انتخاب گل و گیاه مناسب

نکات مهم برای انتخاب گیاهان آپارتمانی مناسب

انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب

انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب از مهمترین دغدغه‌های اصلی افراد آپارتمان نشین دوستدار گیاهان است. امروزه با کوچک شدن متراژ خانه‌ها و افزایش آپارتمان نشینی، دیگر حیاط‌های سرسبز جای خود را به فضای آپارتمان داده‌اند. به همین خاطر افراد تمایل دارند تا با خرید گیاهان آپارتمانی بتوانند اندکی حال و هوا و فضای باغ‌ها را به محیط منزل بیاورند. این گیاهان با ظاهری زیبا و خواص بی‌نظیر خود در تصفیه و سالم سازی هوا، سلامتی را به افراد هدیه می‌دهند. برای انتخاب این گیاهان آپارتمانی از گل فروشی آنلاین در اصفهان و یا نمایشگاه‌ها و بازارهای حضوری گل و گیاه باید حتماً یک سری نکات را دانست تا بتوان به بهترین شکل به خرید اقدام نمود. در این مطلب از نیکراه قصد داریم تا موارد مهم در این زمینه را به شما توضیح دهیم.

هدف از انتخاب گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی با رنگ‌ها، شکل‌ها و گل‌های متنوع، زیبایی و جذابیت را به محیط زندگی می‌افزایند و فضای گرم، زنده و دلپذیری را ایجاد می‌کنند. از همه مهمتر، آنها قادرند آلاینده‌های هوا را تصفیه کنند که این امر برای سلامتی بسیار مفید است. داشتن گیاهان سبز در محیط زندگی استرس را کاهش می‌دهد و آرامش روانی ایجاد می‌کند. مراقبت از گیاهان، یک سرگرمی لذت بخش و روش خوبی برای گذراندن اوقات فراغت است. بسیاری از مردم گیاهان آپارتمانی را برای حمایت از محیط زیست و داشتن یک سبک زندگی پایدارتر انتخاب می‌کنند. از دیگر دلایل مهم برای تهیه گیاهان آپارتمانی هدیه دادن آن به دیگران است. حتی خرید انواع باکس گل لاکچری اصفهان یا خرید آنلاین دسته گل در اصفهان با بهترین کیفیت و انتخاب مقاوم‌ترین گیاهان، نمی‌تواند جلوی عمر کوتاه مدت آنها را بگیرد و معمولا خیلی زود پژمرده و پر پر می‌شوند. اما گیاهان آپارتمانی مخصوصا اگر به خوبی مراقبت شوند، می‌توانند ماه‌ها و حتی سال‌ها دوام بیاورند.

موارد مهم در انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب

انتخاب گیاهان آپارتمانی مناسب به زیبایی و سلامت محیط زندگی شما کمک می‌کند؛ به همین خاطر باید چند نکته مهم را در انتخاب آنها به یاد داشته باشید. این نکات مهم شامل موارد زیر است.

نکات مهم در انتخاب گیاه آپارتمانی

موارد مهم در انتخاب گیاه آپارتمانی

در نظر گرفتن شرایط آب و هوای محل سکونت

اولین نکته‌ای که در خرید و انتخاب گل و گیاه آپارتمانی باید به آن توجه کرد، آب و هوای محل زندگی می‌باشد. هر گیاهی با یک شرایط آب و هوایی خاص سازگار است، به همین دلیل، لازم است تا شرایط مطلوب نگهداری گیاه را بدانید. به طور مثال، گیاه بابا آدم یا آلوکازیا نیاز به رطوبت بسیار بالا دارد. به همین خاطر در مناطق خشک قابل نگهداری نیست. افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند باید گیاهانی را انتخاب کنند که علاوه بر زیبایی، به سرما هم مقاوم باشد. اگر با ویژگی‌های گیاهی که به آن علاقه دارید آشنایی ندارید، با یک تحقیق و جستجوی ساده در گوگل می‌توانید به اطلاعات کافی در مورد آن دست پیدا کنید.

بررسی شکل و اندازه گیاه

شکل گیاه از دیگر نکات مهم در انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب است. اصولاً برای افرادی که از گیاهان آپارتمانی برای تزیین و طراحی منزل استفاده می‌کنند، شکل و اندازه گیاه بسیار حائز اهمیت است. گیاهان بزرگ، اصولاً فضای بیشتری را می‌طلبند. از طرف دیگر گیاهان کوچک به عنوان گل‌های تزیینی در مکان‌های مختلف کارایی و کاربرد دارند. اصولاً برخی از گیاهان دارای شاخصه‌های جذاب و ظاهری منحصر به فرد بوده که به دکوراسیون منزل شما زیبایی خاصی می‌بخشند. در نهایت این سلیقه و علایق شماست که در انتخاب گیاه آپارتمانی می‌تواند کمک کننده باشد.

میزان دریافت نور از مهمترین عوامل انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب

اصولاً همه گیاهان برای زنده و باطراوت ماندن به نور احتیاج دارند و این میزان نور بستگی به نوع گیاه دارد. به عنوان مثال گیاه شمعدانی و حسن یوسف به نور بسیار زیادی احتیاج دارد و بهتر است که حتماً آنها را در فضایی با نور زیاد قرار دهید. برخی از گیاهان هم با نرسیدن نور به آنها، رشد کافی نخواهند داشت. اگر خانه شما نورگیر است یعنی نور به تمام قسمت‌های آن به خوبی می‌تابد می‌توانید گیاهانی را خریداری کنید که با نور رشد بهتری دارند. البته اگر منزل شما هم نورگیر نیست، می‌توانید از چراغ‌های رشد بهره ببرید.

انتخاب گیاهان آپارتمانی

شرایط انتخاب گیاهان آپارتمانی

اطلاع از شرایط نگهداری گیاه

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی از نکات بسیار مهم در انتخاب آن است. اطلاعات کافی در این زمینه به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک گیاه شاداب و سرزنده داشته باشید. به عنوان مثال برخی از گیاهان نیاز به آبیاری فراوان دارند. درحالی‌که عده دیگر، آب کمتری را می‌طلبند. نور مناسب برای رشد گیاهان هم ضروری خواهد بود. به عنوان مثال برخی گیاهان نور مستقیم را دوست دارند و برخی غیر مستقیم. رطوبت و دما هم از دیگر نکات مهم در نگهداری گیاهان آپارتمانی است که توجه به تمام این فاکتورها به رشد گیاه کمک می‌کند.

تشخیص گیاهان آپارتمانی و گیاهان مخصوص فضای آزاد

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، ممکن است برخی از فروشندگان سودجو تنها برای فروش محصولات خود شما را در انتخاب گمراه کنند، اما شما با داشتن اطلاعات در مورد انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب ، مخصوصا گیاهان فضای باز می‌توانید به راحتی آنها را تفکیک کنید. به طور کلی، گیاهانی که در محیط‌های داخلی نگهداری می‌شوند، بومی مناطق استوایی یا مجاور آن هستند. این گیاهان را می‌توانید در شرایط گرم و خشک و محیط‌های داخلی به خوبی نگهداری کنید. حال، اگر تصمیم دارید از گیاهان در تراس یا بالکن‌های آپارتمان هم نگهداری کنید، بهتر است گیاهانی که شرایط آب و هوایی متغیر دارند را در نظر بگیرید. در نهایت، اگر هدفتان پوشاندن تراس است، به سراغ گیاهان رونده بروید.

توجه به قیمت گیاه آپارتمانی از شرایط انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب

شاید بهتر بود توجه به قیمت و یا بودجه مورد نظر شما را در اولین نکته، مورد توجه قرار می‌دادیم. قبل از خرید گیاه، بودجه خود را مشخص و به دقت بررسی کنید. چراکه گیاهان آپارتمانی در بازار با انواع و قیمت‌های مختلفی در دسترس هستند. اصولاً گیاهان با اندازه بزرگتر، قیمت بالاتری هم دارند. نوع گلدان و تزیینات هم بر روی قیمت اثر می‌گذارد. البته شما بهتر است علاوه بر قیمت به مصرف آب، خاک و نوع کود آن هم توجه داشته باشید. چراکه هزینه مازادی هم ممکن است ایجاد کند. پس قبل از خرید، مطالعه و تحقیق داشته باشید. همچنین می‌توانید از کارشناسان متخصص نیکراه در این زمینه کمک بخواهید.

گیاهان آپارتمانی مناسب

گیاهان آپارتمانی مناسب

سمی نبودن گیاهان آپارتمانی

سمی نبودن گیاهان آپارتمانی یکی از مهمترین نکاتی است که باید هنگام انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب در نظر گرفته شود، به خصوص اگر در خانه، افراد آسیب‌پذیر مانند کودکان یا حیوانات خانگی حضور داشته باشند. برخی گیاهان آپارتمانی، دارای ترکیبات شیمیایی سمی در برگ، ساقه یا ریشه هستند که در صورت خورده شدن باعث مسمومیت، تهوع، استفراغ و حتی مشکلات جدی‌تر می‌شوند. برخی افراد ممکن است به برخی گیاهان آلرژی داشته باشند که می‌تواند باعث خارش، کهیر، آبریزش بینی و حتی مشکلات تنفسی شود. گیاهان سمی می‌توانند برای حیوانات خانگی مانند سگ و گربه بسیار خطرناک باشند. زیرا آنها گاهی اوقات برگ قسمتی از گیاه را می‌جوند.

تشخیص سالم یا ناسالم بودن گیاه

از دیگر نکات مهمی که در انتخاب و خرید گیاه آپارتمانی مناسب باید به آن دقت شود، سالم و یا ناسالم بودن است. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که گیاهی با برگ‌های زرد و ریشه‌های ضعیف را نخرید. همچنین به طور کلی گیاه را مورد بررسی قرار دهید تا نشانی از آفت‌ها و بیماری‌ها در آن نباشد. هنگام بررسی سالم بودن گیاه، لازم است که لکه و نقطه‌های غیرمعمولی بر روی آن مشاهده نکنید. از همه مهمتر گیاهان پژمرده و بی‌حال را انتخاب نکنید. چرا که وجود لکه‌های سفید یا نقاط چسبنده بر روی آن می‌تواند نشان از ناسالم بودن گیاه باشد.

خرید گیا آپارتمانی مربوط به همان فصل

بهتر است در خرید گیاه آپارتمانی مناسب حتماً این نکته را هم مد نظر قرار دهید که گیاه را متناسب با فصل آن خریداری کنید. در این میان، گیاهانی که خیلی حساس هستند را در آخر پاییز و اواسط بهار بخرید. بعضی از گیاهان در برابر تغییرات آب و هوایی بسیار حساس بوده و عمرشان محدود به همان فصل است. به همین خاطر بهتر است با گیاهان دیگر شانس ماندن و بقای گیاه را بالاتر ببرید.

جمع‌بندی نهایی

خرید و یا انتخاب گیاه آپارتمانی مناسب سخت و دشوار نیست، تنها نیازمند رعایت یک سری نکات و موارد است که در این مطلب به تعدادی از مهمترین آنها اشاره کردیم. اگر شما هم قصد خرید گیاهان آپارتمانی را دارید، حتماً با برقراری ارتباط با کارشناس نیکراه بهترین را از آن خود کنید و از مزایای آرامبخش آنها لذت کافی را ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *