انتخاب گل و گیاه مناسب

نکات مهم برای گل‌آرایی مجالس و مراسم

نکات مهم گل آرایی مجالس

از زمان‌های دور تا به حال گل‌ها نقش بسیار موثری در زیبا کردن مراسم‌های مختلف داشته‌اند. به همین دلیل گل آرایی مجالس و مراسم در اصفهان بیش از سایر اقدامات تزئینی مورد توجه قرار می‌گرفت. این هنر با طراحی طرح‌های زیبا و منحصر به فرد، ظاهری جذاب و فضایی دلچسب در خانه‌ها، ساختمان‌ها و موارد دیگر به وجود می‌آورد. اما به راستی برای هنر گل‌آرایی در هر کدام از مجالس و مراسم، چه نکات و اصولی را باید رعایت نمود؟ در این محتوا تلاش کرده‌ایم تا نکات مهم گل آرایی مجالس را به شما ارائه دهیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

نقش گل آرایی در مجالس و مراسم

دیزاین و زیباسازی دکوراسیون در هر روز خاص و مهم بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. برای دیزاین مجلس در چنین روزی، باید تجربه و تخصص کافی در میان باشد. پس از نقش گل آرایی در مجالس و به خصوص مراسم‌ها نباید غافل شد. در دکوراسیون‌های حرفه‌ای از گل‌های باکیفیت و با رنگ‌های شاد و متنوع استفاده می‌گردد. به طوری که رنگ سالن، صندلی و گاهی حتی رنگ لباس‌های عروس و داماد را با این گل‌ها هماهنگ می‌کنند. گل‌ها در گل آرایی به نحوی انتخاب می‌شوند تا زیباترین هارمونی را با هم داشته باشند و از طرفی تضاد لازم برای زیباتر شدن عکس و فیلم مورد توجه قرار گیرد.

نکات مهم گل آرایی مجالس و مراسم

گل آرایی طراوت و نشاط خیلی بیشتری را برای مراسم عروسی، عقد و حتی مراسم ختم به همراه می‌آورد. در این روزها خاص بودن سفره عقد و مراسم خیلی بیشتر به چشم می‌آید. پس باید به یک سری نکات مربوط به آن توجه داشت. در ادامه مهمترین نکات گل آرایی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بودجه مورد نظر

در گل آرایی مجالس تنها انتخاب گل مورد نظر ملاک نیست، بلکه در وهله اول باید میزان بودجه‌ای که قرار است صرف گردد را مورد بررسی قرار داد تا متناسب با همین بودجه به انتخاب گل‌ها بپردازیم. همانطور که می‌دانید ارزش قیمتی گل‌ها باهم متفاوت است. بعضی از آنها از نظر قیمتی ارزان بوده و برخی هم گران‌تر هستند. در نتیجه گل‌هایی که قرار است به کار روند، درصورت گران بودن هزینه زیادی را در بر می‌گیرند. بنبابراین با انتخاب انواع گل ارزان برای گل آرایی و خرید گل خوش قیمت در اصفهان و یا محل زندگی خود می‌توانید، قیمت تمام شده گل آرایی مجلس خود را کاهش دهید و در عین حال، دیزاین زیبایی را داشته باشید.

قیمت و دستمزد خود گل آرایی هم در مجالس مختلف با توجه به حجم گل‌های به کار رفته، میزان کار روی آنها و غیره متفاوت خواهد بود. بسیاری از افراد بر این باورند که فقط گل آرایی که با حجم خیلی زیادی گل صورت گرفته باشد، زیبا است. در صورتی که این گونه نیست و انواع گل آرایی با حجم کمِ گل هم زیبا به نظر می‌رسد. به طور کلی هزینه گل آرایی مراسم اعم از عروسی، تولد، ختم و ترحیم به عوامل متعددی بستگی دارد.

اصول گل آرایی مجالس

اصول اساسی گل آرایی مراسم

تناسب گل‌ها از نکات مهم گل آرایی مجالس

بعد از بودجه، اولین و مهم‌ترین اصلی که در شروع طراحی و گل آرایی باید به آن توجه گردد، تناسب است. با تناسب روابط میان عناصر گوناگون، یک ترکیب هم به خوبی مشخص می‌شود. حال برای رعایت این تناسب لازم است اندازه و پهنای ساقه گل، ارتفاع و طول گلدان‌ها و ظروفی که قرار است گل‌ها در آن قرار گیرند به خوبی چک شود. اگر گل‌ها قرار است در ظروف نباشند و به تنهایی روی اسفنج تزیین گردند، در این حالت باید حتما تناسب آن با دیگر عناصر موجود برقرار گردد.

هماهنگی در آرایش گل‌ها

این اصل، در واقع ترکیب رنگ و نوع بافت یک چیدمان را به خوبی پوشش می‎دهد تا آرایش دسته گل، خیلی هماهنگ و خاص به نظر رسد. ترکیب رنگ، در واقع یک روش مهم و موثر برای ایجاد هماهنگی در چیدمان است. به عنوان نمونه طراحی‌های کلاسیک دارای ترکیب رنگ‌های متضاد با هم است. همین امر گل آرایی مجالس را خیلی خاص جلوه می‌نماید. به عنوان نمونه، رنگ‌های متضاد، همانند قرمز و سبز، نارنجی و آبی، زرد و بنفش در کنار هم قرار گرفته و موجب می‌شود تا هر کدام از رنگ‌ها خود را بیشتر نشان دهند. چیدمان گل‌ها و بافت آن‌ها می‌تواند متناسب با فصل مورد نظر باشد تا از این طریق زیبایی گل‌ها را بیشتر به رخ ‌بکشد.

نوع مراسم از نکات مهم گل آرایی مجالس

از دیگر نکاتی که برای گل آرایی هر مراسمی باید به آن توجه خاصی گردد، نوع مراسم است. در واقع هر مراسم یک نوع گل آرایی را می‌طلبد و قرار نیست که همه مراسم‌ها از یک سبک خاص برای تزیین گل‌ها بهره ببرند. در ادامه به چند مورد از مراسمی که گل آرایی در آن حائز اهمیت است، اشاره می‌کنیم.

گل آرایی بله برون

گل آرایی بله برون از موارد مهم به حساب می‌آید. گل آرایی این مراسم شامل دیزاین میز بله برون، گل آرایی جایگاه عروس و داماد و گل آرایی و دیزاین غذا یا فضای بله برون است. گل‌هایی که در این فضا به کار برده می‌شوند، خیلی متفاوت‌تر از دیگر گل‌ها هستند. در این فضا می توان از گل‌های مورد علاقه عروس خانم استفاده کرد.

گل آرایی تولد

یکی دیگر از مراسم جشن و شادی که در آن از گل آرایی برای تزیین و استقبال از مهمانان استفاده می‌کنند، جشن‌های تولد است. تم‌های تولد با توجه به عواملی نظیر تم جشن، نحوه چیدمان و دکوراسیون جشن، تزئینات و غیره انجام می‌گردد و هیچ کدام از آنها جلوه خود را از دست نمی‌دهد.

اصول اساسی گل آرایی مجالس

گل آرایی تولد

گل آرایی عروسی

یکی از اصلی‌ترین موارد استفاده از گل به کارگیری آن در مراسم عروسی است. در مراسم ازدواج، تزیینات گل و گل آرایی حرف اول را در هرچه بهتر برگزار شدن مراسم عروسی می‌زند. از همان ابتدای مراسم که وارد تالار یا باغ می‌شویم، گل آرایی در ورودی تالار و سر در باغ، اولین جایی است که خودنمایی می‌کند. هر کدام از گل‌ها را می‌توان در تزیین راه پله و محل عبور و مرور مهمان‌ها به کار برد. میز شام و میز کیک در مراسم عروسی هم نمونه‌هایی از گل آرایی مجلس عروسی به حساب می‌آیند.

گل آرایی عقد

همه افراد علاقه دارند یک سفره عقد زیبا و جذاب داشته باشند، برای چیدن سفره عقد از گل آرایی سفره غافل نشوید. گل آرایی سفره عقد با توجه به تم و وسایل قرارداد شده در سفره صورت می‌گردد.

آشنایی با کیفیت گل‌ها برای خرید گل از نکات مهم گل آرایی مجالس

یکی از مهم‌ترین نکاتی که یک گل آرای ماهر باید بداند، نحوه خرید گل مرغوب از بازار گل است. برای خرید گل‌ها بهتر است خود گل آرا اقدام به خرید نماید، نه این که شخص دیگری را مسئول خرید کند. در انتخاب گل، ابتدا به بافت آن توجه کنید. سعی کنید در شکل شکوفه‌ها تنوع دهید. برای مثال گل نرگس، یک گل بسیار جذاب و زیبا است که حالت ستاره‌ای شکل دارد و مرکز زرد رنگش، آن را زیباتر می‌کند. بهتر است گل های شاخه بریده مقاوم و گل‌های شاداب و باطراوت را انتخاب کنید که در طول مراسم، دیرتر پژمرده و پلاسیده گردد.

تناسب رنگ‌های گل با موضوع مراسم

در یک مراسم از لحاظ اصول روانشناسی، رنگ‌های به کار رفته در طراحی باید با موضوع و حال و هوای آن مراسم تناسب داشته باشد. به عنوان مثال در جشن‌ها و مراسم شادی، استفاده از طیف رنگی گرم مانند قرمز و نارنجی که دارای انرژی مثبت و شادی بخش هستند، توصیه می‌گردد. در حالی که در جشن‌های سوگواری به علت حزن و اندوه افراد،  رنگ‌های آرام‌بخش همانند طیف سبز و رنگ‌های خنثی مثل سفید پیشنهاد می‌شود.

نگهداری گل قبل اجرا از نکات مهم گل آرایی مجالس

خریداری گل‌های با کیفیت بالا و نحوه نگهداری درست آن قبل از اجرا یک موضوع بسیار مهم است که نیازمند دانش و تجربه کافی است. بعد از خرید گل، بلافاصله ساقه گل و گیاهان را به صورت اریب و با زاویه تقریبا ۴۵ درجه بریده و داخل آب قرار دهید تا به مکان مراسم مورد نظر برسید. برای نگهداری بهتر برگ‌ها هم از پارچه نمدی، روزنامه مرطوب یا مه پاش جهت تمیز کردن آن استفاده کنید. با کیفیت ماندن گل‌ها تا قبل از اجرا باعث افزایش کیفیت نهایی کار می‌گردد.

نکات مهم گل آرایی مراسم

توجه به نوع مراسم

توجه به خصوصیات طبیعی هر کدام از گل‌ها

هر کدام از گل‌های طبیعی که در بازار وجود دارند، دارای یک سری ویژگی و خصوصیات منحصر به فرد هستند. علاوه بر تنوع رنگی، جنسیت، رایحه و غیره، هر کدام از آنها یک سری ویژگی‌های روانشناختی دارند. به عنوان نمونه فردی با عطر گل مریم ارتباط خیلی مثبتی برقرار خواهد کرد و شخص دیگری ممکن است به آن آلرژی نشان دهد. پس قبل از گل آرایی به ویژگی هر کدام از گل‌ها توجه خاصی داشته باشید.

خلاقیت از نکات مهم گل آرایی مجالس

در بیشتر مواقع با یک خلاقیت ساده می‌توان بیشترین اثربخشی را به محیط القا کرد. به عنوان مثال استفاده از دسته گل‌های کوچک درون ظرف شیشه‌ای که توری زده شده و یا ترکیب گل و شمع و میوه‌ها با گل ترکیب خیلی زیبایی را به محیط انتقال می‌دهد.

در نظر گرفتن سبک گل آرایی

در طراحی گل‌ها از سبک‌ها و مدل‌های مختلفی پیروی می‌شود. در ادامه به صورت مختصر به هرکدام اشاره می‌کنیم.

  • طرح مثلثی: در چیدمان مثلثی اصولاً یک قله و یک پایه در نظر گرفته می‌شود که گل‌های آفتابگردانی از آرایش قله پیروی می‌کنند.
  • طرح عمودی: برای برجسته سازی شکوفه‌های گل از طرح عمودی استفاده می‌شود که این خود موجب افزایش قد و ظرافت گلدان‌های بلندتر خواهد شد.
  • طرح افقی: از این نوع چیدمان اغلب برای جشن بهار و با استفاده از سبدها و جعبه‌های چوبی استفاده می‌شود. در چیدمان افقی، چند نوع گل با رنگ‌های مکمل به کار می‌رود و قرار گرفتن ساقه‌های برگ‌دار در اطراف سبد، سبزی را به آرایش سبد اضافه می‌کند.

سخن پایانی

حال که با نکات مهم گل آرایی مجالس آشنا شدید، حتما متوجه شدید که این کار نیاز به مهارت و تخصص خاصی دارد و از عهده افراد عادی و بدون تجربه ساخته نیست. بنابراین، اگر مراسمی پیش رو دارید و تمایل دارید که از گل آرایی‌های زیبا برای آن استفاده کنید می‌توانید به گل نیکراه مراجعه کنید. فروشگاه نیکراه، یک گل فروشی آنلاین در اصفهان است که خدمات خود را به‌صورت حضوری نیز ارایه می‌کند. شما می‌توانید علاوه بر سفارش آنلاین انواع گل در اصفهان و خرید باکس گل تولد، خرید دسته گل عروس در اصفهان، سفارش سبد گل خواستگاری  و یا خرید تاج گل ترحیم در اصفهان، گل آرایی مجالس و مراسم خود را نیز به این محموعه بسپارید، گل آرایان ما با تجربه بالا و هنر و خلاقیتی مثال زدنی و دوست داشتنی، خاص‌ترین و منحصر به‌فرد ترین انواع دیزاین را برای مجالس و مراسم شما طراحی و اجرا می‌کنند و چشم همگان را خیره خواهند کرد. پس فرصت را از دست ندهید و در اسرع وقت سفارش خود را در سایت ثبت کنید. یا با شماره‌های موجود در سایت برای دریافت اطلاعات بیشتر و پاسخ پرسش‌های خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *