گل و گیاه

انواع فیلودندرون و نکات مهم در نگهداری از آنها

نگهداری فیلودندرون

در این مقاله قصد داریم در مورد نگهداری فیلودندرون  و انواع مختلف این گیاه زیبا با شما صحبت کنیم.
در میان تمام گیاهان آپارتمانی گیاه فیلودندرون بسیار زیبا و فوق العاده است. به همین خاطر، بسیاری از افراد آن را انتخاب می‌کنند. این گیاه به فضای داخلی خانه طراوت و تازگی می‌بخشد و محیط خانه را دل انگیزتر می‌کند. فیلودندرون هم مانند دیگر گیاهان برای بقا و رشد، نیاز به نگهداری مطلوب دارد که در این مطلب قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم.

معرفی گیاه فیلودندرون

فیلودندرون گیاهی از خانواده شیپوریان به شمار می‌آید که بیش از ۱۰۰ نوع گونه را شامل می‌گردد. فیلودندرون برگ‌های پرپشت و جذاب دارد و اصولاً در آپارتمان‌ها نگهداری می‌شود. این گیاه دارای جثه بزرگی بوده و بومی مناطق گرمسیری و آمریکای جنوبی است.از مهمترین ویژگی‌های آن می‌توان به برگ‌های بزرگ و پهن اغلب با الگوهای رنگی زیبا، ساقه‌های راست، خزنده، پیچنده و در برخی گونه‌ها، تولید میوه قرمز رنگ اشاره کرد. اگر از طرفداران گیاهان آپارتمانی هستید، خرید انواع فیلودندرون را از گل فروشی اینترنتی در اصفهان و یا هر شهری که هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم.

انواع فیلودندرون

گیاه فیلودندرون در انواع مختلفی یافت می‌گردد که افراد متناسب با سلیقه خود آنها را انتخاب می‌کنند. پیش از بررسی نکات مهم در پرورش و نگهداری فیلودندرون ، ابتدا در این بخش به بررسی انواع آنها می‌پردازیم.

فیلودندرون رونده

این نوع از فیلودندرون دارای برگ‌های سبز تیره و به شکل قلب بوده که رشدی به سمت بالا دارد. اصولاً از آن در گلدان‌های آویزی نگهداری می‌کنند.

فیلودندرون غیررونده

از آنجا که این دسته از فیلودندرون‌ها رونده نیستند، برگ‌های خیلی بزرگ دارند و فرایند رشد آرامی را هم خواهند داشت.

انواع فیلودندرون

فیلودندرون پرنس صورتی

نگهداری فیلودندرون پرنسس صورتی

همانطور که از نام این نوع فلیودندرون برمی‌آید، به رنگ صورتی است و ظاهری رمانتیک و جذاب دارد. برگ‌های این گیاه به رنگ صورتی و سبز رنگ هستند که همین عامل جذابیت آنها خواهد بود. پرنسس صورتی جزء گیاه‌هان رونده به شمار می‌آید، اما اغلب افراد آنها را کوتاه کرده و به صورت بوته‌ای هم مورد استفاده قرار می‌دهند.

فیلودندرون نخل نما

فیلودندرون نخل نما یکی از محبوب‌ترین و زیباترین گونه‌های این سرده است که دارای ویژگی‌های جالبی می‌باشد. اصولاً برگ‌های آن بزرگ، پهن و به شکل قاشق یا شکاف‌دار هستند. اندازه بزرگ آنها می‌تواند تا یک و نیم متر طول داشته باشد. ساقه‌های آن بلند بوده و برگ‌های محکمی دارند. این گیاه به دلیل زیبایی طبیعی و برگ‌های شگفت‌انگیز که شبیه به برگ نخل است، بسیار محبوب می‌باشد. اگرچه رشد آن کند است، اما می‌تواند گیاه زینتی چشمگیری باشد.

نگهداری فیلودندرون جنگلی موجی

فیلودندرون جنگلی یکی از زیباترین و پرطرفدارترین گونه‌های این گیاه است که دارای ویژگی‌های جالب می‌باشد. برگ‌های بسیار بزرگ، پهن، بیضی شکل، لبه‌های موجی و اندازه‌های بزرگ گیاه می‌توانند از ویژگی‌های اصلی آن باشند. ساقه‌های این نوع فیلودندرون، چوبی و قدرتمند بوده، اما بسیار کوتاه هستند. رشد آنها به صورت بوته و افقی است و در شرایط مطلوب بسیار رشد خوبی دارند. این گونه به دلیل برگ‌های عظیم الجثه موجی بسیار محبوب است. به همین دلیل آن را با نام جنگلی می‌شناسند.

فیلودندرون مینیاتوری

برگ‌های این نوع فیلودندرون تیره و شکاف خورده هستند که بر روی هر ساقه کلی برگ نمایان است. اصولا ً آنها برای استفاده در گوشه اتاق خواب بسیار گزینه مناسبی هستند.

فیلودندرون برگ انجیری

فیلودندرون برگ انجیری دارای برگ‌های پهن با شکاف‌های بلند است که برای رشد به یک چوب و یا تکیه‌گاهی محکم تکیه داده می‌شود.

انواع فیلودندرون

فیلودندرون برگ انجیری

نگهداری فیلودندرون بلک یا مشکی

فیلودندرون‌های بلک دارای طولی حدود یک متر و عرض نیم متر هستند. شاخ و برگ‌های آنها رنگ شرابی و برنزی دارند.

فیلودندرون گلوریوزوم

این گیاه رشد عمودی داشته و برگ‌های آن بزرگ، سبز رنگ و البته با رگه‌های سفید هستند. مهمترین ویژگی فیلودندرون گلوریوزوم اندازه برگ‌هایش است. به طوری که طول برگ‌ها به ۶۰ سانتی متر هم می‌رسد. اصولاً از آن برای تزیین اتاق‌های نشیمن یا دفتر کار استفاده می‌شود.

نکات مهم در نگهداری فیلودندرون

برای سالم ماندن گیاه فیلودندرون نیاز است تا یک سری شرایط مد نظر قرار گیرد. در ادامه مطلب این شرایط را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نور کم

گیاه فیلودندرون در نور کم رشد خیلی خوبی دارد. اصولاً این گیاه نور کم را می‌طلبد، بهتر است به جای قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، آنها را در سایه بانی با نور ملایم قرار دهید. بهترین مکان برای قرارگیری گل فیلودندرون جهت نورگیری، کنار پنجره‌ها با نور غیر مستقیم است. این گیاه، یکی از بهترین گیاهان برای سرویس بهداشتی و حمام است.

شرایط پرورش فیلودندرون

شرایط پرورش فیلودندرون

 خاک غنی از مواد آلی برای نگهداری فیلودندرون

گیاه فیلودندرون جزء آن دسته از گیاهانی است که به خاک نرم، سبک و البته غنی از مواد عالی و معدنی نیاز دارد. این خاک باید دارای زهکشی مناسبی باشد و هر دو سال یکبار خاک آن تعویض گردد. به این نکته توجه داشته باشید که تجمع نمک در گلدان موجب شده تا برگ‌های آن به رنگ قهوه‌ای یا زرد متمایل گردند.

آبیاری مناسب

گیاه فیلودندرون به رطوبت و آب علاقمند است. پس بهتر است که هر وقت لایه بالایی خاک آن خشک شد، حتماً به آن آب دهید. میزان مورد نیاز آب را بر اساس رطوبت خاک گلدان بسنجید. فیلودندرون‌ها در خاک خیس و پر آب عملکرد خوبی نداشته و ریشه‌هایشان پوسیده می‌شود. نکته جالب توجه اینکه این گیاه در فصل زمستان به آبیاری کمتری احتیاج خواهد داشت.

رطوبت و دمای مطلوب برای نگهداری فیلودندرون

هر کدام از فیلودندرون‌ها متناسب با گونه‌های مختلف خود در برابر شرایط آب و هوایی یک جور مقاومت دارند، اما در حالت کلی این گیاه در کمتر از ۱۲ درجه سلسیوس نمی‌تواند دوام بیاورد. پس بهتر است اگر از این گل نگهداری می‌کنید، حتماً در فصل زمستان آنها را از سرما دور نگه دارید. فیلودندرون به شدت رطوبت دوست است.

کوددهی مرتب

منظور از کوددهی مرتب آن است که حتماً در فصول مناسب همانند تابستان و بهار کود مایع را فراموش نکنید. زمستان و پاییز میزان کوددهی گیاه کم ‌می‌شود، پس حواستان به این نکته باشد. اگر کود گیاه مناسب باشد رشد آن نرمال بوده و خیلی بهتر رشد می‌کند.

هرس به هنگام

هرگاه گیاه فیلوندرون بیش از حد بلند شد، با استفاده از ابزار مناسب همانند قیچی‌های هرس آن را هرس نمایید. در هر زمانی از سال امکان هرس آن وجود دارد، اما بهترین زمان برای این کار، فصل بهار و تابستان می‌باشد.

جمع‌بندی نهایی

در این مقاله با گیاه فیلودندرون و انواع آن و نکات مهم برای نگهداری فیلودندرون آشنا شدیم و دانستیم که این گیاه آپارتمانی بیش از ۴۰۰ گونه داشته و سابقه بسیار طولانی در تمدن‌های باستانی دارد. نکته جالب توجه آنکه این گیاه برای حیوانات خانگی مضر بوده و در صورت جویدن ممکن است خطرناک باشد. برای خرید بهترین گل‌های آپارتمانی به خصوص گیاه فیلودندرون، گلفروشی آنلاین نیکراه گزینه مطلوبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *