گل و گیاه

گل رز، تاریخچه، مفهوم و انواع آن

انواع گل رز

انسان‌ها از همان گذشته دور، علاقه فراوانی به گل رز داشتند. این گل جزء بهترین و محبوب‌ترین انواع گل به حساب می‌آید. اوایل این گل را به عنوان دارو استفاده می‌کردند. ولی کم کم محبوبیت آن در میان مردم خیلی بیشتر شد، به طوری‌که به کشت و تولید آن پرداختند. رز یکی از پرطرفدارترین خانواده گل است، که هر کدام از آنها خود انواع مختلفی دارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تاریخچه و مفهوم انواع گل رز را برای شما شرح دهیم. زیرا تقریبا هیچ دسته گلی را نمی‌توان یافت که در ان از گل رز استفاده نشده باشد و گل رز یکی از اجزای حدا نشدنی انواع دسته گل اینترنتی اصفهان، باکس گل، تاج گل و غیره است. پس برای شناخت بیشتر این گل زیبا با ما همراه باشید.

معرفی گل رز زیباترین گل دنیا

گل رز در زبان فارسی تاجیکستان، گل صد برگ از تیره گل سرخ است، که نزدیک به ۱۵۰ گونه از آن در جهان وجود دارد و هر ساله صدها نوع به این مجموعه اضافه می‌گردد. وقتی از گل‌ها سخن می‌گوییم،  اولین گلی که به ذهنمان خطور می‌کند، گل رز است. rose واژه‌ای فرانسوی و لاتین است. این گل عمدتا بومی مناطقِ معتدل نیم‌کره شمالی است و در بیشتر بخش‌های خاورمیانه، اروپا و روسیه به وفور یافت می‌گردد.

 تاریخچه گل رز

انواع گل رز نسبت به دیگر گل‌ها تاریخچه‌ای بسی طولانی دارد. فسیل‌هایی که در اروپا و آسیا یافت شده، نشان داده که گل‌های رز، قدمتی ۳۵ میلیون ساله دارند. از آغاز تاریخ، گل‌های سرخ، بیش از دیگر گل‌ها در قلب بشر جای گرفته‌اند. در چین هم رزهایی با قدمت ۵ هزار ساله کشت شده بودند. در سال ۱۰۷ میلادی، تاجی از گل‌های رز در مقبره‌ای یافت شد که نشان دهنده قدیمی بودن نوع رز است که امروزه هم موجود می‌باشد. رزهای طبیعی به رنگ‌های سفید و صورتی وجود داشتند، اما در کشور چین رزهایی با رنگ زرد هم موجود بود. در ادامه تاریخچه این گل را در هر کشور مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تاریخچه انواع گل رز در روم

در میان رومی‌ها گل‌های رز به قدری محبوبیت داشت که مردم تمایل داشتند به جای استفاده از محصولات غذایی، گل‌های رز را پرورش دهند. رومی‌ها از گلبرگ‌های رز برای امور پزشکی و مهمانی‌ها بهره می‌بردند. حتی کف تالارها را با گلبرگ‌های رز پر می‌کردند و آنها بر این باور بودند، که این گلبرگ‌ها موجب باروری خواهند شد. آنها در ابتدا این گل را از مصر آوردند و بعد از مدت‌ها خودشان گلخانه‌هایی درست کردند، تا گل‌های رز را در اختیار داشته باشند.

تاریخچه انواع گل رز

تاریخچه گل رز

گل رز و یونانیان

در یونان باستان هم که به سرزمین افسانه‌ها شهرت دارد، گل رز بسیار محبوب بود. به طوری که یونانی‌ها حتی یک جزیره به نام رز در نزد خود نامگذاری نموده بودند.

قدمت رز در چین

چینی‌ها چیزی حدود هزاران سال انواع گل رز را پرورش می‌دادند، اما چیزی که می‌دانیم این است که در حیاط امپراطوری‌ها، رزهای گوناگونی پرورش داده می‌شد که نشان از پرورش این گل و انواع آن در میان چینی‌ها است.

قدمت این گل در اروپا

قدمت و تاریخچه گل رز در اروپا کمی متفاوت از دیگر کشورها می‌باشد. در قرن ۱۵ میلادی در انگلستان دو سلسله برای رسیدن به سلطنت با هم می‌جنگیدند، که نماد یکی از آنها رز سفید و نماد دیگری گل قرمز بود. در قرن ۱۷ میلادی گل‌های رز به قدری در میان اروپاییان محبوب بود، که گاهی به عنوان پول آن را مبادله می‌کردند. حتی کشیش‌های انگلیسی هم باغچه‌های عبادتگاه‌ها را از گل‌های رز قرمز پر می‌کردند.

انواع گل رز

گل‌های رز یک درختچه گلدارِ محبوب هستند، که در باغ‌های خانگی هم کاشته می‌شوند. در ادامه به انواع آن اشاره می‌کنیم.

گل رز وحشی

اولین گل رز، با نام رز وحشی شناخته می‌شود. این نوع گل از قدیمی‌ترین نوع و گونه رز در جهان است. رزهای وحشی گل‌هایی هستند که قبل از سال ۱۸۶۷ وجود داشته‌اند. انواع گل‌های رز عطری تا حدی محصولات همین نوع گل هستند.

رز دو نژادی

این گل که حتی با نام رز استاندارد هم شناخته می‌شود، در هر شاخه، گل دارد و هر گل به بلندی 1 الی 6 سانتی متر است. این گونه از رز زمان زیادی برای گل دادن نیاز دارد، به طوری که چرخه خیلی طولانی خواهد داشت.

انواع گل رز دورگه چای

گل دورگه چای را می‌توان محبوب‌ترین و گرانبهاترین گل‌های رز به حساب آورد. این نوع گل به خاطر شکوفه‌های بزرگ و تزیین شده خود معروف است. در حال حاضر هزاران گل رز ترکیبی چای وجود دارد، که پرورش یافته از گل‌های رز وحشی هستند.

انواع گل رز

انواع مختلف گل رز

گل رز واسطه

گل‌های رز واسطه‌ای، از گل‌های رز استاندارد خیلی کوچک‌تر هستند و تاج گل‌هایشان معمولاً صاف است. سایز ساقه‌های این رزها حداکثر به ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌‎متر می‌رسد، و انواع آن شامل رز صورتی، عروس، رز فیسکو، رز کاردنیال و رز نقره‌ای براق است.

گل رز اسپری

این نوع رز در مقایسه با دیگر رزها در هر شاخه سه یا شش گل کوچک دارد که اندازه آنها چیزی حدود 5/1 تا ۲ سانتی متر خواهد بود.  این گل‌ها بر روی ساقه‌هایی در اندازه بین ۲۰ تا ۶۰ سانتی‌متر رشد خواهند کرد، ولی گونه‌هایی با ساقه‌های بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر بیشتر کشت و یافت می‌گردند. این نوع از رزها سریعترین چرخه تولید را دارند و خیلی زود به گل می‌نشینند.

رز فلوریبوندا

در کنار انواع گل رز عطریِ دیگر نظیر گل رز چای ترکیبی و گل‌های بزرگ، رز نیز محبوب‌ترین گل رز در دنیا است. گل رز فلوریبوندا گل‌های خود را به صورت دسته‌ای باز می‌کند. مهمترین ویژگی این گل آن است، که شکوفه‌های آن بر عکس رزهای چای ترکیبی که در دوره‌های ۶ تا ۷ هفته باز می‌شوند، به طور مداوم باز می‌گردند. این گل برای محیط‌های مختلف بسیار مناسب می‌باشد.

نوع مینیاتوری

از دیگر انواع گل رز ، گل رز مینیاتوری است. این نوع گل شبیه به گل رزِ گلد فیلا و گل رز چای ترکیبی است. با این تفاوت که کمی کوتاه‌تر و فشرده‌تر از آنها است. این نوع گل معمولاً بیش از ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر رشد نمی‌کند. آن را در دسته انواع گل رز عطری قرار می‌دهند و به خاطر زیبایی که دارد، طرفداران بسیار زیادی را به خود جلب می‌کند.

رز بوته‌ای

این نوع گل مقاومت بسیار خوبی در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی دارد. به خصوص در مناطق سرد به راحتی رشد می‌‎کند. از مهمترین ویژگی گل‌های رز بوته‌ای، رشد خوشه‌ای گل‌ها و رایحه و عطر دلپذیر آنها است. این نوع گل رشد پراکنده‌ای دارد. شما می‌توانید با کمترین هزینه و با کمترین نگهداری، این رز بوته‌ای را برای خود تهیه نمایید.

نوع پلی آندا

گل رز پلی آندا شبیه رز فلوریبوندا است. البته از نظر حجم و شکوفه، گل پلی آندا کوتاه‌تر از رز فلوریبوندا می‌باشد. برای لبه و پرچین ساختمان، می‌توانید از گل رز پلی آندا استفاده کنید.

رز دلبر

انواع گل رز دلبر، گونه‌های کوچک از رز به شمار می‌آیند، که گل‌هایشان بین ۱ الی ۲ سانتی متر هستند و روی ساقه‌هایی به بلندی ۲۰ الی ۳۰ سانتی متر رشد می‌کنند. این رزها سریع‌ترین چرخه و بیشترین تولید را دارند. گل‌های این رز از رز استاندارد و هم از رز واسطه کوچکتر است.

مفهوم گل رز

مفاهیم انواع گل رز

مفهوم انواع گل رز

گل‌های رز تنها گلی هستند، که دارای انواع معانی و مفهوم می‌باشند. در ادامه همه آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مفهوم عشق و محبت

بسیاری از مردم از بین معنای مختلف گل رز، معنی عشق و احساسات آن را بیشتر می‌شناسند. به همین دلیل گل‌های رز را در این موارد بیشتر هدیه می‌دهند. اصلی‌ترین نماد رز، عشق و دوست داشتن می‌باشد. به همین دلیل است که رز یکی از مهمترین انواع گل مناسب خواستگاری است.

مفهوم دینداری در زندگی جاوید

این مفهوم از دینداری را اصولاً مسیحیان بهتر می‌دانند. زیرا رز به زندگی جاوید و زنده شدن مجدد انسان‌ها اشاره دارد. گل‌های رز به معنی وفاداری به خدا و یکی شدن با خدا هستند.

رازداری از دیگر مفاهیم انواع گل رز

رز همچنین نماد رازداری و حریم خصوصی است. در زمان روم مرسوم بوده که اگر مکالمه‌ای در زیر گل رز انجام می‌شد به معنی آن بود که مکالمه بسیار محرمانه است و  برای مخفی نگه داشتنش باید تلاش کرد.

مفهوم خیر و شر

احتمالا داستان تضاد بین خیر و شر را شنیده‌اید. شکوفه‌های زیبا و معطر رز نماد خیر و تیغه‌های تیز و دردناکش نماد شر را دارند.

سخن پایانی

در این محتوا تلاش کردیم تا هر آنچه در مورد تاریخچه و انواع گل رز مورد نیاز است را برای شما شرح دهیم. با توجه به تمامی مطالب اگر باز هم نسبت به این گل و گونه‌های آن سوالی داشتید، می‌توانید از مشاوره تخصصی نیکراه کمک بخواهید. گلفروشی نیکراه یک گل فروشی در اصفهان است که خدمات خود را به‌صورت اینترنتی نیز ارایه می‌دهد. شما می‌توانید برای خرید انواع گل رز که به صورت دسته گل و باکس گل رز دیزاین شده‌اند نیز به فروشگاه گل نیکراه مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید تا  در اسرع وقت و با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در مکان مورد نظر شما تحویل داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *