گل هدیه, مناسبت‌های خاص

 گیاهان مناسب تبریک کریسمس

گیاهان مخصوص کریسس

در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع گیاهان مخصوص کریسس که می‌توانید به دوستانتان هدیه دهید و یا برای جشن کریسمس در خانه خود خریداری کنید، می‌پردازیم.
اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که تصور می‌کنید زمستان فصل نگهداری و باغداری گل و گیاه نیست، سخت در اشتباه هستید. یکی از مناسبت‌های مهم در زمستان، کریسمس یا همان تولد حضرت عیسی مسیح است که برای کشورهای اروپایی با نو شدن سال میلادی‌شان همراه خواهد بود. در ایران نیز این مناسبت توسط ارامنه و اروپایی‌های مقیم ایران جشن گرفته می‌شود.

بیشترین چیزی که در سنت این شب زیبا خودنمایی می‌کند، درخت کریسمس است که با تزیینات ویژه زیباتر می‌شود. برای خرید انواع گل وگیاه از گل فروشی اینترنتی اصفهان برای هدیه دادن در کریسمس، گزینه‌های مخصوصی وجود دارند که به گیاه کریسمسی معروف هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا معروف‌ترین گیاهان کریسمسی را معرفی کنیم.

ویژگی گیاهان مخصوص کریسس

تزیینات کریسمس یکی از بهترین قسمت‌های آن است. هیچ چیز همانند گل‌های مناسب تزیینات، نمی‌تواند احساس شادی و جذابیت ایجاد کند. گل‌ها و گیاهان کریسمس از آیتم‌های فوق العاده برای تزیینات هستند. به وسیله آنها زیبایی زمستان را به خانه بیاورید. این گیاهان اصولاً در تمام فصول زیبایی خود را حفظ کرده و این زیبایی و سلامتی، به نگهداری شما از آنها وابسته است. از همه مهمتر گیاهان مخصوص کریسمس از شادابی، طراوت و رنگ‌های خاصی برخوردار هستند.

گیاهان مخصوص کریسمس

گیاه مخصوص کریسمس به این معنا نیست که تنها در آن دوره زیبایی خاص خود را دارد و در فصل‌های دیگر سال بلااستفاده است، بلکه در این دوره و یا ایام، استفاده بسیار بیشتری دارد. مهمترین آنها عبارتند از:

گیاهان مناسب کریسمس

گیاه آماریلیس

گیاه آماریلیس

این گل از شاخه‌های گل محبوب کریسمس بوده که ظاهر قرمز روشنی دارد و با رنگ‌های سنتی کریسمس مطابقت کاملی خواهد داشت. گونه‌های دیگری از آن، سفید رنگ هستند که برای زمستان ظاهر و شکلی ایده آل دارند. گل‌های آماریلیس بسیار بزرگ بوده که به طور طبیعی آنها را چشم نواز می‌کند. علی‌رغم شهرت زمستانی آماریلیس، در واقع این گیاه جزء گیاهان گرمسیری بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است. با این وجود این گیاه به یک هدیه محبوب در کریسمس تبدیل شده است. زیرا در زمستان در داخل خانه شکوفا می‌شود و ظاهری متناسب با کریسمس دارد. این گیاه دارای ماندگاری بسیار طولانی است که به مدت ۷ هفته شکوفا می‌شود. همچنین به شدت در طول دوره جشن و بعد از آن خیره کننده به نظر می‌رسد. به طور مشابه آماریلیس‌های تزیینی که کوتاه شده و در گلدان‌ها قرار می‌گیرند، عمر چشمگیری دارند و با مراقبت مناسب ۳ هفته یا بیشتر دوام خواهند آورد.

درخت کریسمس

از دیگر گیاهان و یا تزیینات مربوط به این روز، درخت کریسمس است که می‌تواند هم در باغچه باشد و هم در گلدان نگه داری گردد. این درخت در سایز و قیمت‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. تنها نکته در مورد خرید این درخت، سالم بودن، تنومند بودن برای نگهداری، تزیینات و غیره است. توجه کنید که ارتفاع کاج کریسمس با ارتفاع اتاق شما همخوانی داشته باشد.

گل برای کریسمس

گل بنت قنسول

گل بنت قنسول از مهمترین گیاهان مخصوص کریسس

از جمله گل‌های مناسب جشن کریسمس، بنت قنسول است. این گیاه زیبا با تولید برگ‌های متمایل به قرمز یکی از معروف‌ترین گیاهان کریسمس است. گل‌های دارای برگ‌های زرد و پژمرده، قدیمی‌اند و تا فصل بعدی دوام نخواهند آورد. برای داشتن یک بنت قنسول شاداب و سالم، به آبیاری آن دقت داشته باشید. از مهمترین عوامل از بین رفتن این گیاه، پوسیدن ریشه‌های آن به دلیل آبیاری بیش از اندازه است. پس آن را در جایی با دمای مناسب قرار داده و بعد از خشک شدن خاک آبیاری کنید. گل بنت قنسول جزء گل‌های فصلی است و برای تشویق به گلدهی در سال آینده باید در جایی با نور روشن قرار گیرد. در بهار برگ‌های رنگی را بچینید و هر دو هفته یکبار، خاک آن را با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی، تغذیه کنید.

گل پوینستیا از گیاهان مخصوص کریسس

پوینستیا یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی در کشورهای خارجی است که با ترکیبی زیبا از شاخ و برگ‌های قرمز و سبز، زیبایی بی‌نظیری دارد. می‌توان به عنوان گل مناسب کریسمس آن را استفاده نمود. هر ساله حدود ۸ میلیون از این گل فروخته می‌شود. نوع قرمز این گیاه جزء محبوب‌ترین‌ها است اما رنگ‌های دیگر از جمله سفید و صورتی نیز مورد استقبال قرار می‌گیرند.

برای کمک به حفظ سلامت و شادابی گیاه پوینستیا در طول دوره جشن، چند نکته مراقبتی ساده را هم به یاد داشته باشید. اول اینکه گیاه را به مدت ۶ ساعت در روز در نور شدید خورشید نگه دارید. خاک باید مرطوب نگه داشته شود، اما از آبیاری بیش از حد و قرار دادن آن در آب اضافی خودداری کنید. هنگامی که به درستی از گیاه پوینستیا مراقبت شود، گل‌ها و شاخه‌های آن می‌توانند تا چند ماه دوام بیاورند. پس از پایان رشد گل در فصل بهار، باید ساقه را کوتاه کنید و برگ و گل‌های قدیمی را هرس نمایید.

گل های مناسب هدیه دادن در کریسمس

گیاه ازالیا

گیاه ازالیا

جذاب‌ترین گیاه مخصوص این جشن، ازالیا است. ازالیا بخشی از خانواده رودندرون است و جزء گیاهان آپارتمانی محبوب در کریسمس می‌باشد که مناسب سرمای زمستان هم خواهد بود. شکوفه‌های زیبا و کامل آن برای تزیین خانه شما مناسب بوده و رنگ قرمز و سفید، محبوب‌ترین رنگ‌های این گل در طول جشن کریسمس هستند. از این گل به عنوان هدیه به دیگران نیز استفاده می‌شود. هنگامی که ازالیا شروع به شکفتن کند، گل‌های آن تا ۴ هفته دوام می‌آورند. گیاه ازالیا بهتر است در مناطق کمی خنک‌تر، مرطوب و دور از گرما نگهداری شود. خاک این گیاه باید همیشه مرطوب نگه داشته شود و معمولاً حداقل دو تا سه بار در هفته آبیاری لازم است.

کاکتوس کریسمس

کاکتوس‌های کریسمس از جمله کاکتوس‌های مقاوم و زیبای زمستانه هستند که در زمان‌های خاصی به گل می‌نشینند. همین امر این کاکتوس زیبا را بسیار خاص کرده است. کاکتوس را در کنار یک پنجره روشن قرار دهید و آبیاری آن را فراموش نکنید. چراکه ممکن است در اثر خشک شدن بیش از حد خاک و یا درجه حرارت بالا، گل‌های تازه شکفته، پژمرده شوند. البته آبیاری بیش از حد نیز سبب نرم شدن ساقه و پوسیده شدن ریشه‌ها خواهد شد.

انواع سرخس مناسب‌ترین گیاه کریسمس

این گیاه شاداب با برگ‌های افشان و زیبا، در یک گلدان آبریز خودنمایی می‌کند. به همین دلیل برای داخل اتاق بسیار مناسب است. نور متوسط رو به کم، رطوبت زیاد و دائمی از جمله نیازهای اساسی این گیاه به حساب می‌آید. همین عامل و رطوبت بالا سبب شده که سرخس یکی از گیاهان مناسب برای تراریوم و کریسمس شناخته شود.

گیاهان مناسب برای جشن کریسمس

سیکلامن

سیکلامن از گیاهان مخصوص کریسس

سیکلامن یک گیاه مناسب فصل سرماست و درجه حرارت پایین را به خوبی تحمل خواهد کرد. به همین دلیل در فصل زمستان محبوبیت بالایی دارد. این گل‌های زیبا می‌توانند تا ۸ هفته در شرایط مناسب شکوفا شوند. شرایط نوری سیکلامن باید متوسط باشد و از قرار دادن آن در محیط‌های گرم خودداری کنید. بهترین روش آبیاری سیکلامن از پایین است و می‌توانید از زهکشی به آن آب برسانید. از پاشیدن آب بر روی گلبرگ‌ها جدا خودداری کنید.

گل رزماری

برای جشن کریسمس، رزماری را به شکل کاج نوئل برش می‌دهند تا مانند درخت کریسمس بدرخشد. رزماری با بوی خوشی که از خود ساطع می‌کند، هم برای خوشبو کردن فضا مناسب است و هم می‌توانید به راحتی برگ‌های آن را بچینید. بهتر است رزماری را در کنار یک پنجره جنوبی با نور نسبتاً زیاد و یا چراغ مصنوعی روشن قرار دهید. توجه کنید که از آبیاری بیش از حد به رزماری خودداری کنید. بهتر است در هوای معتدل آن را بیرون ببرید تا در محیط طبیعی رشد کند.

گل نرگس

گل نرگس از جمله گل های زمستانی است که برای هدیه دادن در مناسبت‌های این فصل، گزینه‌ای بسیار عالی محسوب می‌شود. بهترین مکان برای قرارگیری گل نرگس، در نور نسبتاً زیاد و در خاک زهکشی و سرشار از مواد عالی است. توجه کنید که هوای نگهداری آنها خنک باشد و آبیاری آن را فراموش نکنید. گل نرگس نسبتاً ارزان است و اگر گل‌های آن خشک شده و یا پژمرده شدند، ناراحت نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *