انتخاب گل و گیاه مناسب, گل و گیاه

زیباترین گیاهان آپارتمانی سایه دوست و مقاوم به نور کم

گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

خانه‌ها و آپارتمان‌های امروزی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که نور آفتاب چندان به داخل آنها نفوذ نمی‌کند. به همین دلیل بسیاری از افراد علاقه‌مند به نگهداری از گل و گیاه، به دنبال تهیه گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه دوست هستند. در مورد مزیت خرید اینترنتی گیاهان آپارتمانی در اصفهان که نیازمند نور کم‌اند، در محیط منزل، باید گفت این گیاهان با توانایی بسیار عالی در پاکسازی محیط و افزایش اکسیژن هوا، آرامش و خواب عمیق را به شما هدیه می‌دهد. برای آشنایی با این دسته از گیاهان در ادامه مطلب ما را همراهی کنید.

گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه دوست

گیاهان سایه دوست از بودن در محیط کم نور لذت برده و در محیط‌های کم نور رشد بهتر و شاداب‌تری دارند. استفاده از گیاهان آپارتمانی مقاوم، انتخابی عالی برای آپارتمان‌هایی است که از نور و فضای مناسب و کافی برای پرورش گیاهان محروم هستند. در ادامه انواع گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم را معرفی می‌کنیم. نگهداری از آنها برای آپارتمان نشینانِ عاشق گل و گیاه فوق العاده است.

گیاه آگلونما

آگلونما گیاه آپارتمانی بی‌آزاری است که به راحتی رشد کرده و از جمله گیاهانی است که برخی از گونه‌های آن خیلی به نور خورشید احتیاجی نخواهند داشت. به همین دلیل بسیاری از افراد معتقدند که اگر تجربه کمی در زمینه نگهداری گیاهان دارید، بهتر است از این گیاه شروع کنید. میزان نیاز این گیاه را به نور، از رنگ برگ‌های آن تشخیص می‌دهند. اگر برگ‌های تیره‌ای داشت، یعنی به نور کم و اگر برگ‌های روشن‌تری همانند نارنجی و صورتی داشت، یعنی به نور متوسط احتیاج دارد. آگلونما در سایزهای کوچک، انتخابی مناسب برای روی میز کار، میز پذیرایی و روی قفسه‌هاست.

گیاهان سایه دوست

دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا

یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم ، دیفن باخیا است. این گیاه در برابر نور مستقیم خورشید از بین می‌رود و نور غیر مستقیم وضعیتی بسیار ایده‌آل برای آن است. دیفن باخیا یک گیاه بسیار زیباست که هم برای منزل و هم برای محیط‌های کاری و اداری بسیار مناسب خواهد بود. توجه داشته باشید این گیاه سمی بوده، به همین علت به گیاه دوزخ هم شناخته می‌شود. بنابراین مواظب باشید که آن را دور از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی قرار دهید. در نظر داشته باشید که تماس پوست‌ حساس با آن، باعث ورم کردن و ایجاد خارش می‌شود. پس اگر پوست حساسی دارید، سعی کنید تا حد امکان پوست دستتان به آن برخورد نکند.

گل زاموفیلیا، از جمله گیاهان بی‌آزار و سایه دوست

این گیاه از مقاوم‌ترین گیاهانی است که می‌توانید با خیال آسوده برای خانه خود تهیه کنید. این گیاه از بومیان جنوب و شرق آفریقا به شمار می‌رود و اغلب رشد بسیار کندی داشته و تقریباً به اندازه ۹۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. زاموفیلیا در انواع ابلق سبز و بلک پرورش می‌یابد که هر یک طرفداران خاص خود را دارد. جالب است بدانید به دلیل مقاومت بالای زاموفیلیا در شرایط نامساعد، به سختی خشک می‌گردد. یعنی اینکه حتی در غیاب نور خورشید و با نور فلوئورسنت هم رشد خواهد کرد. بنابراین پرورش زاموفیلیا یکی از بهترین گزینه هایی است که برای یک مکان با نور کم پیش رو دارید و اگر قصد نگهداری از این گیاه را دارید، باید آن را در معرض نور مستقیم قرار ندهید. چون برگ‌هایش به سرعت زرد رنگ می‌شود.

گل برگ انجیری چوب‌دار

بدون شک یکی از پر طرفدارترین انواع گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه دوست، گیاه برگ انجیری است. این گیاه خیره کننده، برگ‌های پهن و زیبایی دارد که به صورت بوته‌ای و افشان رشد می‌کند. اغلب برگ انجیری‌ها در دسته گیاهان بسیار مقاوم قرار می‌گیرند و خود را به راحتی با شرایط نامساعد وفق می‌دهند. این گیاه از خانواده گیاهان فیلودندرون به شمار می‌رود. برای آبیاری آن هر زمان که خاک آن خشک باشد، اقدام کنید.

گل پپرومیا چروک

از دیگر گیاهان سایه دوست می‌توان به گیاه نرم و پفکی پپرومیا اشاره نمود. این گیاه ظاهری بسیار زیبا دارد و اغلب، افراد با سلیقه از آن نگهداری می‌کنند. زادگاه پپرومیا به برزیل برمی‌گردد و از خانواده فلفل‌هاست. این گل آپارتمانی بیش از ۱۰۰۰ گونه مختلف دارد. اغلب برگ‌های آن به رنگ‌های سبز و بنفش دیده می‌شوند که به جذابیت این گیاه می‌افزاید. در نگهداری از آن به این نکته توجه کنید که همواره خاک آن مرطوب باشد. گلدان را در مقابل پنجره‌های شمالی قرار دهید و دما را بین ۱۸ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد در نظر بگیرید.

گیاهان مقاوم به نور کم

نخل شامادورا

نخل شامادورا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

نخل شامادورا گیاهی باشکوه و مناسب برای سالن پذیرایی و اتاق غذاخوری شما خواهد بود. در زمان ویکتوریا داشتن نخل شامادورا نشانه ثروت آن خانواده بود. اگرچه این روزها این گیاه نشانه ثروت نیست، اما هنوز هم در هر کجا که باشید، چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره خواهد کرد. نخل شامادورا یکی از گیاهان سایه دوست است و در نور کم هم رشد می‌کند. بهترین نور برای آن میزان نور متوسط است. اگر قصد نگهداری از نخل شامادورا را دارید، بهتر است آن را در نزدیکی پنجره یا اتاق‌های پرنور قرار ندهید. این گیاه سایه را به روشنایی ترجیح می‌دهد. اگر هم دسترسی به هیچ نوری نداشتید، لامپ مخصوص رشد گیاهان را تهیه کرده و گیاه را در زیر نور آن پرورش دهید.

کالاتیا ماکویانا

این گیاه اسامی مختلفی دارد که برگرفته از ظاهر زیبای آن است. مثلاً به دلیل شباهت برگ‌های زیبای آن به پرهای طاووس، به آن گیاه طاووس هم گفته می‌شود. این گیاه به دلیل جلوه باشکوه و زیبایش، مورد توجه عاشقان گل و گیاه قرار می‌گیرد. کالاتیا ماکویانا به شدت رطوبت دوست بوده و خاک آن نیز باید همیشه مرطوب باشد. البته نه به این معنا که خاک آن را غرقاب کنید. چون در این صورت باعث مرگ گیاه می‌شوید. منظور از مرطوب بودن خاک این است که چند سانتی‌متر روی خاک را به خشکی ببرید و آن را مجدد آبیاری کنید.

گیاه سانسوریا از بهترین گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

یکی از گیاهانی که در کورترین نقاط خانه، دفاتر و ادارات ماندگاری دارد، سانسوریا است. این گیاه زیبا و جذاب با برگ‌های باریک و کشیده خود جلوه ویژه‌ای را به محیط اطراف می‌دهد. فرم رشد سانسوریا به صورت بوته‌ای و افشان است که در برخی از گونه‌ها، برگ‌ها باریک و کشیده هستند و در برخی دیگر به صورت کوچک و گوشتی رشد می‌کنند. این گیاه در رنگ‌های سبز، زرد و ابلق پرورش یافته و نگهداری آن بسیار آسان است. به این منظور در تابستان هفته‌ای یکبار و در زمستان هر سه هفته یکبار گیاه را آبیاری کنید. دما را نیز برای این گیاه بین ۱۰ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد در نظر بگیرید.

گیاه برگ قاشقی

گیاه قاشقی، گیاه کوچک و جذابی است که می‌تواند طراوت و سبزی را برای میز شما به ارمغان آورد. زادگاه گل قاشقی به جنگل‌های تاریک برزیل برمی‌گردد. به همین دلیل به عنوان یک گیاه آپارتمانی سایه دوست و مقاوم به نور کم شناخته می‌شود. این گیاه بیش از ۴۰۰ گونه مختلف دارد که در انواع سبز و ابلق پرورش می‌یابد. برای نگهداری از گل قاشقی دما را بین ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد تنظیم کرده و هر زمان که خاک گیاه خشک شد، آن را آبیاری نمایید. این گایه یکی از گیاهان مناسب برای اتاق نوزاد و کودک است.

گیاهان آپارتمانی سایه دوست

اسپاتی فیلوم یا زنبق صلح

گیاه اسپاتی فیلوم یا زنبق صلح

احتمالاً هنگامی که در جستجوی گل‌هایی با نیاز به نور کم هستید، به گیاه زنبق صلح یا اسپاتی فیلوم برخورد کرده باشید. برخلاف باور عموم، اسپاتی فیلیوم‌ها گونه‌ای از گل آنتوریوم نیستند. گلبرگ‌های سفید همانند یک برگچه دور یک گل زرد رنگ را احاطه کرده‌اند. این گیاه تا یک متر رشد می‌کند، به همین دلیل بهتر است آنها را روی زمین قرار دهید. نور مناسب برای این دسته از گیاهان، نور کم یا متوسط است و در نبود نور خورشید با نور چراغ هم رشد می‌کند.

گیاه پتوس از انواع گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

اگر برای بار اول است که تصمیم گرفتید از گیاهی مواظبت کنید اما نمی‌دانید بهترین انتخاب کدام است، در جواب گیاه پتوس را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این گیاه بسیار ماندگار و بی‌آزار بوده و اصولاً جزء گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم و تقریباً سایه دوست شناخته می‌شود. پتوس جزء گیاهان رونده است و برگ‌های بلند و زیبایش آن را به انتخابی برای زیباتر کردن دیوارها، میز کار یا میز ناهارخوری تبدیل می‌کند.

لاکی بامبو گیاه سایه دوست

در اطراف شما این گیاه به فراوانی یافت می‌شود. لاکی بامبو هم در دفاتر و محل کار محبوب است و هم در خانه‌ها، این گیاه نشانه‌ای از خوش شانسی و رفاه است، مخصوصاً اگر به عنوان هدیه دریافت گردد. لاکی بامبو با نور کم مشکلی ندارد، اما ترجیح می‌دهد در سایه کامل زندگی کند تا سرحال‌تر باشد. به عبارتی یک گیاه سایه دوست تمام عیار است. یکی دیگر از خوبی‌های خرید بامبو این است که نیاز به خاک هم ندارد و می‌تواند مستقیماً در آب قرار گیرد و سرسبز بماند. فقط باید مراقب باشید که این گیاه در نزدیکی سرما نباشد، همچنین بهتر است از دسترس حیوانات خانگی به دور باشد. زیرا خورده شدن آن توسط حیوانات باعث مسمومیت می‌گردد.

گیاهان مناسب نور کم

گل سنگ

گل سنگ از انواع گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم

اگر به دنبال گیاهی با برگ‌های جذاب و رنگارنگ می‌گردید، گل سنگ انتخابی مناسب برای شماست. این گیاه معمولاً برگ‌هایی با زمینه صورتی دارد که با نقطه‌های سبز رنگ آراسته می‌گردد، البته می‌توان ترکیب‌های رنگی دیگری را نیز از این گیاه پیدا کرد. گل سنگ چه در داخل خانه زندگی کند و چه خارج از خانه، ترجیح می‌دهد در سایه باشد و جزء گیاهان سایه دوست است. نور بیش از حد باعث می‌شود تا برگ‌های گیاه بی‌رنگ شوند. برای نگهداری از این گیاه یک پنجره شرقی و یا جنوبی بهترین مکان برای زندگی است.

شاخه گوزنی‌ها یا پلاتیس تریوم‌ها، گیاهی شگفت انگیز

شاخه گوزنی‌ها گیاهانی بسیار شگفت انگیز و حساسی هستند که اسامی نظیر سرخس ستاره و یا سرخس دریایی هم برای آنها در نظر گرفته می‌شود. این گیاه به نور غیر مستقیم و فیلتر شده خورشید نیاز دارد و از نور مستقیم خورشید آسیب می‌بیند. پس باید آن را در محلی قرار دهید که به میزان کافی نور خورشید دریافت کند. شاخه گوزنی‌ها گیاهان رطوبت دوستی بوده و محیط نگهداری از آنها باید مرطوب باشد.

جمع‌بندی نهایی

امروزه با افزایش زندگی آپارتمانی و همچنین مشغله زیاد، استفاده از گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم طرفداران زیادی پیدا کرده است. گیاهان سایه دوست با شرایط محیط کم نور، سازگاری خوبی دارند و به راحتی خود را با شرایط سازگار می‌کنند. برخی از این گیاهان به اندازه‌ای دوستدار سایه هستند که در صورت قرارگیری در معرض نور خورشید، پژمرده شده و از بین می‌روند. در این مطلب سعی کردیم لیست کاملی از گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم را به شما معرفی کنیم .در صورتی که مطلبی ناگفته باقی مانده و یا پرسشی در ذهن شماست با مشاوران برتر گلفروشی آنلاین نیکراه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *