گل و گیاه

گل لاله: تاریخچه، مفاهیم و انواع آن

انواع گل لاله

گل‌ها تنوع بسیار زیادی دارند. یکی از پرطرفدارترین آن‌ها گل لاله است. لاله یکی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین گیاهان گلدار است که خود دارای انواع مختلفی است. استفاده از گل لاله در دکوراسیون خانه به زیبایی منزل، کمک بسیار زیادی می‌کند بعلاوه، این گل جزء جدا نشدنی‌ای از باکس گل آنلاین در اصفهان و دسته گل برای مناسبت‌های مختلف است.. به دلیل شکوفه‌های روشن و رنگارنگشان که در بهار تولید می‌گردند، لاله‌ها بسیار پرورش داده می‌شوند. امروز قصد داریم در این مقاله در رابطه با انواع گل لاله صحبت کنیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

گل لاله چه نوع گلی است؟

لاله یکی از زیباترین و خاص‌ترین گل‌های دنیا است و از گیاهانی است که ایرانیان از زمان قدیم با آن آشنایی داشته‌اند. گل لاله از تیره سوسنی‌ها است. این گل جزء سوخ گوشتی‎ها است. رنگ لاله، زرد، سفید، صورتی، نارنجی و بنفش است. تولید پیازهای پیش رس آن در آمریکا و هلند می‌باشد. از نظر ظاهری، این گل از برگ‌های نواری شکل تشکیل شده است و به صورت پهن می‌باشند. این گل زیبا و درخشان در روزهای نخست بهار ظاهر می‌گردد و همانند سنبل و دیگر گل‌های بهاری، این فصل را با طراوت و سبز می‌کند.

تاریخچه گل لاله

واژه لاله به معنی سرخ می‌باشد. نام لاله از کلمه لال یا همان کلمه لعل از زبان سانسکریت به معنی قرمز گرفته شده است. در قرن شانزدهم میلادی و در زمان سلجوقیان این گل به کشور اروپا وارد گردید. بسیاری از افراد در روز عشق به یکدیگر گل لاله را پیشکش می‌کردند و آن را سمبل عشق و وفاداری می‌دانستند. کم کم  این گل زیبا در کشور ما هم ایران نمو و رشد یافت.
در قرن ۱۷ میلادی، قیمت پیاز لاله در هلند و در مدت کمتر از یک سال به قدری بالا رفت که پدیده جنون لاله در میان مردم شکل گرفت. به سرعت، لاله در میان مردم جایگاه خاصی پیدا کرد، تا جایی که در نقاشی‌های آن دوره بارها تصویر لاله را شاهد بودیم.
در بین کشورهای اسلامی، لاله در فرهنگ دو کشور ایران و ترکیه نفوذ عمیقی دارد. گونه‌های مختلفی در ایران گزارش شده است از سال ۱۹۸۱ تقسیم بندی گل‌های لاله به وسیله انجمن سلطنتی پیاز لاله هلندی آغاز شد.

انواع گل لاله

انواع گل لاله

انواع گل لاله

گل‌های لاله با توجه به مباحث گیاه شناسی به لاله‌های پرورشی و لاله خودرو تقسیم بندی می‌شوند. از دیگر تقسیم بندی گل‌های لاله با توجه به مبحث باغبانی می‌توان به لاله‌های دمگل کوتاه و گل‌های درشت اشاره کرد. این گل زیبا که گزینه مناسبی برای گل آرایی مجالس و مراسم در اصفهان و سایر نقاط و برای مناسبت‌های مختلف است، بر حسب شکل، ظاهر زیبای آن و زمان شکوفا شدنش به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه به صورت مختصر به آنها اشاره می‌کنیم.

لاله  Drawin Hybrid

این گونه جزء محبوب‌ترین انواع گل لاله به حساب می‌آید، که به خاطر شکوفه‌های بزرگ و برجسته و ساقه‌های بلندشان بسیار محبوب شده‌اند. این گونه طیف گسترده‌ای از رنگ‌های قرمز، زرد، صورتی، نارنجی و سفید را به خوبی پوشش می‌دهد.

لاله singel Early

همان طور که از خصوصیات این گونه گل برمی‌آید، اولین لاله‌هایی است که در بهار گل می‌دهد. این گونه دارای گل‌های تک با گلبرگ‍‌های نوک تیز  است و در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، قرمز و صورتی وجود دارد.

انواع گل لاله Double ealr

این نوع از گیاهان دارای گل‌هایی هستند که در دو ردیف چیده می‌شوند و شکل ظاهری آنها مانند کوزه است. عرض آن ۸ سانتی متر و طول آن حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر است. گلبرگ‌های این گونه فراوان است که در رنگ‌های مختلف از جمله صورتی، قرمز، زرد و سفید یافت می‌شوند.

لاله single late

این نوع از لاله‌ها به شکل فنجانی و یا کروی هستند که عرض آنها حدود ۸ سانتی‌متر است و معمولا در انتهای فصل بهار شروع به گلدهی می‌کنند. انواع دیگر این نوع لاله از چند ساقه گلدار تشکیل می‌شود که حدود ۴۰ تا ۷۵ سانتی‌متر طول دارند.

مفهوم گل لاله

انواع گل لاله

لاله koufmanniana

این دسته از گیاهان شامل گل‌هایی با اندازه متوسط بوده که قسمت‌های بیرونی آن به رنگ قرمز است و رنگ داخلی آن هم زرد می‌باشد.

لاله Fosteriana

این گیاهان دارای گل‌هایی با رنگ قرمز هستند که عرض آنها حدود ۱۲ سانتی‌متر و طول ساقه آن ۲۵ سانتی‌متر است. اصولا روی گلبرگ‌های آن لکه‌های قهوه‌ای دیده می‌شود.

لاله‌های گل سوسن

انواع گل لاله گل سوسن دارای گلبرگ‌های بلند و باریکی هستند که ظاهری شبیه زنبق دارند. این گونه در طیف رنگی از جمله صورتی، قرمز، زرد و سفید موجود است.

لاله حاشیه‌دار

لاله‌های حاشیه دار به خاطر گلبرگ‌های منحصر به فردی که دارند، ظاهری ظریف و توری به آن می‌دهند. این گونه در طیف رنگی صورتی، قرمز، زرد و سفید یافت می شوند.

انواع گل لاله واژگون

نوعی از لاله است که گلبرگ‌های آن به صورت پایین واژگون شده است. این لاله عمر خیلی کوتاهی در فصل بهار برای خودنمایی دارد.

مفهوم انواع گل لاله

رنگ‌های مختلف گل‌های لاله همانند دیگر گل‌ها، معانی خاصی دارند. بعضی از این معانی در گذر زمان تغییر کرده‌اند که رایج‌ترین آنها به شرح ذیل است.

  • لاله‌های قرمز:هر گاه حرف عشق در میان باشد، لاله‌های قرمز در برابر گل رز برنده میدان خواهند بود. پس به معنی عشق و علاقه و دوست داشتن است و یکی از شاخص‌ترین گل های مناسب ولنتاین به حساب می‌آید.
  • لاله زرد:این لاله با رنگ زیبایش به معنی افکار شاد و شادی است.
  • لاله سفید:لاله‌های سفید نماد با ارزش بودن طرف مقابل بوده و اصولاً عرض پوزش را به همراه دارد.
  • لاله بنفش:این نوع لاله مفهوم وفادار بودن را می‌رساند.
  • لاله صورتی:گل‌های لاله صورتی حس لطافت و از همه مهم‌تر معنی آرامش و صلح را برای هدیه به خانواده و دوستان به همراه دارند. گل‌های لاله در اشعار ادبیات فارسی نشانگر قلب عاشق و گل لاله سرخ نماد عشق بی پایان و ابدی عاشق و معشوق است.
خرید گل لاله

روش نگهداری گل لاله

روش نگهداری گل لاله

همه انواع گل لاله به نور کامل خورشید نیاز دارند. برای لاله از خاکی با زهکشی مناسب و دارای ph خنثی بهره ببرید. برای تامین نیاز لاله به عناصر ضروری بهتر است، کمپوست را با خاک ترکیب کنید. هر زمان که احساس کردید خاک گلدان خشک شده، می‌توانید لاله‌ها را آبیاری نمایید. اگر لاله در باغچه کاشته شده باشد، بهتر است آبیاری آن هر هفته یا یک هفته در میان صورت گیرد. هنگام کاشت و بعد از آن در فصل بهار به لاله‌ها کود دهید. به جز این ایام لاله‌ها به کود نیازی ندارد. هر چقدر  بتوانید شرایط محیطی را برای رشد مساعد  فراهم کنید، لاله بیشتری خواهید داشت.

خواص گل لاله

گل لاله در صنایع بهداشتی و آرایشی کاربرد فراوانی دارد. همچنین از گل لاله در تولید کرم، لوسیون و روغن استفاده می‌شود. لاله، درمانی عالی برای سرفه، سرماخوردگی و دردهای سینوسی به شمار می‌رود. لاله ریسک ابتلا به سرطان را به شدت کاهش می‌دهد و در ضدعفونی کننده‌ها استفاده می‌گردد. این گل به عنوان یک ضماد در درمان گزیدگی حشرات، نیش زنبور، سوختگی، خارش و حساسیت پوست شناخته می‌گردد.

گل لاله را از کجا سفارش دهیم؟

گل لاله گلی زیبا و جذاب از خانواده سوسن‌ها و یک گزینه عالی برای باغچه‌ها است. لاله‌ها بیش از ۱۶۰ نوع در سراسر جهان دارند. یکی از انواع آن که در ایران بسیار مشهور است لاله واژگون با زیبایی فوق العاده آن است. گل لاله در رنگ‌های متفاوتی وجود دارد، که هر نوع و رنگ آن نماد خاص خود را دارد که به طور کامل آن را شرح دادیم.

در پایان باید خاطر نشان کنیم که اگر برای مناسبت‌های مختلف در جستجوی دسته گل لاله یا باکس گل لاله برای دوستان و عزیزان خود هستید، می‌توانید زیباترین و خاص‌ترین انواع باکس گل در اصفهان را از گل فروشی نیک راه سفارش دهید. گل نیک راه، به عنوان گل فروشی آنلاین در اصفهان، خدمات مختلفی از جمله طراحی و گل آرایی انواع مختلف دسته گل، تاج گل، سبد گل و غیره را برای انواع مجالس و مراسم و مناسبت‌ها انجام می‌دهد. شما می‌توانید برای سفارش اینترنتی گل در اصفهان به سایت این محموعه مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را به راحتی سفارش داده و در کوتاه‌ترین زمان با بهترین کیفیت در آدرس مورد نظرتان تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *