گل و گیاه

گل پیونی یا صد تومانی انواع آن و مفاهیم رنگ‌های مختلف آن

انواع گل صد تومانی

فصل بهار را با یک محصول جدید در باغ خود شروع کنید. گل پیونی بهترین گل بهاری برای جلوه دادن به باغ شما است و برای استفاده در گل‌آرایی نیز، عالی می‌باشد و گزینه مناسبی برای خرید آنلاین باکس گل در اصفهان است. انواع گل صد تومانی یا پیونی از بهار تا تابستان شکوفه می‌دهد و در تمام تابستان دارای شاخ و برگ‌های سرسبزی است. این گل کلاسیک و زیبا سال‌هاست که زینت بخش باغچه‌های خانه‌هاست و فقط کمی مراقبت نیاز دارد تا حس شادابی و طراوت را به شما هدیه دهد. اگر دوست دارید که با این گل و انواع آن بیشتر آشنا شوید، بهتر است ادامه مطلب را از دست ندهید و با نیکراه همراه باشید.

تاریخچه گل پیونی

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه این گل صحبت کنیم، باید بگوییم قدمت آن به چین باستان برمی‌گردد. گل صد تومانی به دلیل خواص ریشه و گلبرگ‌های خود بارها و بارها در آنجا پیوند زده شده است. چینی‌ها ریشه آن را می‌خوردند، چون معتقد بودند که در درمان و پیشگیری از تب بسیار مفید است. این گل در سال ۱۷۸۴ در اروپا هم کشف شد. نام پیونی به پین شاگرد اسقلبیوس برمی‌گردد‌. اسقلبیوس یکی از الهه‌های یونانی؛ الهه طب و داروی یونان باستان، بود. وقتی پلوتو در یک مشاجره با هرکول زخمی شد، پین برای درمان آن از یک گیاه استفاده کرد. این گیاه در کوه المپوس رشد می‌کرد و به افتخار کاشفش پین، پیونی نامگذاری گردید.

شناخت اجمالی انواع گل صد تومانی

گل پیونی در انواع زیادی رشد می‌کند که در ردیف اول باید گل صد تومنی درختی را نام برد، ولی چون این نوع دارای بوته چوبی است، جزء گل‌های بوته چوبی ذکر می‌شود. نام دیگر گل پیونی، پائونیا است. ارتفاع این گیاه در گونه‌های علفی ۵۰ الی ۱۲۰ سانتی‌متر و در گونه‌های درختی ۱۰۰ تا ۲۰۰ سانتی‌متر است. عمر گیاه معمولاً به ۵۰ سال می‌رسد. رنگ برگ‌های این گل، سبزِ تیره مات می‌باشد. برگ‌ها در زمستان از بین می‌روند، ولی دوباره در فصل بهار سبز می‌شوند. این گل زیبا می‌تواند تا ۱۰۰ سال پس از کاشته شدن هم با طراوت بماند و به گلدهی ادامه دهد. گل پیونی در دسته گل‌های با جلوه خاص قرار دارد.

نماد گل پیونی

هرگاه این گل را به فردی هدیه دهید، در واقع شکوه، عشق، پافشاری، شادی و سلامتی را به او هدیه خواهید داد. انواع گل صد تومانی سفید را به کسی تقدیم کنید که برای او آرزوی شادی و سلامتی دارید. پیونی همانند هر گلی نیست. کافیست گل‌های آن باز شود تا زیبایی و لطافت واقعی آن آشکار گردد. پیونی پرچمدار گل‌های عاشقانه است و گزینه مناسبی برای خواستگاری و ولنتاین است و یک گل مناسب برای اولین قرار عاشقانه می‌باشد. این گل به دلیل گل‌برگ بزرگ و عطر خوشش یکی از گل‌های رمانتیک به حساب می‌آید.

نماد گل پیونی

نماد گل پیونی

علت نامگذاری گل صد تومانی

برای نامگذاری این نوع گل به صد تومنی دلایل فراوانی برشمرده شده است. عده‌ای بر این باورند که فردی به نام جورج پترویا در یکی از سفرهایش از فرنگ پیاز گلی را به همراه خود آورد و در کاخ مظفرالدین شاه کاشت. زمانی که این گل بزرگ شد و گل‌هایش باز شدند، مظفرالدین شاه بسیار تحت تاثیر زیبایی و ظاهر آن قرار گرفت. زمانی که متوجه شد پتوریا این گل را کاشته، صد تومان به او هدیه داد. در آن زمان صد تومان مبلغ بسیار زیادی بود به همین علت نام صد تومانی روی این گل ماند. روایتی دیگر می‌گوید به دلیل اینکه این گل قبل از انقلاب وارد ایران شد و قیمت هر شاخه آن گران بود و در آن زمان واژه صد تومن نشان دهنده گرانی یک جنس بود، به این گل صد تومانی گفتند.

رنگ بندی گل پیونی

پیونی گلی شبیه رز است که فصل رویش آن تابستان می‌باشد و فقط در همان ماه‌ها قابل دسترسی است. با توجه به شرایط آب و هوایی مناطق جنوبی اروپا، کمی زودتر از تابستان از این گل استفاده می‌کنند. در مورد انواع رنگ گل پیونی باید گفت که همه آن را به رنگ صورتی می‌شناسند، اما پیونی در رنگ‌های دیگری مثل قرمز تیره، مرجانی، صورتی پررنگ، سفید و زرد هم وجود دارد. گل پیونی سفید و صورتی بسیار پرطرفدار است. علاوه بر رنگ، انواع مختلف پیونی در تعداد و نوع گلبرگ‌ها با هم متفاوت می‌باشند. آنها می‌توانند تکی، دو تایی و یا چند تایی روی یک ساقه قرار گیرند.

انواع گل صد تومانی

به عقیده بسیاری از افراد گل پیونی تنها در یک نوع بوده و همان یک نوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که چنین نیست. در ادامه مطلب به انواع گل پیونی اشاره می‌کنیم.

گل پیونی چینی

به طور گسترده‌ای این گل به عنوان یک گیاه زینتی در باغ‌ها با چند صد گونه گوناگون پرورش داده می‌شود. بسیاری از گونه‌های این گل، اصلاح شده و دارای گلبرگ‌های اضافی هستند.

انواع گل صد تومانی طلایی

این نوع گل بیشتر در آسیا، جنوب اروپا و شمال غرب آمریکا یافت می‌شود. مرز بین گونه‌ها مشخص نیست.

انواع گل پیونی

انواع گل پیونی

پیونی درختی

این گل بومی کشور چین است و نماد مهم در فرهنگ چینی است. از خصوصیات قابل توجه آن تنوع بسیار زیاد از نظر شکل، رنگ و رایحه به شمار می‌رود.

گل صد تومنی علفی

این گونه به عنوان یکی از رایج‌ترین گونه‌های پیونی، دارای درختچه بوته‌ای است که تا حدود ۳ سانتی‌متر بلند می‌شود. این نوع، همچنین دارای برگ‌های پهن و براق است که در پاییز به رنگ برنزی در می‌آید.

گل ایدوپئونی

این نوع، با پیوند انواع گل صد تومانی علفی با پیونی درختی ایجاد شده و در اواخر بهار شکوفا می‌شود. به طور کلی، گل‌های پیونی دوام بیشتری دارند و ۵۰ گل ویژه بر روی ساقه‌های ضخیم تولید می‌کنند که به دلیل ماهیت کوتاه خود نیازی به حمایت ندارند.

نحوه کاشت و نگهداری گل پیونی

این گل به راحتی کاشته و پرورش داده می‌شود. فقط کافی‌است یک خاک حاصل‌خیز برای آن تهیه کنید و در فواصل زمانی مختلف به آن کود مناسب دهید تا چند نسل از زیبایی آن بهره ببرند. حتماً موقع کاشت این گل، فاصله خوبی به بوته‌ها بدهید و اینکه در محلی که باد شدید وجود دارد، بهتر است کاشته نشود. عمق مناسب برای کاشت این گل ۶ الی ۹ سانتی‌متر بوده و در فصل زمستان به او استراحت دهید. اگر قصد دارید گل پیونی را به صورت شاخه‌ای تهیه کنید، گل‌هایی را انتخاب کنید که ساقه‌های استوار و محکمی دارند. به محض اینکه به منزل رسیدید آنها را در گلدانی پر از آب قرار دهید و در محیط خنک از آن نگهداری کنید.

شرایط نگهداری انواع گل صد تومانی

پس از کاشت گل پیونی، حال وقت آن است که شرایط نگهداری و میزان دما و آبیاری آن را کنترل کنید. در ادامه مطلب به این موارد توجه داشته باشید.

دما و رطوبت مورد نیاز

این گیاه در دمای ۱۸ الی ۲۳ درجه سانتی‌گراد رشد خوبی داشته و در زمستان نیاز به یک دوره استراحت و سرما دارد که بهتر است این شرایط را برایش فراهم کنید.

خرید باکس گل پیونی

نگهداری گل پیونی

کود مورد نیاز گل پیونی

گل پیونی اگر خاک خوبی داشته باشد، نیاز به تغذیه و کود ندارد. با این حال، با گذشتن مدت زمانی از کاشت، بهتر است کوددهی انجام شود. استفاده سالانه از کودهای کمپست برای این گل پس از پایان گلدهی ضروری  است. البته می‌توانید از کودهای پتاس بالا در زمان گلدهی استفاده کنید. گل‌های صد  تومانی درختی به آهن و فسفات نیاز دارند و اگر با سولفات و پودر استخوان تغذیه شوند، در بهار خوب رشد می‌کنند.

آبیاری انواع گل صد تومانی

این گل پس از کاشت باید کاملاً آبیاری شود و خاکش مرطوب باشد. در هفته اول پس از کاشت خاک را چک کنید. اگر تا یک سانتی‌متر خشک شده باشد، آبیاری نمایید. بعد از مدتی هرگاه خاک تا عمق ۲ الی ۳ سانتی‌متری خشک شد، به آن آب دهید. تا پایان سال اول این روند را ادامه دهید.

هرس انواع گل صد تومانی

این گیاه به میزان خیلی کمی هرس نیاز دارد و بهتر است بعد از خشک شدن گل‌ها آنها را از گیاه جدا کنید. همچنین وقتی می‌بینید ساقه یا شاخه‌ای از گیاه دچار آسیب شده و خشک می‌شود، حتماً آن را از گیاه جدا کنید تا از بیماری‌های احتمالی جلوگیری نمایید.

سمی بودن

میزان سمی بودن این گیاه را خفیف اعلام کرده‌اند و اگر به میزان خیلی زیاد از ریشه و ساقه این گیاه توسط کودکان و حیوانات خانگی خورده شود، موجب ایجاد تپش قلب در آنها خواهد شد. پس مراقب باشید و دور از دسترس آنها قرار دهید.

معطر بودن گیاه پیونی

این گیاه به شدت معطر و خوشبو است، اما توجه داشته باشید که همه گونه‌های آن معطر نیستند و عطر آن شبیه به گل رز است و جالب است بدانید که رنگ‌های سفید و صورتی آن، عطر بیشتری دارند.

جمع‌بندی نهایی

همانطور که در این مقاله اشاره شد، انواع گل صد تومانی از گیاهان دائمی است. برای اینکه بتوانید این گیاه زیبا که یکی از زیباترین گل های جهان است را در خانه نگهداری کنید، باید شرایط نگهداری آن را بدانید که ما در اینجا به طور کامل و مفصل به این مورد پرداختیم. چنانچه مطلبی ناگفته باقی مانده و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی گیاهان دارد، می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوران نیکراه مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *