گل و گیاه

آشنایی با گل ارکیده مفاهیم و انواع آن

انواع گل ارکیده

حتماً شما هم هنگام هدیه دادن، ساعت‌ها به این موضوع می‌اندیشید که چه هدیه‌ای برازنده طرف مقابل است. قطعاً در میان تمام هدایا، خرید گل طبیعی اینترنتی در اصفهان یکی از بهترین‌ها خواهد بود. حال اگر این گل، ارکیده باشد، که هدیه را مُنوَر می‌کند. اگر معنی و مفهوم انواع گل ارکیده را بدانید و آن را متناسب با مفهوم آن، هدیه دهید که یک کادوی همه چیز تمام را تدارک دیده‌اید. در این قسمت از محتوای نیکراه، تلاش کرده‌ایم تا شما را با این گل زیبا و انواع و مفهومش آشنا کنیم.

پیشینه و قدمت گل ارکیده

مطابق با مطالعات انجام شده، ارکیده کلمه یونانی orkhis می‌باشد که به وسیله گیاه شناس یونانی نامگذاری شد. یونانی‌های باستان، از این گل به عنوان تعیین جنسیت فرزند استفاده می‌کردند. یعنی بر این باور بودند که اگر پدر یک گل ارکیده بزرگ را بخورد، فرزند او پسر شده و اگر مادر یک گل ارکیده کوچک بخورد فرزند او دختر خواهد بود. رفته رفته در دوران ویکتوریا این گل خیلی نایاب شده و مردم آن را یک ماده گرانبها و با ارزش شناختند. به همین دلیل امروزه این گل خیلی با ارزش است.

ارکیده چه نوع گلی است؟

انواع گل ارکیده ، خانواده‌ای از گیاهان هستند که تنوع بسیار بالایی دارند. خانواده ارکیده شاملِ ۷۰۰ جنس و ۲۸ هزار گونه است که جزء بزرگترین خانواده گیاهی محسوب می‌گردد. این گیاه را از روی تقارن دو جانبی گل‌هایش می‌شناسند. گل‌های ارکیده به صورت طبیعی در بسیاری از مناطق دنیا به صورت انگلی روی تنه درختان و صخره‌ها زندگی می‌کنند. آن‌ها رطوبت و مواد غذایی مورد نیاز خود را از هوا و محیط اطراف جذب می‌کنند. آنها در رنگ‌های متنوعی وجود دارند، که هر کدام معنا و مفهوم خاصی را انتقال می‌دهند.

انواع گل ارکیده زیبا و جذاب

حال که به صورت مختصر با ارکیده و تاریخچه آن آشنا شدیم، بهتر است به سراغ انواع ارکیده‌های زیبا برویم.

انواع گل ارکیده

گونه‌های مختلف ارکیده

ارکیده سیمبیدیوم  cymbidium

سیمبیدیوم بومی مناطق مرطوب آسیا و استرالیا است، که ارتفاع و قد آن به ۳۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر می‌رسد. اندازه آن نسبت به دیگر گل‌های ارکیده خیلی کوچکتر است، اما تعداد گلبرگ و ساقه‌های آن خیلی بیشتر است. سیمبیدیوم در مقایسه با دیگر گل‌های ارکیده‌ خیلی دوست داشتنی‌تر است، زیرا در شرایط آب و هوایی خشک و خنک به خوبی زندگی می‌کند.‌ رنگ گلبرگ‌های این ارکیده، سبز متمایل به زرد است و خطوط قرمز زیبایی در آن وجود دارد. این ارکیده در نور متوسط تا کامل رشد خیلی خوبی دارد و بهتر است در صبح آبیاری شود.

بلتیلا آستریاتا  BLETILA  ASTRIATA

روی هر خوشه از این ارکیده گلبرگ‌های بنفش و صورتی زیبایی به چشم می‌خورد. بلندی خوشه به ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد که البته باز هم کوچک‌تر از دیگر گل‌های ارکیده خواهد بود. این گل تنها در فصل بهار گل می‌دهد و بهتر است آن را در جای نیمه سایه قرار دهید تا به خوبی رشد کند.

انواع گل ارکیده فالانوپسیس  PHALAENOPSIS

مرکز اصلی رویش و رشد این نوع ارکیده، کشورهای هند، چین، اندونزی و استرالیا است. به این نوع ارکیده اصولاً ارکیده پروانه‌ای هم گفته می‌شود. افراد بسیاری این نوع را برای نگهداری انتخاب می‌کنند، زیرا نگهداری و مراقبت از آن خیلی آسان‌تر بوده و برای افراد کم تجربه انتخابی عالی خواهد بود. ارکیده فالانوپسیس  را در اداره‌ها، هتل‌ها، رستوران‌ها و خانه‌ها به فراوانی می‌توان مورد استفاده قرار داد. دمای مناسب برای این نوع گل در طول روز بین ۲۰ تا ۲۹ درجه سانتیگراد خواهد بود. این نوع ارکیده علاقه زیادی به نور مستقیم ندارد، اما به نور زیادی نیاز دارد.

دندروبیوم  DENDROBIUM

یکی دیگر از انواع گل ارکیده که محبوب‌ترین آنها نیز به شمار می‌رود، ارکیده دندروبیوم است. این گل بیشتر بومی استرالیا، آسیا و اقیانوس آرام بوده که قدی به اندازه ۱۵ تا ۱۲۰ سانتی متر دارد. این ارکیده به راحتی در خانه قابل نگهداری خواهد بود. گونه دندروبیوم به آب متوسط اما نور زیاد نیاز دارد و گل‌های زرد، یاسی و سفید آن خیلی پرطرفدار است.

سفارش انواع ارکیده

انواع ارکیده

ارکیده وندا  VANDA

شاید به جرات بتوان ارکیده وندا را از زیباترین انواع گل ارکیده به حساب آورد. این نوع ارکیده مختص مناطق مرطوب آسیایی بوده که به صورت انگلی از درختان آویزان می‌شود. ارتفاع این گل از ۶ تا ۹۰ سانتیمتر خواهد بود، که گل‌هایش جذاب، خوشبو و ماندگار هستند. بهترین دما برای این گل در روز، دمای معتدل است که بهتر است کمتر از ۲۹ درجه باشد و در شب به محیط خنک‌تر نیاز دارد. این گل در صبح به نور خورشید احتیاج دارد، اما بعد از ظهر باید در سایه قرار گیرد.

کاتلیا CATLEYA

این ارکیده بومی آمریکای مرکزی و جنوبی بوده و گل‌های خاص و منحصر به فردی دارد. گلبرگ‌های کاتلیا بسیار بزرگ بوده و معطر هستند. همچنین رنگ‌های شاد و چشم‌نوازی دارند. به دلیل همین زیبایی، از آن در دسته گل عروس به فراوانی استفاده می‌کنند. کاتلیا هم به نور صبحگاهی بسیار نیاز دارد. گونه‌های این نوع ارکیده گل‌هایی با خال خالی‌های زیبا هستند که بلندی یک خوشه‌ی آن بین ۷ تا ۶۰ سانتی‌متر خواهد بود.

انواع گل ارکیده اونسیدیوم  ONCIDIUM

خواستگاه و مرکز اصلی رویش این ارکیده، در مکزیک و آمریکای جنوبی و مرکزی است و بلندی آن اصولاً به ۱۲ سانتی‌متر تا ۳ متر هم خواهد رسید. گلبرگ‌های این گل به قدری زیباست که آن را به بانوی رقصنده تشبیه کرده‌اند. این گل بسیار معطر بوده و بویی شبیه به کاکائو دارد. مراقبت از این ارکیده نسبت به دیگر ارکیده‌ها کمی سخت است، زیرا به نور، رطوبت و آب فراوان نیاز دارد.

پافیوپدیلوم  PAPHIOPEDILUM

به دلیل شباهت این گل به دمپایی و کفش، آن را به کفش ونوس هم می‌شناسند. این ارکیده بومی شرق آسیا و کشور اندونزی است. گلبرگ‌های آن به رنگ زرد، صورتی و سفید با سایه‌هایی از قهوه‌ای متمایل به سیاه است. نکته مثبت این گل آن است که هر پنج روز یکبار نیاز به آب دارد.

خرید گل ارکیده

انواع مختلف ارکیده

میلتونیاپسیس  MILTONIOPSIS

این ارکیده برای بار اول در رشته کوه‌های آند دیده شده است. خواستگاه آن در کلمبیا، پاناما و اکووادور می‌باشد. بهترین دما در طول روز برای آن ۲۹ درجه سانتی‌گراد است، که در شب دمای کمتر را هم تحمل خواهد کرد.

انواع گل ارکیده یوولستکرا  VUYLSTEKERA

این ارکیده نسبت به دیگر ارکیده‌ها خیلی متفاوت خواهد بود، علت آن هم عدم رشد آن در طبیعت است. این نوع ارکیده در آزمایشگاه به وسیله شخصی به نام چارلز یوولستک به وجود آمد. ارکیده یوولستکرا در نورِ فیلتر شده یا نور خیلی کم به خوبی رشد می‌کند. بهترین دما برای رشد این گیاه در روز ۲۳ تا ۲۹ درجه است. نام دیگر این ارکیده کامبریا است که اصولاً کمیاب هم می‌باشد.

زیگوپتالوم ZYGOPETALUM

مرکز اصلی رویش این گیاه در آمریکای جنوبی و برزیل است و قد و ارتفاع هر خوشه آن به ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. شکل ظاهری این ارکیده به گونه‌ای است که وسط گل به رنگ زرد بوده و دقیقا در محل اتصال گلبرگ‌ها به وجود آمده‌اند. اسم این ارکیده از زیگون گرفته شده که به معنای گل برگ شبیه به زرده تخم مرغ است. گل‌های زیگوپتالوم خیلی معطر بوده و از پاییز تا بهار شکوفا می‌گردند.

ارکیده آدونتوگلوسوم  ODONTOGLOSSUM

این ارکیده از دو کلمه ODON به معنی دندان و GLOSSA به معنی زبان تشکیل شده است. این اسم هم در واقع به خاطر شباهت ظاهری این گل به دهان و دندان انتخاب کرده‌اند.

مفهوم گل ارکیده

معنی انواع گل ارکیده

معنی و مفهوم انواع گل ارکیده

بعد از معرفی ارکیده و گونه‌های مختلف آن حال نوبت به توضیح در مورد نماد و معانی این گل زیبا می‌رسد. این گل شگفت انگیز را می‌توانید به عنوان گل مناسب برای تولد نوزاد به دوستان و عزیزان خود برای تولد فرزندشان هدیه دهید. رنگ‌های مختلف ارکیده حامل پیام‌های متفاوتی است، که در ادامه به صورت مختصر به آن اشاره می‌کنیم.

  • ارکیده آبی:  نادرترین گونه ارکیده، رنگ آبی است که نشانگر تفکر، تعمق و معنویت بوده و نمادی از لوکس و خاص بودن است.
  • ارکیده نارنجی: رنگ نارنجی در گل‌های ارکیده نشان از قدرت، غرور و جسارت دارد. از این گل می‌توان برای کسی استفاده کرد، که در مراسم خاص یا رقابتی ارزشمند قرار دارد.
  • ارکیده سفید: خاص بودن و زیبایی انواع گل ارکیده سفید را همگان تمجید می‌کنند. رنگ سفید در فرهنگ‌های مختلف معانی متفاوتی دارد که شامل معصومیت، خلوصِ نیت و امید است و مناسب‌ترین هدیه برای تولد کودک می‌باشد.
  • ارکیده قرمز: احتمالا شما هم حدس زده‌اید که ارکیده قرمز معنای عشق، احساسات عاشقانه و دوست داشتن را به همراه دارد. گل ارکیده قرمز هدیه عالی برای کسی است که با او احساسات عاشقانه دارید. ارکیده قرمز قلب هدیه گیرنده را به تپش در می‌آورد.
  • ارکیده صورتی: از سر تا پای ارکیده صورتی زیبایی و لطافت می‌بارد. پس دور از انتظار نیست که نمادهایی مثل زیبایی و زنانگی و معصومیت را برای ارکیده انتخاب کرده‌اند. ارکیده صورتی معنای شکوفایی و باروری دارد.
  • ارکیده بنفش: انواع گل ارکیده بنفش نماد احترام، اصالت و تحسین است. هدیه دادن این گل به کسی، بیانگر قدردانی، تحسین و احترام خواهد بود.
  • ارکیده سبز: سبزی در همه جا نمادی از سلامتی است. در این گل هم سبز بودن نمادی از سلامتی و رفاه می‌باشد. بنابراین این گل بهترین هدیه به کسی است که آرزوی سلامتی و موفقیت را برای او دارید.
  • ارکیده زرد: رنگ زرد ارکیده مانند خورشید، تابان است، که خبر و نشان از آغاز دوباره را به همراه دارد. این گل را می‌توان به هر شخص که کاری را آغاز کرده هدیه دهید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم هر آنچه در مورد انواع گل ارکیده و مفاهیم آن لازم است، برای شما شرح دهیم. چنانچه مطلبی ناگفته مانده یا پرسشی در ذهن شما نقش بسته می‌توانید سوالات خود را از طریق ارتباط با مشاوران نیکراه مطرح نمایید. بعلاوه، اگر در صدد خرید این گل زیبا هستید، می‌توان بهترین، با کیفیت‌ترین و خوش قیمت‌ترین انواع ارکیده را از فروشگاه گل نیکراه تهیه کنید. نیکراه یک گل فروشی آنلاین در اصفهان است که البته خدمات فروش خود را به صورت حضوری نیز ارایه می‌دهد. با سفارش آنلاین گل ارکیده در اصفهان می‌توانید، در کوتاه‌ترین زمان سفارش خود را با بهترین کیفیت در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *