گل و گیاه

آشنایی با گونه‌های مختلف گل میخک

انواع گل میخک

ل‌ها در انواع مختلف و متفاوتی در سرتاسر دنیا رشد و نمو پیدا می‌کنند. هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی هستند. یکی از آنها گل میخک است. واژه لاتین میخک به معنی گل‌های خدایان است. هر گونه از انواع گل میخک معنی متفاوتی دارد. اگر شما هم به دنبال آشنایی با هر کدام از گونه‌های این گل زیبا هستید تا برای سفارش آنلاین گل در اصفهان و سایر شهرها بتوانید آنها را انتخاب کنید، این مطلب از وبلاگ گل فروشی نیک راه را از دست ندهید.

تاریخچه گل میخک

این گل، اولین بار توسط یک گیاه شناس یونانی نامگذاری گردید. این گل در سطح وسیعی از جهان در تزیین باکس گل یا سبد گل استفاده می‌گردد. گل میخک با نام علمی dianthus در یونان قدیم شناخته می‌شد و از حلقه‌های گلِ آن در مراسم ورزشی برای هدیه دادن به قهرمانان استفاده می‌کردند. به همین خاطر، از آن زمان تا به حال، گل میخک بسیار شناخته شده است. بسیاری از محققان بر این باورند که کلمه میخک از کلمه تاج خورشید و یا تاجگذاری گرفته شده است، زیرا این گل در مراسم تاجگذاری شاهان یونانی خیلی مورد توجه قرار می‌گرفت.

آشنایی با گل میخک

گل میخک گلی بومی در منطقه خاور نزدیک و گیاهی بومی کشور اندونزی است. این گل، پس از شناسایی، به خاطر گل‌های زیبایش در سراسر جهان کشت گردید. اندازه و شکل گلبرگ‌های آن در گونه‌های مختلف گل متفاوت است. این گل در رنگ‌های مختلف و معانی متفاوتی می‌باشد. انواع گل میخک به عنوان گل‌های فراز گرا شناخته می‌شوند. به همین دلیل بعد از جدا شدن از پایه مادری، در صورتی که در شرایط مطلوبی نباشند، خیلی زود پیر می‌گردند.

انواع گل میخک

سفر به دنیای میخک‌ها خیلی جذاب و دوست داشتنی است، زیرا گونه‎های مختلف آن هر کدام زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. در ادامه با انواع مختلفی از گونه‌های آن آشنا می‌شویم.

میخک استاندارد

این نوع میخک با نام میخک گل درشت هم شناخته می‌شود که ارتفاع آن تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. روی هر ساقه از این گونه تنها یک نوع از میخک رشد پیدا می‌کند. به دلیل ارتفاع و قد مناسبی که این گل دارد، از آن به عنوان گل شاخه بریده بسیار استفاده می‌کنند و گزینه مناسبی برای انواع دسته گل و باکس گل است و حتی برای سفارش تاج گل شادی در اصفهان نیز کاربرد ویژه دارد.

انواع گل میخک

انواع گل میخک

میخک افشانه

میخک‌های افشانه یا میخک مینیاتوری یکی از گونه‌های اصلی و شناخته شده به حساب می‌آیند. این گونه توانایی تولید ۶ گل بر روی هر ساقه از خود را دارد. همانطور که از نام آن برمی‌آید، سایز و اندازه گل‌های آن از گونه‌های استاندارد خیلی کوچکتر است. ارتفاع ساقه‌های میخک‌های افشانه حدود ۳۰ سانتی متر خواهد بود. پرطرفدارترین میخک‌های افشانه در رنگ‌های سفید و صورتی، قرمز، سفید و سفید بنفش به چشم می‌خورد.

انواع میخک کوتوله (پاکوتاه)

میخک‌های پاکوتاه دارای گل‌های خیلی کوچک‌تر و ساقه‌های خیلی کوتاه‌تری هستند. اصولا این گونه را با نام میدی یعنی دامن کوتاه زنانه می‌شناسند. ساقه‌های اینگونه تا حوالی ۳۰ سانتی‌متر هم رشد پیدا کرده و چندین شکوفه تولید می‌کند.

نوع قرنفلی

هرگاه سخن از گل میخک به میان می‌آید، تنها میخک قرنفلی در ذهن افراد نقش می‌بندد. این گل جزء محبوب‌ترین انواع گل میخک است که رشد بسیار خوبی در محیط‌های مرطوب دارد. رنگ گل‌های قرنفلی معمولاً به صورت قرمز، سفید، نارنجی و گلبهی می‌باشد. اگر شما هم ساکن مناطق مرطوب و شمالی کشور هستید، میخک‌های قرنفلی به خوبی رشد پیدا می‌کند.

میخک چینی

یکی دیگر از گونه‌های جذاب گل میخک به میخک چینی معروف است. البته این میخک با نام chinese pinks هم بسیار یافت می‌گردد. در میان تمام گونه‌های میخک این نوع با گرما و رطوبت سازگار نبوده و علاقه‌ای به گرما نشان نمی‌دهد. همانطور که از نام این میخک برمی‌آید، بومی کشور چین است و در هر نقطه از کره زمین که شرایط مشابه منطقه بومی خود داشته باشد، رشد کرده و زیبایی خود را نشان می‌دهد. این گل به رنگ‌های سفید و قرمز و صورتی یافت می‌شوند.

گل میخک

میخک باغی صورتی

انواع گل میخک باغی صورتی

میخک باغی صورتی در واقع همان گل‌های میخک صورتی پرطرفدار هستند که در همه باغچه‌ها یافت می‌شوند. این گل از اوایل اردیبهشت تا اوایل شهریور گلدهی دارد و بعد از بالغ شدن به ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر خواهد رسید. شکل گلبرگ‌های میخک باغی صورتی به صورت حاشیه‌ای لبه دار و ریشه مانند است که همین ویژگی موجب شده تا این گل ظاهر خاص و منحصر به فرد داشته باشد. بعلاوه، این گل به دلیل سهولت در کاشت و پرورش، جزء  گل های خوش قیمت در اصفهان نیز محسوب می‌شود.

نوع چدار صورتی

این گل دارای شکوفه‌های صورتی و معطر است که در طول ماه‌های تابستان به خوبی آشکار می‌گردد. میخک چدار صورتی پرپشت و متراکم بوده که عاشق نور است. یکی از ویژگی‌های این گل زیبا آن است که قادر به تحمل خاک خیس و یا سرد نیست. به دلیل رشد متراکم چدار صورتی برای پوشاندن سطح باغچه یک انتخاب ایده آل خواهد بود.

میخک سوپراستار

در میان تمام گونه‌های میخک، نوع سوپراستار آن جذابیت ظاهری بی‌نظیری دارد. این گل دارای گلبرگ‌های حاشیه دار و چین دار است که به رنگ قرمز گیلاسی می‌باشد. هر چقدر به مرکز آن نزدیک‌تر می‌شویم، رنگ آن به تیرگی متمایل می‌گردد. ارتفاع میخک‌های سوپر استار از ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر بوده و به نور خورشید علاقه و تمایل شدیدی دارند. به دلیل برخورداری ویژگی‌های ظاهری مطلوب، این گل انتخابی عالی برای حاشیه و دور باغچه‌ها است. بعلاوه، این گونه از انواع گل شاخه بریده مقاوم محسوب می‌شود.

میخک آرمریا

این نوع میخک که به میخک دپفرد صورتی هم معروف است، تا ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. رنگ آن به صورت ملایم است که برای زیبایی باغچه به کار برده می‌شود. این گل، اگر به درستی و با شرایط مطلوبی نگهداری گردد، به ارتفاع بیشتری دست پیدا می‌کند.

انواع گل میخک حاشیه دار

میخک حاشیه دار

گونه حاشیه دار

همانطور که از نام این گونه از گل میخک مشخص است، لبه‌های آن دارای حاشیه و کمی چین خوردگی است. این میخک، عطر دلنشینی دارد و به دلیل همین عطر و بو در تهیه چای از آن به خوبی بهره برده می‌شود. البته این میخک با نام صورتی ریشه‌دار یا صورتی درشت شناخته می‌شود. اما آنها همیشه به رنگ صورتی یافت نمی‌شوند، بلکه آنها را در رنگ‌های سفید، قرمز و بنفش هم می‌توان پیدا کرد.

انواع گل میخک پاوونیوس

از دیگر گونه‌های خیلی خاص، میخک پاوونیوس است. گلبرگ‌های آن به رنگ صورتی تیره بوده که به مرکز آن با رنگ آبی یا قهوه‌ای مزین می‌گردد. برگ‌های آن هم اصولاً سبز آبی می‌باشد. این نوع میخک تا ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر رشد کرده و بهتر است در نور کامل خورشید باشد. اگر توانایی نگهداری آن در محیطی با نور خورشید را ندارید، می‌توانید در محیطی که با کمی سایه آن را نگه داری کنید.

انواع گل میخک جادوگر صورتی

اگر به تصویر اینگونه از میخک توجه کرده باشید، شاید باور نکنید که این گل، میخک است. رنگبندی خاصِ گل جادوگر صورتی موجب شده تا به یکی از منحصر به فردترین نوع میخک تبدیل گردد. گل‌های میخک جادوگر صورتی با نوارهایی به رنگ صورتی تیره و رگه‌های سایه روشن سفید به زیبایی تزیین شده‌اند.

نوع ستاره نئونی

ستاره نئونی یک گل زیبا با حاشیه‌های رشته دار و جذاب است. این میخک می‌تواند به نقطه مرکزی باغچه شما تبدیل گردد. نگهداری از ستاره نئونی خیلی آسان بوده و حتی می‌توان آن را در گرمای بسیار شدید و خشک نگهداری نمود. این گل ارتفاع خیلی مناسبی دارد. به طوری که بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر رشد می‌کند.

میخک پای آمریکایی

انواع گل میخک پای آمریکایی جزء آن دسته از گل‌های خوشرنگ است که ساقه‌ای قائم و محکم دارد. همین ویژگی موجب شده تا پای آمریکایی برای قرارگیری در گلدان، انتخابی عالی به نظر برسد. برای نگهداری این نوع گل باید به این نکته توجه داشته باشید که در خاک ماسه‌ای و تحت نور کامل خورشید، رشد خوبی خواهند داشت.

خرید گل میخک

گل میخک دوست داشتنی

میخک دنباله دار

گلبرگ‌های میخک دنباله دار خیلی وسیع و بزرگ و به رنگ صورتی هستند. این نامگذاری به دلیل برخورداری از گلبرگ‌های وسیع است. ارتفاع میخک‌های دنباله دار به طول ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد. این گل در مرکز خود رگه‌های جذاب از رنگ بنفش دارد که زیبایی آن را چندین برابر می‌کند.

نوع پانچ نارگیل

قصه رنگ میخک پانچ نارگیل قصه جذاب و شنیدنی است. گلبرگ‌های آن در ابتدای رویش، به رنگ قرمز تیره هستند و در طول زمان و با رشد بیشتر، مرکز و حوالی آن به رنگ سفید ظاهر می‌شود. در این حالت، تنها دور گلبرگ‌ها قرمز می‌ماند. میخک پانچ، دارای گل‌هایی متراکم و فشرده با گلبرگ‌های دوتایی است که ارتفاع آن تا ۳۰ سانتی‌متر هم می‌رسد. نکته حائز اهمیت آنکه با چیدن مکرر گل‌های مرده پانچ نارگیل، گلدهی آن را در سال‌های دیگر تضمین می‌کنید.

انواع گل میخک پای هلو جورجیا

رنگبندی گلبرگ‌های پای هلو جورجیا آن را به زیباترین گل‌ها تبدیل کرده است. مرکز این گل، مرجانی رنگ و گلبرگ‌های آن صورتی کمرنگ هستند. این گل متراکم، پرپشت و معطر بوده که فصل گلدهی آن تقریبا طولانی است.

دیگر انواع گل میخک

  • انواع گل میخک هدویگی:نام دیگر گونه میخک هدویگی، شاعر سیاه و سفید است. گل هدویگی تا ارتفاع ۳۵ سانتی‌متر هم رسیده و در مناطق گرم و پر نور با خاکی دارای زهکشی مناسب، رشد بسیار عالی دارد.
  • گونه لسوتو صورتی: این گل جثه کوچکی دارد که برگ‌های آن علف مانند است و گل‌هایی به رنگ سفید و صورتی دارد. ساقه‌های این گل تا ارتفاع ۲۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند و برگ‌های آن تا ۱۲ سانتی‌متر طول دارند.
  • میخک فرانسوی: این نوع میخک با بستری پرزدار و برگ‌هایی توری مانند، جلوه زیبایی به شما می‌دهد.
  • میخک شمالی:میخک شمالی هم دارای گل‌های بنفش و صورتی رنگ است که به صورت تکی و در دسته‌های بیش از چهار گل رشد می‌کند.
  • نوع رومئو توری: میخک رومئوتوی از نوع پیوندی و ترکیبی گل میخک به شمار می‌آید. این گل دارای گلبرگ‌های دوتایی و حاشیه دار است و به طور کلی رشد کم و خیلی آرام دارد.

دسته گل میخک را از کجا سفارش دهیم؟

در این محتوا تلاش کردیم تا همه گونه‌های گل میخک را برای شما شرح دهیم. اگر مطالبی ناگفته مانده و یا اینکه سوالی ذهنتان را درگیر کرده، می‌توانید از طریق ارتباط با گل فروشی آنلاین نیک‌راه سوالات خود را مطرح نمایید. کارشناسان با تجربه آماده پاسخگویی به شما هستند.

بعلاوه، اگر قصد دارید دسته گل یا باکس گل زیبایی از میخک را برای مناسبت‌های مختلف تهیه کنید، می‌توانید محصول مورد نظرتان را به گل فروشی نیک راه سفارش دهید و یا از میان محصولات آماده شده ما در بخش فروشگاه سایت، باکس گل یا دسته گل مد نظر خود را انتخاب نموده و از طریق سفارش آنلاین گل در اصفهان، محصول مورد نظر خود را در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت درب منزل یا محل کار خود تحویل بگیرید. با خرید اینترنتی باکس گل در اصفهان نه تنها در وقت و هزینه خود صرفه جویی می‌کنید، بلکه می‌توانید دوست یا عزیز خود را با یک هدیه زیبا سورپرایز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *