظ ژنتیکی از گونه‌های آسیاتک و لیلیوم‌های عید پاک نشات گرفته به طوری که گل‌های تولیدی از آن از آسیاتک‌ها بزرگتر بوده و به لحاظ طیف رنگی،بسیار گسترده هستند. گونه‌های LA هیبرید، گل‌های برش خورده‌ای را تولید می‌کنند که در زمان باز شدن، عطر و بوی خاصی ندارند. این گونه به دلیل تولید غنچه‌های بزرگ و ارتفاع بلند، برای زیباسازی‌های فضای باز استفاده می‌شوند.

لیلیوم کانادایی

این نوع گل از خانواده لیلیوم‌ها، گلبرگ‌های زیبای سفیدِ معطر و خوشبویی دارد. استفاده و کاشتن گل در محیط خانه به معطر کردن منزل و لذت بخش کردن خانه کمک می‌کند. برای کاشت این گل، حتماً نیاز نیست خاک را عمیق بکنید، بلکه کندن خاک به ارتفاع پیاز گل، کافی است. قدرت تحمل کمبود نور در این نوع از لیلیوم بالا بوده و برای کاشت در نقاط مرطوب بسیار مناسب است. کسانی که معطر بودن محیط زندگی برایشان اهمیت دارد، بهتر است از این گل در محیط اطرافشان استفاده کنند.

انواع گل لیلیوم چلچراغ یا مارتاگون

لیلیوم چلچراغ از انواع گل سوسن در جهان است که به سوسن‌های مارتاگون معروف هستند. به طوری که هر ساقه تعداد زیادی از غنچه را تولید می‌نماید. گلبرگ‌های لیلیوم مارتاگون همانند پروانه‌های ریز و درشت انتهای ساقه گل آویزان هستند. گلبرگ‌های آنها دارای طیف وسیعی از رنگ همانند سفید، نارنجی، قرمز و صورتی بوده که دارای ارتفاع بسیار بلند نسبت به دیگر گونه‌ها می‌باشند. این گل، ساقه‌های بلندی دارد. پیازهای این گونه، ترجیحشان بر آن است که سال‌ها در یک مکان خاص بمانند و تا حد امکان جابجا نشوند. سر گل‌های این نوع از لیلیوم به سمت پایین کشیده می‌شود، اما گل برگ‌های آن به سمت عقب خمیده شده‌اند. در نهایت باید گفت اکثر گل‌های تولیدی از این نوع لیلیوم، دارای عطر و بوی خاصی هستند. به همین دلیل بسیاری از گردشگران در ایران و در فصل تابستان از آنها بازدید می‌کنند.

مفهوم گل لیلیوم

لیلیوم مارتاگون یا سوسن چلچراغ

مفهوم و نماد انواع گل لیلیوم

هر نوع و رنگ لیلیوم نماد خاصی دارد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

نماد لیلیوم سفید

در میان لیلیوم‌ها، گل لیلیوم سفید یکی از پر طرفدارترین‌ها است. این رنگ گل، نمادی از بی گناهی، پاکی و معصومیت می‌باشد. لیلیوم سفید به راحتی با فضای منزل شما هماهنگ شده و چهره خاص به منزلتان می‌دهد. عطر دلنشین لیلیوم، روح فضا را تغییر داده و فضای شادی برای شما ایجاد می‌کند. از طرف دیگر، لیلیوم سفید نمادی از فروتنی، پاکی و نجابت است.

نماد لیلیوم زرد

لیلیوم زرد، برخلاف لیلیوم سفید، نماد شادی، سلامت و رضایت می‌باشد. استفاده و به کارگیری این گل با دیگر گل‌های زینتی، هدیه شما را به یک هدیه خاص تبدیل می‌نماید.

نماد انواع گل لیلیوم نارنجی

به طور کلی معنا و مفهوم نماد لیلیوم نارنجی، شوق، اشتیاق و افتخار است. رنگ نارنجی لیلیوم بسیار پر انرژی و جذاب می‌باشد. ترکیب آن برای دیزاین انواع دسته گل و سبد گل، خاص به حساب می‌آید. با ترکیب گل لیلیوم نارنجی با لیلیوم زرد و سفید، تم پاییز گونه ایجاد می‌شود.

نماد لیلیوم صورتی

لیلیوم صورتی هم نمادی از تحسین، دلسوزی، عشق، همدردی و درک کردن است. هنگامی که دوست دارید به مادر و خواهر خود ابراز علاقه و قدردانی کنید، بهتر است در سبد گل خود از لیلیوم صورتی بهره ببرید.

نماد لیلیوم بنفش

لیلیوم بنفش یکی از مناسب‌ترین گل‌ها برای هدیه دادن به شخصی خاص است که شما او را تحسین می‌کنید. این رنگ از لیلیوم نمادی از موفقیت، غرور، تحسین و عزت نفس می‌باشد. به طور کلی لیلیوم‌های بنفش گل‌های کمیاب و منحصر به فردی به شمار می‌روند و کمتر کسی از این گل در سبدهای خود استفاده می‌کند.

باکس گل لیلیوم بهترین هدیه برای مناسبت‌های مختلف

به طور کلی در این مقاله از نیکراه شما را با انواع گل لیلیوم که بیشتر با نام گل سوسن شناخته می‌شود، آشنا کردیم. همانگونه که مشاهده کردید، گل لیلیوم با گونه‌ها و رنگبندی‌های مختلف، یکی از زیباترین و بهترین گل‌ها برای نگهداری در منزل و همچنین هدیه دادن به دیگران است. هر رنگ این گل، معنا و مفهوم خود را دارد که می‌توانیم مطابق با رنگ و نماد خاصش، آن را به دوست یا عزیزی هدیه دهیم. بعلاوه، می‌توان این گل را در انواع مختلف محصولات گل از جمله انواع باکس گل، سبد گل و دسته گل در ترکیب با سایر گل‌ها قرار داده و برای مناسبت‌های مختلف مورد استفاده قرار دهیم. حتی می‌توان از انواع لیلیوم سفید در هنگام خرید تاج گل ترحیم در اصفهان، استفاده کرد.
یک گل فروشی اینترنتی در اصفهان که محصولات بسیار زیبایی را با استفاده از این گل دیزاین کرده و به با قیمت استثنایی به فروش می‌رساند، گل فروشی نیک‌راه است. با مراجعه به سایت این مجموعه می‌توانید، از قیمت باکس گل در اصفهان، قیمت دسته گل اصفهان و به‌طور کلی، قیمت گل در اصفهان، اطلاع یافته و محصولات مورد نظر خود را برای مناسبت‌های مختلف، به‌صورت اینترنتی از این سایت سفارش داده و در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین کیفیت، درب منزل خود تحویل بگیرید. با سفارش آنلاین گل در اصفهان، در وقت و هزینه خود تا حد زیادی صرفه جویی خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *